1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Burada bulunan eserlerin çoğunun dünyada eşi benzeri yok

Burada bulunan eserlerin çoğunun dünyada eşi benzeri yok

Burada bulunan eserlerin çoğunun dünyada eşi benzeri yok
            Sultanbeyli Belediyesi bünyesinde bulunan El Sanatları Merkezi, birbirinden güzel işler çıkartıyor. Mehmet Akif Mahallesi’nde  hizmet veren Merkez’de ahşap oymacılığı hocası İsmail Afşin ve kursiyerlerle merkezin faaliyetlerini ve ahşabı konuştuk.
 
           Sultanbeyli El Sanatları Merkezi’nde çok sayıda kursiyer yeteneklerini geliştiriyor. Merkez şimdiye kadar çok sayıda ilçe sakinine  hizmet etti. Ahşap oymacılığı hocası İsmail Afşin, yıllardır kursta hocalık yapıyor. Şimdiye kadar onlarca öğrenci yetiştiren  Afşar, yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda sergi açmış.
 
           Sanatın Allah vergisi olduğunu ifade eden Afşin, “Burayı evimiz gibi görüyoruz. 144 kişi şuan merkezde kurs alıyor. Her gün hemen  hemen 20’ye yakın kursiyer gelir burada çalışma yapar. Kurs sadece Sultanbeyli halkına hizmet etmiyor. Diğer ilçelerden de gelenler  oluyor. İstanbul’da buna benzer sanat merkezi yok denecek kadar az” dedi. Afşin, sanat merkezinde çok sayıda çalışma yaptıklarını  kaydederek şunları söyledi. “Burada bulunan eserlerin çoğunun dünyada eşi benzeri yok. Yaptığımız eserlerin hepsi el emeği göz
 nuru. Çalışmalarımız arasında altı ayda biten de var, bir haftada biten de var. Genellikle Osmanlı ve Selçuklu dönemi hat ve süsleme sanatı üzerinde çalışıyoruz. Bunları uygulamaya çalışıyoruz. Kursumuzda  öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirmeye çalışıyoruz. Ahşabın almayacağı şekil yoktur ve ahşap aslında başlı başına bir sanat eseridir. Bizde sanatımızı halkımızın  yararına kullanıyoruz.”
 
         El sanatları merkezinin çok sayıda kursiyeri bulunuyor. Yaklaşık 1 yıldır sanat merkezinde ahşap dersi alan ve kendine bunu hobi  edinen Emine Beyazkılıç, merkezin çalışmalarından memnun olduğunu ifade ediyor. Beyazkılıç, “Geldiğimde hem sanat hem terapi oluyor kurs bana. Burası huzurlu bir ortam. Kursun en güzel tarafı da yeni şeyler öğreniyor olmam. Çünkü öğrenince millete faydalı  oluyorsun. Burada hocamız bize çok özverili şekilde yardımcı oluyor” diyor ve ekliyor “Tahta ölümsüz bir sanat eseridir. Yanmadığı takdirde bir sorun çıkmaz”.
 

HABERE YORUM KAT