1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. Bu Ömer'leri kim buldu? Ömer'lerin özgeçmişi Erdoğan'dan saklandı mı?
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

Bu Ömer'leri kim buldu? Ömer'lerin özgeçmişi Erdoğan'dan saklandı mı?

AK Parti  İstanbul Beyoğlu ilçe başkanı Enes Özkan ile ilgili tartışmalar devam ediyor.  İl Başkanı Bayram Şenocak tarafından ilçe başkanı olarak açıklanan Enes Özkan daha önce attığı twetlerle gündeme gelmiş ve çokça tartışılmıştı. Enes Özkan bu kez sosyal medyaya düşen bir resim ile tepkilere yol açtı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti'nin 18. kuruluş yıl dönümü töreninde açıklamalarda bulunarak "Büyük kongre sürecimiz önemli bir fırsattır. Belde, ilçe, il kongrelerimizi başlatıyoruz. Mevcut kadrolarımızla beraber herkesi kongre sürecimize aktif olarak katılmaya davet ediyorum. Kanaat önderleri kimlerse kadromuzu onlarla güçlendireceğiz. Bize “Ömer”ler lazım. Bu Ömer’leri bulduğumuzda, şuan ki konumumuzdan daha iler ki bir konuma geleceğiz, hiç endişeniz olmasın." ifadelerini kullanarak 7. olağan büyük kongre için teşkilatlarına kongre sürecini başlatmıştı. 
Erdoğan’ın bize Ömer’ler lazım derken seçilecek, belirlenecek il ve ilçe başkanların Hz. Ömer’in adaletine sahip, kibirden uzak, alçak gönüllü olması gerektiğine vurgu yapmış ve belirlenecek il ve ilçe başkanlarının çok titizlikle seçilmesinin önemine işaret etmişti. 

BU 'ÖMER'LERİ KİM SEÇTİ? 'ÖMER'LERİN ÖZ GEÇMİŞİ ERDOĞAN’DAN SAKLANDI MI?

Tüm Türkiye genelinde olduğu gibi İstanbul’un ilçelerinde de kongre süreçleri başladı ve bir çok ilçe başkanı değiştirildi ve yerlerine geçecek olan yeni ilçe başkan adayları belli olmaya başladı. Yeni İlçe Başkanları da il başkanı Bayram Şenocak sosyal medya hesabından duyurarak açıkladı. Açıklanan adayların ardından özellikle Beşiktaş. Beyoğlu ve Kadıköy ilçe başkanlarının öz geçmişleri ve sosyal medya paylaşımları çok tepki çekmiş, gelen tepkiler üzerine Beşiktaş ilçe başkan adayı geri çekilmişti.  Recep Tayyip Erdoğan’ın bize Ömer’ler lazım söylemi ile tarif ettiği İlçe Başkanlarının bir kısmı  "Ömer" tarifine uymuyordu. Özellikle Beşiktaş, Beyoğlu ve Kadıköy  İlçe başkanı olarak belirlenen isimlerin önceki geçmişleri ve sosyal medyadaki paylaşımları tartışma konusu olmuştu.

Yine geçmişiyle ve yaptığı paylaşımlarla çok tepki çeken Beyoğlu ilçe başkan adayı Enes Öztürk ile ilgili daha önce basında sosyal medya hesaplarından yaptığı FETÖ övücü  paylaşımlarla tepki çekmiş fetöcülükle suçlanmıştı. 17- 25 Aralık FETÖ terör örgütü operasyonunu överken altan alttan isim vermeden attığı twetlerle Erdoğan'ı eleştiren birinin aday olarak gösterilmesini anlayamıyorum. Benim anlayamadığım gibi belirlenen ve açıklanan Bu özgeçmişe sahip birisin veya birilerinin ilçe başkanı olarak belirlenmesi ve açıklanması  tartışmalara yol açmıştı. Bu tartışmaların ardından Öztürk ile ilgili yeni bir durumun ortaya çıkarak çok tepki çeken bir resimin sosyal medyaya düşmesi büyük tepkiler neden oldu. Öztürk’ün vatandaşlarla yaptığı sohbetlerde her tarafından kibir ve gurur akarcasını  eli cebinde vatandaşlarla tokalaşarak tepeden bakan görüntüsüydü. Tepkilere yol açan bu fotoğraf karesi sosyal medyada yapılan paylaşımlarla eleştirilmeye ve bu tip adayların geri çekilmesi yönünde paylaşımlar yapılmaya başlandı ve bu paylaşımlar halen daha devam etmekte.

 

whatsapp-image-2021-01-19-at-09-29-44.jpeg


Açıklanan adaylardan sonra yaşanan bu tartışmalarda  seçmenler ve teşkilat üyeleri bu üç adayın dışında kalan diğer adayların tercih edilmesinde de önemli sorunların olduğunu belirterek şu soruları sormaktadır. 

-"İstanbul ilçe başkan adaylarını belirme sürecinde ilgili adayların özellikle Recep Tayyip Erdoğan’ın belirttiği Ömer’ler kriterlerine uygunluğu araştırılmış mıdır? 

-Bu adayları kimler, hangi kriterlere göre belirlemiştir? 

-Erdoğan’ın onayına sunulan bu adayların özgeçmişleri saklanarak mı  Erdoğan’ın önüne konulmuştur?" 
Bizde bu soruların cevaplarını merak içinde beklemekteyiz…

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT