1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. ÇATI ADAYI DİYOR Kİ..
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

ÇATI ADAYI DİYOR Kİ..

Çatı adayı diyor ki bana oy verir beni seçerseniz devletin tepesinde kriz çıkar.

Şaşırdınız değil mi? çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlun’u dinlerken bende şaşırdım.

Malumunuz önümüzde ramazan bayramından hemen sonra, 10 ağustos 2014 tarihinde ülkemizde ilk defa cumhur, cumhurbaşkanını seçecek. Bir başka değişle ,Türkiye cumhuriyeti tarihinde ilk defa halkın oyuyla seçilmiş bir cumhur başkanımız olacak.

Adaylarda belli. Üç aday, adayı var. Ak Parti’nin adayı genel başkanları ve başbakan Recep Tayyip Erdoğan, BDP’ nin adayı, genel başkanları Selahattin Demirtaş. Diğer aday,MHP ve CHP’nin ortak aday, çatı adayı, eski İslam birliği genel sekreteri Ekmeleddin ihsanoğlu. Yani anlayacağınız MHP ve CHP aday çıkarmamış ortak aday üzerinden Ekmeledin İhsanoğlu üzerinde anlaşmışlar. İlginç değil mi? CHP ve MHP nasıl bir ortak noktaları oluşmuş ki, ortak aday göstermişler. Çok özellikleri var diyorlar. Dindar, muhafazakar, milliyetçi, ulusalcı, laik, Atatürkçü, maşaallah her görüş var. sahi bir insanda bu kadar zıt vasıflar bir arada olabilir mi? Sanırım sadece bu vasıflar Ekmeleddin beyde var ki, kırk yıl düşünsen bir araya gelemeyecek partilerin, siyasi görüşlerin ortak adayı oluyor.

Adaylıklar açıklandıktan sonra gelelim aday adaylarını açıklamalarına Tayyip Erdoğan’ı ve Selahattin Demirtaş’ı, siyasi lider oldukları için neler söyleyebileceğini az çok tahmin edebiliyoruz. Ne söyleyeceğini merakla bekleyip tahmin edemediğimiz, ortak aday, çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun açıklamaları. Bir çok açıklamalarında sıkıntı var. Bir söylediği MHP’ yi diğer söylediği CHP’ yi memnun etmiyor. Çelişkili açıklamalar var. Benim en çok dikkatimi çeken açıklaması şu oldu. Diyor ki “Ben cumhur başkanı seçilirsem, Tayyip Erdoğan gibi çalışmam, yol yapmam, takip ederim. Cumhur başkanlığı yetkilerimi kullandırmam, yani iktidarla çatışırım, sorun çıkarırım. Örnekte veriyor Necdet Sezerin, cumhur başkanlığı dönemimden bahsederek, bir anayasa kitapçığının fırlatılmasıyla çıkan ekonomik krizden bahsediyor. Sayın Ekmeleddin ihsanoğlun’u dinlerken şöyle düşündüm. Var sayalım Ekmeleddin ihsanoğlu seçildi, öyle görünüyor ki iktidarda Erdoğan’lı Ak Parti iktidar olmaya devam edecek, işte o zaman çatışma çıkacak, kriz çıkacak, belirsizlikler olacak ve istikrar bozulacak yine eski günlere döneceğiz.

O zaman bende diyorum ki maceraya ne gerek var. cumhur başkanı Tayyip Erdoğan, başbakan Abdullah Gül, olsun çatışma, belirsizlik olmasın istikrar sürsün daha iyi değil mi? Çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’nun dediği gibi, devletin tepesinde tartışma kriz çıkmamış olur.

Bu duygu ve düşüncelerle, mübarek Ramazan Bayramınızı en içten dileklerimle kutlar ve yine önümüzdeki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin vatanımıza, milletimize hayırlara vesile olmasını temenni ederim.

Saygılarımla İbrahim ŞAHİN

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT