1. HABERLER
  2. SAĞLIK
  3. Bugün hastanelerde grev var mı 8 Şubat 2022 Salı ? Doktorlar çalışıyor mu? Hastaneler açık mı?

Bugün hastanelerde grev var mı 8 Şubat 2022 Salı ? Doktorlar çalışıyor mu? Hastaneler açık mı?

Bugün hastanelerde grev var mı 8 Şubat 2022 Salı ? sorusu maaşlarına zam yapılmasını ve özlük haklarının düzeltilmesini isteyen sağlık çalışanlarının söz konusu yasa tasarısının TBMM'den çekilmesinin ardından bir kez daha grev kararı alması sonrası merak konusu oldu. Peki ? Doktorlar çalışıyor mu? Hastaneler açık mı? İşte detaylar...

Bugün hastanelerde grev var mı 8 Şubat 2022 Salı ?  Doktorlar çalışıyor mu? Hastaneler açık mı?

Koronavirüs salgını sürecinde en önde mücadele sergileyen ve birçok arkadaşını salgına kurban vermesine karşın görevlerine devam eden sağlık çalışanları özlük haklarının iyileştirilmesini talep ediyor. Bu kapsamda yapılan yasa tasarısının ise TBMM içtüzüğünde geri çekilmesi sonrası yeni bir adım atılmayınca sağlık çalışanları bir kez daha grev kararı aldı. Bu nedenle vatandaşlar da "Doktorlar çalışıyor mu? Hastaneler açık mı? " sorularını internet arama motorlarında araştırmaya başladılar. Peki Bugün hastanelerde grev var mı 8 Şubat 2022 Salı ? Detaylar haberimizde... 

Bugün hastanelerde grev var mı 8 Şubat 2022 Salı ? Doktorlar çalışıyor mu? Hastaneler açık mı?

BUGÜN HASTANELERDE GREV VAR MI 8 ŞUBAT 2022 SALI ?

8 Şubat 2022 Salı gününde  “Beyaz G(ö)REV” başlığıyla sağlık çalışanları grev yapma kararı aldılar. Bugün hastanelerde grev uygulanacak.

Bugün hastanelerde grev var mı 8 Şubat 2022 Salı ? Doktorlar çalışıyor mu? Hastaneler açık mı?

DOKTORLAR ÇALIŞIYOR MU? HASTANELER AÇIK MI?

Hastanelerde uygulanacak grev kapsamında hastaneler açık olmaya devam ederken Acil servislerde doktorlar vatandaşlara hizmet vermeyi sürdürecekler.

Türk Tabipleri Birliği ile sağlık emek-meslek örgütlerinin çağrısıyla bugün sağlıkçılar iş bıraktı.

Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi'nden geçtiğimiz gün grev kararına ilişkin yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Bugün, dünya ülkeleri arasında en az maaşlardan birini alıp en fazla şiddete uğrayan hekimler ve tüm sağlık çalışanları olarak Tabip Odalarımızla, sağlık ve emek meslek örgütleriyle birlikte G(ö)REV’deyiz.

Bugün, BAĞ-KUR ve SSK emeklisi hekimlerin aylığı 2.300-4.000 TL arasındadır; pratisyen hekimin yalın maaşı yaklaşık 4.900 TL; 30 yıllık uzman hekimin yalın maaşı 5.800 TL’dir demek için buradayız. Türkiye, 2020 verilerine göre uzman hekim maaşları sıralamasında OECD üye ülkeleri içinde sondan altıncı sırada; pratisyen hekim maaşlarında ise 17 ülke arasında 14'üncü sırada bulunmaktadır. Türkiye’de Sağlık emekçileri yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkum edilmiştir.

Bugün hastanelerde grev var mı 8 Şubat 2022 Salı ? Doktorlar çalışıyor mu? Hastaneler açık mı?

Son 10 yılda yurtdışına göç eden hekim sayısı 24 kat artmıştır ve yalnızca geçtiğimiz ocak ayında 197 hekim Türk Tabipleri Birliği’ne yurtdışında çalışma belgesi için başvurmuştur. Bu koşullardan mutsuz olan ve gelecekten endişe duyan meslektaşlarımız yurtdışına göç etmektedir. Yurdumuzda hak ettiğimiz koşullarda ve gelecekten endişe duymadan çalışmak istiyoruz demek için G(ö)REV’deyiz.

Bugün, MHRS’de hastalar aylarca sıra bulamıyor; acil başvuru sayılarımız olağandışı durumlar yaşayan bir ülkede görülebilecek oranlarda; hekimlere/hastalara dayatılan 5 dakikada bir muayene bu sorunu çözmez; bu süre ne muayene ne hasta öyküsü alma ne de tedaviyi hastayla birlikte planlamaya yeter; ancak hastalıkları daha da artırır demek için buradayız. OECD ülkeleri arasında 2020 yılında Türkiye hasta başına düşen hekim sayısında 37 ülke içinde 34. sıradayken KHK, arşiv taraması gibi bahanelerle genç hekimler halen atanmıyor demek için G(ö)REV’deyiz.

Toplumun da bizlerin de hasta olmaması, ölmemesi için COVID-19 pandemisi sürecinde neredeyse hiçbir bilimsel tedbiri almayan iktidar, Sağlık Bakanlığı bugün itibariyle de tüm önlemleri ortadan kaldırarak bilimsel bilgiyi ve tarihsel deneyimleri tamamen yok saymıştır. Bugün, COVID-19’a bağlı hekim ölümlerinde ve hastalanmada Türkiye halen en üst sıralarda iken; iktidar çalışma koşullarımızda hiçbir gerekli önlemi almadığı gibi ölen mesai arkadaşlarımızın da COVID-19’a bağlı öldüğünün kanıtlanmasını bizlerden isteyecek kadar da duygusuzlaşmıştır demek için buradayız. COVID-19 aşısına kadar her 30 dakikada bir sağlık çalışanını bu enfeksiyondan kaybettik. 14 Eylül 2020 yılına kadar COVID-19 vakalarının %14’ü sağlık emekçileridir ki bu sayı dünyada yaklaşık 5 milyon sağlık çalışanına denk gelmektedir ve her geçen gün artmıştır. İşte bu sebeplerden artık yeter COVID-19 Meslek Hastalığı Yasası amasız fakatsız hızla çıkarılmalıdır demek için G(ö)REV’deyiz.

Bugün hastanelerde grev var mı 8 Şubat 2022 Salı ? Doktorlar çalışıyor mu? Hastaneler açık mı?

Bugün, pandemiyle beraber daha da derinleşen yanlış sağlık politikaları ve ülkeye olduğu gibi sağlığa da yansıtılan şiddet dili her geçen gün daha da can yakmakta, canımızı almaktadır. Sağlıkta Şiddet Yasa Taslağı sunduk, neden işletilmiyor, ne oldu demek için G(ö)REV’deyiz.

Bugün, 36 saat nöbet sonrası bir hekim arkadaşımızı kaybettik artık böylesi acılar yaşamak istemiyoruz. Uzmanlık eğitimi almak bir haktır ve bu hak keyfiyete, yöneticilerin insafına bırakılamaz demek için G(ö)REV’deyiz.

Tıp öğrencilerinin barınma, beslenme gibi temel hakları güvence altına alınmadığı için bir arkadaşımızı kaybettik artık yeter demek için; tıp öğrencileri artık üniversitelerinde öğretim üyesi bulamıyor, liyakate, bilime dayalı akademi istiyoruz demek için G(ö)REV’deyiz.

Ekim ayından beri artık yeter, bıçak kemiği deldi geçti diyerek “Emek Bizim Söz Bizim” eylem süreci başlattık; bizlerin haklı talep ve tepkilerini görmezden gelemeyerek Meclis’e apar topar bir yasa taslağı geldi. Genel kurulda maddeleri bütün partilerin mutabakatıyla kabul edilmişken, komisyon üyeleri tarafından bir gecede buharlaştırıldı, tozlu raflara kaldırıldı. Ne oldu bu yasa tasarısına? Yasanın geri çekilmesini sağlayan partilere, iktidara soruyoruz neden geri çektiniz yasa tasarısını? Daha iyisini getireceğiz dediniz ama iki ayı geçti neden hekimlere/sağlık çalışanlarına bir açıklama yapmıyorsunuz? Hakkımızı aramak için G(ö)REV’deyiz.

“Emek Bizim Söz Bizim” sürecinde sesimizi bir kez daha duyurmak için 26 Ocak-4 Şubat arasında başlattığımız Beyaz Nöbet’te de nöbetimiz sürecinde Meclis’e herhangi düzenleme getirilmezse 8 Şubat’ta bizler için artık G(ö)REV zamanı olacağını belirtmiştik. Bugün buradan duyuruyoruz 8 Şubat’ta G(ö)REV zamanımız gelmiştir! Bunun için G(ö)REV’deyiz.

Topluma da sesleniyoruz: Bu G(ö)REV yalnızca hekimler/sağlık çalışanları için değil, hepimiz için. Artık tıkanan, işlemeyen; 5 dakikada muayenelere, aylarca randevu beklemelere zorlandığınız; özel hastanelere mahkûm bırakıldığınız bir sağlık sistemine birlikte artık yeter diyebilmemiz için G(ö)REV’deyiz.

Bizleri duymak görmek istemeyen emeğimize, haklarımıza, sağlık hakkımıza göz dikmiş iktidara cevabımızı bugün vermek G(ö)REVimizdir. Ve bilmelidirler ki bu emeğimiz ve haklarımız için yapacağımız son, tek günlük G(ö)REV’dir. Başta 14 Mart’a kadar olmak üzere haklarımızı alana kadar “Emek Bizim Söz Bizim” demeye, haklarımız için mücadele etmeye devam edeceğiz."

Bölge Gündem Editör Ekibi
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT