1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Çarpıcı öneri gündemi ısıtacak: İki doz aşı olmayanlar lokanta, kafe, bar, gece kulübüne alınmasın!

Çarpıcı öneri gündemi ısıtacak: İki doz aşı olmayanlar lokanta, kafe, bar, gece kulübüne alınmasın!

Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, aşının tercih olmadığını ve toplumsal bir sorumluluk olduğunu ifade ederek, 1 Eylül tarihinden itibaren iki doz Kovid-19 aşısı olmayan kişilerin lokanta, kafe, bar, gece kulübü, kıraathane gibi yerlere alınmaması tavsiyesinde bulundu.

Çarpıcı öneri gündemi ısıtacak: İki doz aşı olmayanlar lokanta, kafe, bar, gece kulübüne alınmasın!

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaptığı açıklamaya göre Türkiye'de 23 milyon kişi henüz tek doz aşısını olmazken, 17 milyon kişi de ikinci doz aşısını olmadı. Bu durum aşı olmayanların insanların fazla olduğu yerlere alınmamasının tartışılmasını beraberinde getirirken Turizm Restoran Yatırımcıları ve Gastronomi İşletmeleri Derneği (TURYİD) Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Demirer, çarpıcı bir açıklamada bulundu. 

Demirer, yaptığı yazılı açıklamada, küresel çapta trajik sorunlar yaratan Kovid-19 salgınının delta varyantı ile 4. dalga etkisini göstermeye hazırlandığını, bayram ertesi gözlemlenen vaka sayısındaki artışın kendilerini zor geçecek bir sonbahar dönemi ile karşı karşıya bıraktığını bildirdi.

Çarpıcı öneri gündemi ısıtacak: İki doz aşısını almayanlar o yerlere alınmasın önerisi

FAALİYETLER TAM OLARAK SÜRDÜRÜLEMİYOR

Ekonomiyi durma noktasına getiren çok sert karantina önlemleri yaşadıklarını, 18 aylık salgın sürecinde çalışamadıklarını, uzun süre kapalı kaldıklarını anlatan Demirer, kısıtlı saatlerde faaliyet göstermeye çalıştıklarını, halen ruhsat saatlerine göre faaliyetlerini tam olarak sürdüremediklerini aktardı.

Demirer, salgının bedelini ekonomik ve sosyal olarak ödediklerini belirterek, salgının bir daha geri gelmemek üzere ortadan kalktığını düşünmenin erken olduğunu kaydetti. 

Çarpıcı öneri gündemi ısıtacak: İki doz aşısını almayanlar o yerlere alınmasın önerisi

"AŞI,TERCİH DEĞİL TOPLUMSAL SORUMLULUKTUR"

"Fakat bugün 18 aydır süren mücadelede gelinen noktada insanlık için bir umut var, çünkü aşı var. " diyerek sözlerine devam eden Demirer, "Aşı, tercih değil toplumsal sorumluluktur. İnanıyoruz ki bireysel özgürlükler ancak toplumsal kazanımlarla korunabilir. Şu anda mümkün olan tek seçenek hayatı korumak için virüsle güvenli bir şekilde bir arada yaşamak, toplumun farkındalığını ve kurallara uyumu artırmaktır. Toplumsal bağışıklığı yakalamak da artık bir yöntem olarak gözükmektedir. Zira iki doz aşısını tamamlamış bireylerin virüsle temaslarında varyantı ne olursa olsun ağır bir vaka durumunun gerçekleşmediğini tüm dünyada gözlemliyoruz." diye konuştu. 

Çarpıcı öneri gündemi ısıtacak: İki doz aşısını almayanlar o yerlere alınmasın önerisi

İKİ DOZ AŞI ZORUNLULUĞU ÖNERİSİ

Kaya Demirer, TURYİD olarak hükümetin desteğiyle gerçekleşebilecek iki yeni önerilerinin bulunduğunu kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

"Birincisi; 1 Eylül'den itibaren lokanta, kafe, bar, gece kulübü, kıraathane, spor salonları, her türlü müsabaka sahaları, sinema, tiyatro, konser ve düğün ve özel davetlere katılacak misafir ve müşterilerin 2 doz aşıyı yaptırmış olması zorunluluğu getirilmesi. İkincisi; 1 Eylül'den itibaren 2 doz aşısını yaptırmaktan imtina etmiş sektör çalışanlarımızın kanun değişikliğiyle işverenin inisiyatifinde ileri bir tarihe kadar tek taraflı bir karar ile zorunlu ücretsiz izine çıkartılabilmesi durumu. Önerdiğimiz bu iki maddenin 1 Eylül itibarıyla yürürlüğe girebilmesi için 1 Ağustos'ta bu kararın açıklanmasıyla 4 haftalık süre içinde hiç aşılanmamış bireylerin dahi iki doz aşısını tamamlaması sağlanmış olacaktır."

Çarpıcı öneri gündemi ısıtacak: İki doz aşısını almayanlar o yerlere alınmasın önerisi

Demirer, dünyada aşıya ulaşamadığı için büyük zorluklar çeken toplumların bulunduğunu anımsatarak, tedarik sorunu bulunmayan Türkiye'de aşıdan imtina edenlere "bu sefer siz evlerinizde kalın biz emeğimize, ekmeğimize ve sosyal hayatımıza sahip çıkalım" demek istediklerini bildirdi.

Kaynak: AA

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT