1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Çarşaflı Soygunculara 5 Yıl

Çarşaflı Soygunculara 5 Yıl

Çarşaflı Soygunculara 5 Yıl
      Pendik'te geçtiğimiz Kasım ayında giydikleri çarşaf ile bir banka şubesinde silahlı soygun yapan Kenan Civan ve Mustafa Büyükkaya'nın 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılandığı davada mahkeme kararını verdi.
 
"BANKA MI SOYSAK, NE YAPSAK?"
 
      Anadolu Adalet Sarayı 4.Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmada tutuklu sanıklar Mustafa Büyükkaya ve Kenan Civan, çaldıkları parayı bankaya iade ettiklerini ve pişman olduklarını belirttiler. 
 
      Sanık Kenan Civan, diğer sanık Mustafa ile iyi arkadaş olduklarını ve Mustafa Büyükkkaya'nın borçlarının olduğunu belirterek, "Borçlarını ödemek istiyor ancak sıkıntı yaşıyordu. Bir gün bana, 'Banka mı soysak, ne yapsak?' dedi. Ben de Mustafa'nın yanında olmayı istedim ve planı yaptıktan sonra uyguladık" dedi. Sanık Mustafa Büyükkaya ise olayın arkadaşının anlattığı gibi olduğunu ve pişmanlık duyduğunu ifade etti.
 
5 YIL 10 AY HAPİS CEZASI
 
      Davanın ilk celsesinde kararını veren mahkeme heyeti, sanıklar Civan ile Büyükkaya'yı 'Birden fazla kişi tarafından, silahla kişinin kendisini tanınmayacak bir hale koyması sureti ile nitelikli yağma, ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma ve bulundurma' suçlamasıyla ilk önce 14 yıl hapis cezasına çarptırdı. Bankanın zararının karşılandığını, sanıkların olaydan pişman olduklarını ve mahkemedeki iyi hallerini dikkate alan mahkeme, sanıklara 5'er yıl 10'ar ay hapis cezası verdi. Mahkeme ayrıca, kendisini Yılmaz A.'nın azmettirdiğini belirterek iftira suçunu işlediğine kanat getirdiği Mustafa Büyükkaya'nın cezasına 10 ay daha ekledi. Mahkeme, Büyükkaya'nın bu cezasını hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.
 
DNA ÖRNEKLERİYLE KİMLİKLERİ BELİRLENDİ
 
      Pendik Bahçelievler Mahallesi Aydınlı Caddesi üzerinde geçtiğimiz Kasım ayında meydana gelen olayda, bir bankanın Aydınlı Yolu Şubesi'ne gelen çarşaflı iki kişi, bankanın güvenlik görevlisini etkisiz hale getirdikten sonra 78 bin lirayı da alarak kayıplara karışmış, olayın ardından MOBESE görüntüleri ve bir bahçeye attıkları çarşaflardan alınan DNA örnekleriyle soyguncuların kimliklerini belirlenmişti.
 
15 YILA KADAR HAPİS CEZASI İSTENMİŞTİ
 
      Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Civan ile Büyükkaya hakkında, 'Birden fazla kişi tarafından, silahla kişinin kendisini tanınmayacak bir hale koyması sureti ile nitelikli yağma, ruhsatsız ateşli silahlarla mermileri satın alma, taşıma ve bulundurma' suçlarından 15 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı. Mustafa Büyükkaya'nın, kendisini Yılmaz A.'nın azmettirdiğini belirtip 'iftira' suçunu işlediğini de belirten savcılık, Büyükkaya hakkında ayrıca 'iftira' suçundan da 4 yıla kadar hapis cezası istedi. Savcılık, diğer üç kişi hakkında ise takipsizlik kararı verdi.

HABERE YORUM KAT