1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Bülent Ecevit kimdir? Aslen nereli? Bülent Ecevit'in ölüm yıl dönümü

Bülent Ecevit kimdir? Aslen nereli? Bülent Ecevit'in ölüm yıl dönümü

1974-2002 yılları arasında beş kez üst üste Başbakanlık görevine gelen Bülent Ecevit'in hayatı ölümünün 12. yılında merak konusu oldu. CHP ve DSP'de Demokrat Sol Parti'de uzun yıllar görev yapan Bülent Ecevir 2006 yılında hayatını kaybetti. Bülent Ecevit kimdir? Aslen nereli? Neden öldü? İntraserebral kanama nedir?

Bülent Ecevit kimdir? Aslen nereli? Bülent Ecevit'in ölüm yıl dönümü

1974–2002 yılları arasında beş kez Türkiye başbakanlığı görevini üstlenen Bülent Evevit’in ölümünün 12. yıl dönümü…

8 yıl Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığında bulunan Ecevit uzun yıllar  Demokratik Sol Parti Genel Başkanlığında bulunmuştur.Bülent Ecevit 5 Kasım 2006 yılında İntraserebral kanamadan dolayı hayatını kaybetti. Bülent Ecevit kimdir? Aslen nereli? Kaç yaşında ve neden öldü? İşte ölümünün 12. Yılında Bülent Ecevit’in hayatı hakkında merak edilen soruların yanıtları…

Bülent Ecevit kimdir? Aslen nereli? Bülent Ecevit'in ölüm yıl dönümü

BÜLENT ECEVİT KİMDİR? ASLEN NERELİ?

Bülent Ecevit, 28 Mayıs 1925 tarihinde İstanbul'da doğdu. Mustafa ismi, Huzur-u Hümayun hocalarından dedesi Kürdizade Mustafa Şükrü Efendi'den kaynaklanmaktadır. Babası Kürdizade Mustafa Şükrü Efendi'nin Oğlu Kastamonu doğumlu Fahri Ecevit Ankara Hukuk Fakültesi'nde adli tıp profesörüydü. (5 Mayıs 1951 tarihli Bülent Ecevit'in AÜ DTCF öğrenci kimlik cüzdanındaki nüfus cüzdan suretine göre baba adı Mehmet Fahrettin, gene 15 Ocak 1945 tarihli AÜ DTCF talebe hüviyet cüzdanındaki nüfus cüzdan suretine göre baba adı Fahrettin, öte yandan babasının 31 Ekim 1951 tarihli Yeni Sabah gazetesindeki ölüm ilanında Prof. Dr. Fahri Ecevit, ayrıca kullandığı kartvizitte Pr. Dr. Fahri Ecevit Fahri Ecevit daha sonra siyasete girerek 1943-1950 yılları arasında CHP'den Kastamonu milletvekilliği yaptı. İstanbul doğumlu olan annesi Fatma Nazlı ise ressamdı.

Bülent Ecevit kimdir? Aslen nereli? Bülent Ecevit'in ölüm yıl dönümü

Eğitimi

Bülent Ecevit, 1944 yılında Robert Kolej'inden mezun oldu. Önce Ankara Hukuk Fakültesi sonra da Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi İngiliz Filolojisi bölümüne kayıt yaptırmasına rağmen yüksek öğrenimine devam etmedi.

Bülent Ecevit kimdir? Aslen nereli? Bülent Ecevit'in ölüm yıl dönümü

Çalışma hayatı:

1944'te çalışma hayatına Basın Yayın Genel Müdürlüğü'nde çevirmenlik yaparak başladı. 1946-1950 yılları arasında Londra Elçiliğinin Basın Ataşeliği'nde kâtip olarak çalıştı. 1950 yılında Cumhuriyet Halk Partisi'nin yayın organı olan Ulus gazetesinde çalışmaya başladı. 1951-52'de yedeksubay olarak askerliğini yaptıktan sonra yeniden gazeteye döndü. Ulus gazetesi Demokrat Parti tarafından kapatılınca Yeni Ulus ve Halkçı gazetelerinde yazar ve yazı işleri müdürü olarak görev yaptı. 1955 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nin Kuzey Karolina eyaletinin Winston-Salem kentinde, The Journal and Sentinel'de konuk gazeteci olarak çalıştı. 1957'de Rockefeller Foundation Fellowship Bursu ile yeniden ABD'ye gitti, Harvard Üniversitesi'nde sekiz ay sosyal psikoloji ve Orta Doğu tarihi üzerine incelemeler yaptı. Bu sırada Ecevit'in "Hocam" diye bahsettiği Henry A. Kissinger Harvard Üniversitesi rektörü idi. Harvard'da 1957 yılında, 1950-1960 arasında verilen antikomünizm seminerlerine Olof Palme, Bertrand Russell gibi kişilerle birlikte katıldı.

Bülent Ecevit kimdir? Aslen nereli? Bülent Ecevit'in ölüm yıl dönümü

1950’lerde Forum Dergisi’nin yazı işleri kadrosunda yer aldı. 1965’te Milliyet gazetesinde günlük yazılar yazdı. 1972’de aylık Özgür İnsan, 1981’de haftalık Arayış, 1988’de aylık Güvercin dergilerini çıkarttı.

Evliliği:

1946 yılında okuldan arkadaşı Rahşan Aral ile evlendi.

Bülent Ecevit kimdir? Aslen nereli? Bülent Ecevit'in ölüm yıl dönümü

Bülent Ecevit kimdir? Aslen nereli? Bülent Ecevit'in ölüm yıl dönümü

Siyasal yaşamı

1953 yılında CHP'ye kaydolan Ecevit, ilk olarak Gençlik Kolları Merkez Yönetim Kurulu'nda görev aldı. 32 yaşında, İsmet İnönü'nün damadı Metin Toker'in adaylığını devretmesiyle, 27 Ekim 1957 seçimlerinde CHP'den milletvekili oldu. Milletvekili olarak siyasi yaşamına başlayan Bülent Ecevit, 12 Ocak 1959 günü toplanan CHP 14. Olağan Kurultayı'nda Parti Meclisi'ne giren isimler arasında yer aldı. 27 Mayıs 1960 Askerî Müdahalesi'nden sonra, CHP kontenjanından, Kurucu Meclis üyesi oldu. 1961 genel seçimlerinde Zonguldak milletvekili seçildi. 1961-65 arasında görev yapan İsmet İnönü başkanlığındaki üç koalisyon hükûmetinde de çalışma bakanı olarak yer aldı. Bu dönemde Toplu İş Sözleşmesi, Grev ve Lokavt Kanunu'nun çıkarılması (24 Temmuz 1963), sosyal güvenlik haklarının genişletilmesi için çaba harcadı.

Süleyman Demirel'in başkanlığındaki Adalet Partisi'nin (AP) kazandığı 1965 genel seçimlerinde Zonguldak'tan yeniden milletvekili seçildi. Bülent Ecevit bu tarihten sonra muhalefete dönen CHP'nin içinde Ortanın Solu görüşünün öncülüğünü yapmaya başladı. Aynı dönemde parti içinde Ortanın Solu'na karşı çıkan bir klik ortaya çıktı. 18 Ekim 1966'da toplanan 18. Kurultay'da 43 yıllık CHP'nin genel sekreterliğine seçildi. CHP tarihinde ilk defa bir genel sekreter ilçelerden köylere bütün CHP örgütlerini tek tek gezerek partililer ve delegelerle tanıştı. Ecevit çalışkanlığı, hitabet gücü ve parti içinde demokratik sol duruşuyla giderek sivrildi. Ortanın Solu partinin temel ilkesi olarak kabul edildi. Ecevit, Ortanın Solu hareketiyle CHP'nin aşırı sola bir duvar çektiğini, AP'nin de aşırı sağa karşı bir duvar çekmesiyle demokrasinin sürekli yaşama olanağı bulacağını savundu.

BÜLENT ECEVİT NEDEN ÖLDÜ? HASTALIĞI NEYDİ?

Bülent Ecevit 5 Kasım 2006 yılında İntraserebral kanamadan hayatını kaybetti.

Bülent Ecevit kimdir? Aslen nereli? Bülent Ecevit'in ölüm yıl dönümü

İNTRASEREBRAL KANAMA NEDİR?

İntraserebral hemoraji veya intraserebral kanama, kopmuş bir kan damarından beyne doğru meydana gelen bir kanamadır.

 

 

HABERE YORUM KAT