Son dakika! Biden'dan Türkiye açıklaması: "Türkiye'ye F-16'ları satmalıyız"

Son dakika! ABD Başkanı Biden, Madrid'de "Kongereden karar çıkacağına inanıyorum. Türkiye'ye F-16'ları satmalıyız" açıklamasında bulundu.

Son dakika! Biden'dan Türkiye açıklaması: "Türkiye'ye F-16'ları satmalıyız"

Son dakika! Madrid'de NATO Zirvesi'nin kapanış oturumunda basınla bir araya gelen ABD Başkanı Joe Biden "Kongereden karar çıkacağına inanıyorum. Türkiye'ye F-16'ları satmalıyız" açıklamasında bulundu. Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile trafiğini de aktaran Biden, "Erdoğan'a aralıkta ne söylediysem onları söyledim. Pozisyonumuzun değişmediğini aktardım. Biz Türkiye'ye F-16 satışı yapmalıyız. Kongre'den onay almamız gerekiyor ve alacağımızı düşünüyorum." ifadelerine yer verdi.

Son dakika! Biden'dan Türkiye açıklaması: Türkiye'ye F-16'ları satmalıyız

BİDEN'IN ÖNE ÇIKAN AÇIKLAMALARI

"Savaş başlamadan önce Putin'e Ukrayna işgali gerçekleşirse NATO'nun daha da güçleneceğini söyledim tam olarak bunu gördük ,bugün bu zirve ittifakımızı güçlendirmek ile alakalıydı.

NATO en son 20 yıl önce yeni misyon ortaya koymuştu. Rusya o zaman bir ortaktı. Çin'in adı bile geçmiyordu ama artık dünya değişti.

NATO da aynı şekilde değişiyor bu zirvede müttefiklerimizi yeniden toparladık. Rusya'nın Avrupa'ya yönelik tehdidini ifade ettik.

Dünya ciddi anlamda değişti, NATO da değişiyor. Finlandiya ve İsveç'in adaylığını kabul ettik.

Son dakika! Biden'dan Türkiye açıklaması: Türkiye'ye F-16'ları satmalıyız

Bir kez daha 5. maddeye olan taahhüdümüzü vurguladık. NATO'nun her karışını savunacağız. Hep birlikte savunmamızı güçlendireceğiz. Birimize yapılan saldırı hepimize yapılmış sayılır.

Avrupa'daki güç sayımızı artırıyoruz. Doğu kanadımızı güçlendirmek için Polonya'da yeni bir karargah kuracağız. Romanya'da da yeni bir askeri güç kurulacak.

Washington'un önümüzdeki günlerde Ukrayna'ya 800 milyon dolarlık ek silah yardımı yapacak. Ukrayna'ya gerektiği kadar destek olacağız. Rusya'nın kazanmasına izin vermeyeceğiz.

Putin bizi zayıflatmaya çalıştı ama istediğinin tam tersini aldı. Hiç olmadığımız kadar birlik içinde olacağız. İsveç ve Finlandiya NATO üyesi olacak, onların katılımıyla daha güçlü olacağız. NATO'nun sınırı 800 mil artacak.

Erdoğan'a aralıkta ne söylediysem onları söyledim. Pozisyonumuzun değişmediğini aktardım. Biz Türkiye'ye F-16 satışı yapmalıyız. Kongre'den onay almamız gerekiyor ve alacağımızı düşünüyorum."

0
1
0
0
0
1
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KATMAK İÇİN TIKLAYIN