1. HABERLER

  2. HAYAT VE YAŞAM

  3. Çad’da geleneksel Kur’an kursları ülke geneline yayıldı

Çad’da geleneksel Kur’an kursları ülke geneline yayıldı

Çad'da Arapça eğitiminin temeli olan Kur'an kursları bütün ülke geneline yayıldı.

Çad’da geleneksel Kur’an kursları ülke geneline yayıldı

Çad'da Arapça eğitiminin temeli olan Kur'an kursları bütün ülke geneline yayıldı. Halen Çad'ın başkenti Encemin ve civarında bulunan 2 bin 400 okulda 18 bin civarında öğrenci Kur'an-ı Kerim ve Arapça öğreniyor.

Çad'da Kur'an-ı Kerim medreselerinin başlangıcı, Kanim Krallığı zamanı olan hicri 46, miladi 666 yılına kadar uzanıyor. İlk Kur'an öğretim okulu Kanim'in kuzeyinde, Libya'nın güney sınırında ülkeye İslam'ın girişine vesile olan sahabi Ukba bin Nafi tarafından açıldı.

Halavi Kur'an-ı Kerim okulları Kanim İmparatorluğu zamanında özellikle 1462 yılında iktidara gelen Sultan Kanim Ali Ğabi zamanında ülkede yaygınlaştı.

Vaday İslam Krallığı'nda, 1635 ile 1655 yılları arasında hüküm süren Sultan Abdülkerim bin Cami zamanında Halavi Kur'an-ı Kerim okulları büyük gelişme gösterdi ve bütün ülkeye yayıldı. Bu dönemde hafız yetiştirilmesine önem verildi. Bu okullarda dini bilgiler öğrenmenin yanında Arapça öğretimi de başladı.

Vaday İslam Krallığı döneminde Fransa'nın ülkeye girip büyük katliamlar yapması üzerine aşiretlerin buradan çıkıp şimdiki Çad'ın başkenti Encemin'e gelmesiyle, geçen asrın başlarında 1915 yılında burada Kur'an-ı Kerim, dini bilgiler ve Arapça öğreten okullar açıldı. O günden bu güne bu bölgede Kur'an okullarının sayısı gittikçe arttı. Encemin ve çevresinde halen Kur'an, dini bilgiler ve Arapça öğreten 2 bin 465 medresede 17 bin 900 öğrenci öğrenim görüyor. Burada yılda yaklaşık bin hafız yetişiyor.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.