1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çamlıca’nın yeni kulesi uluslararası yarışmayla belirlenecek

Çamlıca’nın yeni kulesi uluslararası yarışmayla belirlenecek

Çamlıca’nın yeni kulesi uluslararası yarışmayla belirlenecek

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi, 11 Mart 2010 tarihli birleşiminde protokolü geçtiğimiz Aralık ayında Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından imzalanan “Çamlıca TV Kulesi ve Entegre Tesisleri”nin uygulama projesi için start verdi. Belediye Meclisi’nde oybirliğiyle geçen raporla, projenin ulusal ve uluslararası bir yarışmayla belirlenmesi için Başkan Topbaş’a yetki verildi.

Çamlıca Tepesi’ne kurulacak tek bir antenle hem şehrin çeşitli yerlerinde yer alan antenler kaldırılarak görüntü kirliliği ve radyasyon tehlikesi bitirilecek, hem de İstanbul modern, anıtsal bir eser kazanmış olacak. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Çamlıca’da tahsis ettiği 14 bin metrekare alana kurulacak kule ve entegre tesislerinin inşa maliyeti Ulaştırma Bakanlığı tarafından karşılanacak. İstanbul’un siluetini olumsuz etkilemeyecek güzel bir eserin ortaya çıkmasını amaçlayan proje, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun da onayından geçecek. İnşa edilecek proje, yarışmada seçilen üç proje arasından İstanbullular tarafından belirlenecek.

İstanbul Büyükşehir Belediye’nin ulaştırma Bakanlığı adına yürüteceği uygulama projesi kapsamında, 280 metre yükseklikte olması öngörülen modern bir kule yapılacak. TV vericileri, restoranlar, seyir terasları, konaklamasız eğlence ve ticari alanların bulunacağı projede, İstanbulluların piknik yapması için yeşil alanlar da olacak. Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılması planlanan projenin tamamlanmasının ardından, Çamlıca Tepesi ve Kınalıada’daki antenler kaldıracak. Böylece, 2010 Avrupa Kültür Başkenti olan İstanbul, modern ve estetik bir eser kazanmış olacak

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, söz konusu protokolü imzalamasının ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “İstanbul için çok büyük kirlilik arz eden Çamlıca Tepesi'ndeki antenler ve Kınalıada’daki antenler bundan böyle tarihe karışacak. Çünkü bu antenler çirkin görüntüleri ile İstanbul’a yakışmıyorlardı. Ayrıca sağlık açısından ve psikolojik olarak Çamlıca’da insanlarımız bu antenlerden rahatsızdı. Bu kule bütün antenleri toplayıp dijital yayına geçiş sürecinde önemli bir hizmet verecek. Yarışma sonunda belirlenecek ilk üç projeden hangisinin tercih edileceğinin belirlenmesi için İstanbullulara müracaat etmeyi düşünüyoruz” demişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.