1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. Çankaya Belediyesinden “Dünya Saati” etkinliğine destek

Çankaya Belediyesinden “Dünya Saati” etkinliğine destek

Çankaya Belediyesi, Doğal Hayatı Koruma Vakfının öncülüğünde başlayan "Dünya Saati" farkındalık etkinliğine destek vereceğini açıkladı.

Çankaya Belediyesinden “Dünya Saati” etkinliğine destek

Çankaya Belediyesi, Doğal Hayatı Koruma Vakfının öncülüğünde başlayan "Dünya Saati" farkındalık etkinliğine destek vereceğini açıkladı. 25 Mart akşamı kamu güvenliğini tehdit etmeyecek alanlarda dekoratif aydınlatmalarını bir saatliğine kapatacak olan Çankaya Belediyesi, bu etkinliğe geçtiğimiz yıllarda da katılmıştı.

Çevrenin korunması, doğal yaşamın sürdürülmesi ve sağlıklı kent yapılanması için pek çok uluslararası işbirliği projesinin aktif ortağı olan Çankaya Belediyesi, Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) tarafından son 10 yıldır gerçekleştirilen Dünya Saati etkinliğine bu yıl da destek veriyor. 25 Mart 2017 Cumartesi akşamı 20.30-21.30 arasında düzenlenecek farkındalık eylemi gereğince kampanyaya destek veren yurttaşlar ve kamu kurumları bir saat süreyle ışıklarını kapatacak. Çankaya Belediyesi de, güvenliği tehdit etmeyen alanlarda olmak kaydıyla merkez binası ve ek hizmet binalarının ışıkları ile dekoratif aydınlatmalarını kapatacak.

Başta iklim değişikliği olmak üzere dünyadaki çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla WWF tarafından 2007 yılından beri gerçekleştirilen ve geçtiğimiz yıl 178 ülkeden 2,5 milyar insanın katılımıyla dünyanın en büyük çevre hareketi olarak kabul edilen Dünya Saati (Earth Hour) Çankayalıların aşina olduğu bir farkındalık eylemi.

"2020 yılına kadar Çankaya'daki karbon emisyonunu yüzde 25 oranında azaltacak çalışmaları başlattık"

Dünya Saati etkinliği hakkında bilgi veren Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, belediye olarak çevre, doğa, iklim ve sağlıklı kent yapılanması gibi başlıklarda projeler üretmenin ve bunları hayata geçirmenin kendileri için çok önemli olduğunu kaydederek, "Yerel yönetimlerin kısa vadeli hizmetler kadar, geleceğe yatırımı gerektiren uzun vadeli projeleri de olmalı. Biz Çankaya Belediyesi olarak geçtiğimiz yıl, kentlerdeki karbon emisyonu oranını düşürmeyi ve daha yaşanabilir kentler oluşturmayı hedefleyen Başkanlar Sözleşmesi'ni (Covenant of Mayors) imzaladık. 2020 yılına kadar Çankaya'daki karbon emisyonunu yüzde 25 oranında azaltacak çalışmaları başlattık" diye konuştu.

"En önemli görevimiz çocuklarımıza yaşayabilecekleri bir dünya bırakmak"

Çevre ve iklim konularında örnek projeler üreten Çankaya Belediyesinin bir diğer başarılı projesinin de küresel iklim değişikliği ve kuraklık sorununa karşı uluslararası ortaklı bir AB projesi olan "Yağmur Hasadı Projesi" olduğunu hatırlatan Taşdelen, "Geçtiğimiz yıl başlayan ve başarıyla tamamladığımız proje kapsamında Çankayalı çiftçiler, Portekiz'e alan ziyaretine ve eğitime gitti. Biz, ilçe genelindeki parkların yağmur suyuyla sulanabilmesi için altyapı çalışmalarına başladık. Sadece enerji tasarrufunu değil, başta iklim değişikliği olmak üzere dünyadaki çevre sorunlarına dikkat çeken "Dünya Saati" etkinliğine, geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da katılacağız. Çünkü uzun vadeli hizmet planlarımızdan ve bence görevlerimizden biri de çocuklarımıza yaşayabilecekleri bir dünya bırakmak. Çankaya Belediyesi olarak çevreye, doğaya ve geleceğe olan borcumuzu en iyi şekilde ödemek için çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT