1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Çanakkale’den yola çıkan kutsal emanetler Balıkesir’e ulaştı

Çanakkale’den yola çıkan kutsal emanetler Balıkesir’e ulaştı

Çanakkale Zaferi'nin 102'nci yıl dönümü dolayısıyla Çanakkale'den yola çıkan Türk bayrağı ile toprak Balıkesir'e ulaştı.

Çanakkale’den yola çıkan kutsal emanetler Balıkesir’e ulaştı

Çanakkale Zaferi'nin 102'nci yıl dönümü dolayısıyla Çanakkale'den yola çıkan Türk bayrağı ile toprak Balıkesir'e ulaştı.

18 Mart günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a takdim edilecek olan Türk bayrağı ile topraktan oluşan kutsal emanetler, düzenlenen törenle Bandırmalı atletlere teslim edildi. Gönen'e bağlı Denizkent Mahallesi'nde bulunan Denizkent Jandarma Karakolunda yapılan törene Biga Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan, Gönen Kaymakamı Faruk Bekarlar ve Bandırma Kaymakamı Günhan Yazar ile Bandırma Belediye Başkan Vekili Mehmet Sert ve kurumların amir ve müdürleri katıldı.

Törende konuşan Gönen Kaymakamı Faruk Bekarlar, "Çanakkale Zaferi'nin 102.'nci yılını kutladığımız bu yıl, Çanakkale-Balıkesir-Bursa ve Eskişehir üzerinden Ankara'ya götürülecek olan kutsal emanetlerin devir teslimini yapıyoruz. Çanakkale'den yola çıkan kutsal emanetler ilçemizden de geçerken daha önceki yıllarda nasıl uygulandığını yeni geldiğimiz için bilmiyorduk ama Gönen Kaymakamlığı olan devre dışı bırakılmış sadece yapılan töreni gururla üstlendiğimizi belirtmek istiyorum. Çünkü sembolik olarak Çanakkale'den yola çıkan ve Ankara'da Sayın Cumhurbaşkanımıza takdim edilecek olan bu emanetler aslında milletimizin yaklaşık 102 yıl önce dünyanın o dönemin en gelişmiş silahları ve orduları ile kuşatılmak ve yok edilmek istenen Türk Milletinin varlığını tüm dünyaya ve asla yok olmayacağını haykırırcasına Çanakkale topraklarında 250 bin şehidin kanıyla yazdığı bir ruhun iletilmesi yolculuk etmesidir" dedi.

Kaymakam Bekarlar'ın konuşmasının ardından okunan şiirlerle devam eden programda Bigalı öğrenciler yöresel halk oyunu gösterisi sundu. Biga Sancak Mehter Takımının konseri ardından Çanakkale'den getirilen kutsal emanetler, Biga Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan ve Bigalı atletler tarafından önce Gönen Kaymakamı Faruk Bekarlar'a ardından da Bandırmalı atletlere teslim edildi. Devir teslim töreninde her yıl alışılmış uygulama üzerine ilk kez bu yıl emanetleri Biga'dan önce Gönen Kaymakamlığı ardından Bandırmalı atletler devralmış oldu.

Kutsal Emanetler bir gece Bandırma Kaymakamlığında kaldıktan sonra Dağkadı Mahallesi'nde yapılacak törenle Bursalı atletlere devredilecek.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT