1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Bu belirtilere dikkat! Koronavirüsün farklı belirtileri ortaya çıktı

Bu belirtilere dikkat! Koronavirüsün farklı belirtileri ortaya çıktı

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi ve Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik, koronavirüs vakalarında farklı belirtilerin ortaya çıktığını açıkladı. Çelik, ''Yaz ayında bulantı, kusma ve ishal en çok görülen belirtiler oldu" dedi.

Bu belirtilere dikkat! Koronavirüsün farklı belirtileri ortaya çıktı

Yeni tip kornavirüs (Kovid-19) salgınının etkileri tüm dünyada yıkıcı bir hal almaya devam ederken bilinen koronavirüs belirtilerine yenileri eklendi. Prof. Dr. İlhami Çelik, yaz ayıyla birlikte yüksek ateşin yanında bulantı, kusma ve ishal en çok görülen belirtiler olduğunu söyledi. 

Çelik, salgın ile mücadelenin sürdüğünü belirterek, "Birinci dalga tamamen bitmiş değil. Ancak yaz geldiği için insan vücudu biraz daha dirençli. Yazın çok fazla zatürre ve solunum sıkıntısı yaşamadığımız için virüsün etkisi bu şekilde gözüküyor. Yoğun bakım ünitelerinde halen tedavi gören hastalarımız var. Ortalama 70 yaş üzerinde ölüm görüyorduk, ancak kendi hastanemizde 50 yaş civarında kaybettiğimiz hastalarımız da oldu. Virüsün hastalık yapıcı etkisinde azalma söz konusu değil" diye konuştu.

Bu belirtilere dikkat! Koronavirüsün farklı belirtileri ortaya çıktı

KOVİD-19 BELİRTİLERİNE YENİLERİ EKLENDİ

Koronavirüs vakalarında farklı belirtilerin ortaya çıktığını kaydeden Prof. Dr. Çelik, "Koronavirüsün birçok etkisi var. Uluslararası vakalar var. Nörolojik semptomlar bunlardan bir tanesi. Yaz ayında bulantı, kusma ve ishal en çok görülen belirtiler oldu. Klasik olan öksürük, ateş ve nefes darlığı idi. Halen öksürük, yüksek ateşi görüyoruz; ama bunların yanında bulantı, kusma ve ishali de görüyoruz. Ciltte döküntü, koku kaybı da halen görülen semptomlar. Mayıs'ta çok sık kemik ve eklem ağrıları yoğun görülmeye başlanmıştı. Haziran ayı itibarıyla yüksek ateş belirtisi devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Bu belirtilere dikkat! Koronavirüsün farklı belirtileri ortaya çıktı

SONBAHARDA PANDEMİ ARTIŞ GÖSTEREBİLİR

Sonbaharda koronavirüsün artış göstermesini beklediklerini ifade eden Prof. Dr. Çelik, "Şu an için ikinci dalgadan söz etmek mümkün değil; çünkü biz birinci dalgada vakaları sıfırlamadık. Biz henüz hastalığı minimum düzeye indirgemedik. Yazın daha az seviyede olacağını söylüyorduk. Karantina, sokağa çıkma kısıtlamalarını daha erken kaldırmış olsaydık vaka ve hasta sayısı daha büyük rakamlara ulaşmış olacaktı. Sonbaharda insanlar daha çok kapalı alanlara gireceği için vaka sayısında artış olabileceğini söylemek şimdiden mümkün. Eylül ayında meteorolojik durum çok önemli. Salgının seyri, virüsün hastalık yapıcı özelliği belirleyici olacak. Sonbaharda hastalığın yüksek sayılara çıkacağından söz edebiliriz" değerlendirmesinde bulundu.

Bu belirtilere dikkat! Koronavirüsün farklı belirtileri ortaya çıktı

Gülistan Başköy
Gündem Editörü
HABERE YORUM KAT