1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çankırı’da Müftülüğünde ilk resmi nikah

Çankırı’da Müftülüğünde ilk resmi nikah

Müftülere de nikah kıyma yetkisi veren Nüfus Hizmetleri Yasası'nın yürürlüğe girmesinin ardından Çankırı Müftülüğünde ilk nikah kıyıldı.

Çankırı’da Müftülüğünde ilk resmi nikah

Müftülere de nikah kıyma yetkisi veren Nüfus Hizmetleri Yasası'nın yürürlüğe girmesinin ardından Çankırı Müftülüğünde ilk nikah kıyıldı.

Şahitlerin ve çiftin ailelerinin katıldığı nikah merasimine Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlandı. Çankırı İl Müftüsü Hasan Limon tarafından kıyılan ilk nikah, Mustafa Şamil ve Rümeysa nur çiftinin nikahı oldu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Çankırı İl Müftü Hasan Limon, "Devletimizin bize verdiği yetkiye göre artık müftülerimizde nikah kıyıyor. Bizde Çankırı'da il ve ilçe müftülerimizin aracılığıyla bu işi gerçekleştireceğiz. Bugün burada ilk nikah akdini gerçekleştirmiş olduk. Bundan sonra da vatandaşlarımızın taleplerine göre, gelen talepleri değerlendirecek ve nikah akitlerini mevzuata yasalarımıza uygunsa aralarında evliğe mani bir durum yoksa bizde nikah akitlerini gerçekleştireceğiz. Müftülüklerimize yeni bir hizmet alanı daha eklenmiş oldu. Bundan böyle hem dini nikahımızı hem de resmi nikahını aynı anda gerçekleştirmek isteyen çiftlerimiz müftülüklerimize başvurarak gerekli işlemleri belgeleri tamamladıktan sonra kendilerine verilen randevu tarihinden sonra kendilerine verilen tarihte şahitlerin huzurunda biz de nikahlarını kıyıyor kendilerine aile cüzdanlarını teslim ediyoruz. Artık belediyelerde muhtarlıklarda ve nüfus müdürlüğünde yapılan işi müftülük kanalıyla bizde gerçekleştirmiş oluyor ülkemize hayırlı olsun" dedi.

Nikah sonrasında edilen dualarla çifte bir ömür boyu mutluluk dilediler. Çifte aile cüzdanı Çankırı İl Müftüsü Hasan Limon tarafından verildi.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT