1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Bu ülkelerde Ramazan ayı 1 gün geç gelecek! Nedeni ise...

Bu ülkelerde Ramazan ayı 1 gün geç gelecek! Nedeni ise...

Ramazan ayının ilk gününe 24 Nisan Cuma günü başladık. Ancak İran, Güney Afrika, Senegal, Fas ve Sudan gibi bazı ülkeler Ramazanın birinci gününü cumartesi olarak belirledi. Sebep olarak ise hilalin görünmemesi gösterildi.

Bu ülkelerde Ramazan ayı 1 gün geç gelecek! Nedeni ise...

Ramazan ayı 5 ülkeye 1 gün geç gelecek. İran resmi ajansı IRNA'nın haberine göre, ülke lideri Ali Hamaney'e bağlı Hilal Gözlemleme Birimi Yetkilisi Ali Rıza Muvahhidnejad, yaptığı açıklamada, hilalin görünmemesi nedeniyle cumartesinin, ramazanın birinci günü olarak belirlendiğini ifade etti.

İran, geçen yıl da İslam dünyasının genelinden farklı olarak ramazana bir gün geç başlamıştı.Irak ve Lübnan gibi ülkelerde yer alan Şiiler de ramazanın başlangıcı konusunda İran'a uyuyor.

YAZILI AÇIKLAMA YAPILMIŞTI

Irak'ta da, Şiilerin en büyük dini merci Ayetullah Ali es-Sistani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada, ramazan ayının ilk gününün cumartesi olarak belirlendiği ifade edilmişti. Lübnan'daki Şiilerin dini mercisi konumundaki Yüksek Şii İslam Konseyi, ramazanın ilk gününün cumartesi olduğunu açıklamıştı.

HİLALİN GÖRÜNMEMESİ NEDENİYLE

Somali, Mali, Nijerya, Kamerun, Etiyopya, Cibuti, Gana, Güney Sudan, Gambiya, Seyşeller, Mısır, Libya, Tunus ve Cezayir, Ramazan ayının bugün başlayacağını duyururken, Güney Afrika, Senegal, Fas ve Sudan, Ramazan'ın ilk orucunun cumartesi günü tutulacağını açıkladı.

Öte yandan Güney Afrika Alimler Birliği Konseyi, hilalin görünmemesi nedeniyle Ramazan ayına cumartesi girileceğini bildirdi.

HABERE YORUM KAT