1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin:

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin:

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin:

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutladı.

Büyükşehir belediye Başkanı Fatma Şahin yayımladığı mesajında, toplumdaki değişim ve dönüşümün kadınla başladığını belirterek, 8 Mart Dünya kadınlar Günü'nü kutladı. Güçlü kadınların toplumun temeli olduğunu belirten Şahin'in mesajında, "Kadın eğitimliyse, mutluysa, toplum mutlu, huzurlu ve eğitimli olur. Öz güvenleri yüksek, cesur, eğitimli kadınların, ekonomiden siyasete her alanda sayılarının artmasının, ülkemizi daha ileri ve gelişmiş bir seviyeye taşıyacağına inanıyoruz. Kadınların hak ve özgürlüklerine sahip çıkarken, erkeklerin de bu mücadelede ön yargılarından arınarak, gücü, çalışma azmi, iradesi ve öz güveni olan kadınlarımıza destek vermesi, sorunların çözümü açısından büyük önem taşımaktadır" denildi.

Şahin, "Mevcut kadın potansiyelinin işgücüne, ekonomiye ve girişimcilik dünyasına katılımını sağlamadan hedeflerimizi gerçekleştiremeyeceğimizi hepimiz çok iyi biliyoruz. Ekonomik dinamiklerin dayandığı tüm hesaplar gösteriyor ki, kadının istihdam ya da girişimcilik yoluyla ekonomiye katılımı, ülkemizin "dünyanın en büyük 10 ekonomisi içinde yer alma" hedefinin olmazsa olmazıdır. Kadınlar hayatın her alanında etkin rol üstlenecek beceri ve kapasiteye sahipler ancak başarıya uzanan yolda ciddi engeller ile karşılaşıyorlar. Ancak ne mutlu ki bugün dünyada ve ülkemizde kadınlarla ilgili, kadın hakları ile ilgili bir zihniyet dönüşümü yaşandığına tanık oluyoruz. Yaşanan bu zihniyet değişikliği kadının özgürlük alanın genişletti, ona işlevsellik kazandırdı. Aslında kadının azmi, gayreti, çalışkanlığı, sabrı, iradesi ve özgüveni onun kanayan yarasına, kendi yarasına merhem olarak bu değişimi ve dönüşümü yaşattı. Kadınlarımız daha çok üreterek ekonomiye katılıyor. Hayallerini, hedeflerini büyütüyor, Türkiye'yi kalkındırıyor" ifadelerini kullandı.

Şehit eşleri ve annelerini de en büyük emekçi olarak tanımlayan Başkan Şahin, mesajında "Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutladığımız bu hafta bu ülkeye en çok emek verdiğini düşündüğüm kadınlarımıza da özellikle teşekkür etmek istiyorum. Bu ülkenin bu günlere gelmesinde en büyük emek, en büyük pay, yıllarca önce kuzusunu kına yakarak cepheye yollayan analar ve eşlerine doyamadan kaybeden genç kadınlar ile bugün ülkenin birliği ve bütünlüğü uğruna maalesef yine şehitlerine ağlayan kadınlarımızındır. Bu duygu ve düşünceler ile başta şehitlerinin acısını yüreklerinde taşıyan kadınlarımız olmak üzere tüm kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü'nü en içten dileklerimle kutluyor, sevgi ve saygılarımla selamlıyorum" ifadelerine yer verdi.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT