1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?

Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?

MetroPOLL Araştırma Kuruluşu'nun "Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusunun sorulduğu anket sonuçları şaşırttı. Ankete göre sadece AK Parti, CHP ve HDP barajı geçebiliyor.

Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?

Seçmenlerin nabzını tutan araştırma kuruluşları yaptığı anketlerin sonuçlarını kamuoyuna duyuruyor. Bunlardan biri olan MetroPOLL Araştırma Kuruluşu,Türkiye'nin Nabzı Değerlendirmesi Aralık 2019 başlığı altında vatandaşlara  "Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusunu sordu. Ankette çıkan sonuçlar şaşırttı.

AK PARTİ'NİN OYU YÜZDE 41

MetroPOLL'ün yaptığı ankette kullanıcılara, "Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusu yöneltildi. Kullanıcıların, yüzde 41'i AK Parti cevabını verirken, yüzde 24,8'in tercihi CHP oldu. İlk iki sırayı yüzde 11 ile HDP ve yüzde 9,8 ile Milliyetçi Hareket Partisi takip etti. İYİ Parti ise MHP'nin ardından yüzde 8,3 ile beşinci sırada kendine yer buldu.

DAVUTOĞLU VE BABACAN'IN PARTİLERİ DE LİSTEDE

Ahmet Davutoğlu'nun kurucu genel başkanı olduğu Gelecek Partisi'nin oranı yüzde 2 olurken, bu yıl yeni kuracağı partiyle siyasi kariyerine devam etmesi beklenen Ali Babacan'ın partisi kullanıcıların yüzde 1,7'si tarafından tercih edildi.

Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?

3 PARTİ BARAJI GEÇTİ

Anket sonuçlarına göre; partilerin meclise girmeleri için gerekli olan yüzde 10 barajını AK Parti, CHP ve HDP geçerken, geriye kalan partiler barajı geçmeyi başaramadılar.

KARARSIZ SEÇMENİN ORANI YÜZDE 5,4

Ankette, kararsız seçmenlerin oranı yüzde 5,4 olurken, cevap vermekten kaçınan kullanıcılar yüzdenin 7,8'ini kapsadı.

İşte tüm anket sonuçları:

Dikkat çeken anket: Üç parti barajı geçebiliyor

Bu pazar seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?

HABERE YORUM KAT

3 Yorum