1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Çakacak: “Nevruz, sevginin, bolluğun ve bereketin sembolüdür”

Çakacak: “Nevruz, sevginin, bolluğun ve bereketin sembolüdür”

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Nevruzun yüzyıllardır yeryüzünde sevginin, bolluğun ve bereketin sembolü olduğunu belirterek, "Nevruzu, hoşgörü çerçevesinde,...

Çakacak: “Nevruz, sevginin, bolluğun ve bereketin sembolüdür”

Mersin Valisi Özdemir Çakacak, Nevruzun yüzyıllardır yeryüzünde sevginin, bolluğun ve bereketin sembolü olduğunu belirterek, "Nevruzu, hoşgörü çerçevesinde, birlik ve beraberlik içerisinde kutlamalı, anlamı dışına taşımak isteyenlere fırsat vermemeliyiz" dedi.

Vali Çakacak, 21 Mart Nevruz Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı. Mesajında, baharın gelişi ile birlikte tabiatın bütün bereketiyle ve ihtişamıyla uyandığını vurgulayan Çakacak, tabiattaki bu canlanmaya insan bedeninin ve ruhunun da eşlik etmesiyle insan ile tabiatı bütünleştiren Nevruzun yüzyıllardır yeryüzünde sevginin, bolluğun ve bereketin sembolü olduğunu dile getirdi. Çakacak, "Dünyada en köklü medeniyetlerin başında gelen milletimiz; kültürünü, geleneklerini, milli ve manevi değerlerini en güzel şekilde yansıtan bayramlarını barışın, dayanışmanın ve yardımlaşmanın fırsatı olarak görmekte ve büyük bir değer atfetmektedir. Milletimiz, insanlar arasındaki bağları kuvvetlendiren, dargınlıkları unutturarak kardeşçe kucaklaştıran, birlik ve beraberliği güçlendiren, ortak bir kültürel değeri olan Nevruz Bayramını da bu duygular içerisinde coşkuyla kutlamaktadır. Dünyanın dört bir yanında ve ülkemizde olduğu gibi adeta cennetten bir köşe olan Mersinimizde de yaradılanı Yaradan'dan ötürü sevme düsturuyla hiçbir ayrım gözetmeksizin ortak bir paydada buluştuğumuz Nevruzu heyecanla karşılıyoruz. Sevginin ve kardeşliğin egemen olduğu bu bayram gününü, böyle güzel anlamlar taşıyan Nevruzu, hoşgörü çerçevesinde, birlik ve beraberlik içerisinde kutlamalı, anlamı dışına taşımak isteyenlere fırsat vermemeliyiz. Nevruz Bayramı'nın başta Mersinli hemşehrilerim olmak üzere tüm vatandaşlarımız ve dünya halkları arasında sevgi, barış ve kardeşlik duygularının pekişmesine vesile olmasını diliyorum" ifadelerini kullandı.


Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT