1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Canlı yayın esnasında tüyler ürperten iddiayı ortaya attı: "Türkiye'deki vaka sayısı aslında..."

Canlı yayın esnasında tüyler ürperten iddiayı ortaya attı: "Türkiye'deki vaka sayısı aslında..."

Her bir uzmanın fikirlerinin ayrı bir önemli olduğu bu süreçte, konuk olduğu TRT Haber ekranlarında salgın ile alakalı korkunç bir iddiayı ortaya atan Enfeksiyon Hastalıkları Uzman Dr. Meltem Özen, "Türkiye'deki vaka sayısı 600 ila 900 bin..." açıklamalarını yaptı.

Tüm dünyayı ve ülkemizi ablukası altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını etkisini her geçen gün yükseltmeye devam ediyor. TRT Haber'in canlı yayınına katılan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Meltem Özen, Türkiye'deki vaka sayısıyla ilgili çok konuşulacak bir iddia ortaya attı.

CANLI YAYINDA İTİRAF ETTİ

Canlı yayında Bakan Koca tarafından açıkklanan mevcut vaka sayısından yola çıkan ve basit bir matematik hesabı yapan Özen, "Şu an Türkiye'deki vaka sayısı 600 ila 900 bin" ifadelerini kullandı.

İşte Meltem Özen'in canlı yayında söyledikleri:

"Yani bizim şu anda test yaptığımız vakalar, vakaların yüzde 15 ile yüzde 20'si. O zaman biz 23 bin vakamız var diyorsak, tıbben de baktığımız zaman her bir teşhis vakaya karşın toplumda tespit etmediğin 10 vaka vardır.

bolge

Bizim vaka sayımız 23 binse ortalamada o zaman bunu 10'la çarpacağız yani 230 bin vakamız var. Ama biz diyoruz ki şu ana kadar vakaların yüzde 20 ile 25'ini test ettik. Bilemediniz yüzde 30'u olsun. O zaman biz 230 bin vaka sayısı en az 3 ya da 4'le çarpacağız. Türkiye'nin vaka sayısı 600 ila 900 bin… Bu kadar vakamız var bizim aslında..."

HABERE YORUM KAT

1 Yorum