1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. CDU Saar eyaletinde seçimin galibi fakat hükümeti kuracağı ortağı yok

CDU Saar eyaletinde seçimin galibi fakat hükümeti kuracağı ortağı yok

Almanya'nın en küçük eyaleti Saar eyaletinde bugün yapılan eyalet seçimlerinde Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Parti CDU, oylarını arttırmasına rağmen...

CDU Saar eyaletinde seçimin galibi fakat hükümeti kuracağı ortağı yok

Almanya'nın en küçük eyaleti Saar eyaletinde bugün yapılan eyalet seçimlerinde Merkel'in partisi Hristiyan Demokrat Parti CDU, oylarını arttırmasına rağmen hükümeti kuracak ortak bulma şansı bulunmuyor. Sosyal Demokrat Parti SPD eyalette oyları 29.5 geriledi.

Bugün yapılan seçimlerde 18 yıldır eyalette hükümetine kuran Hristiyan Demokrat Parti CDU, yüzde 40.8 oranında oy almasına rağmen hükümeti kuracağı ortak bulup bulamayacağı daha ilk günden tartışma konusu oldu. İlk açılan sandıklara göre Sosyal Demokrat Parti'nin Saar eyaletinde oyları 29.5 oranına gerileyerek ikinci sırayı aldı. Sol Parti yüzde 13 oy alarak eyaletin üçüncü partisi oldu. İlk kez eyalet seçimlerine katılan Almanya için Alternatif Parti AfD ise yüzde 5,9 oranında oy alarak Saar eyaletinde de meclise girmeyi başardı.

Cem Özdemir'in eş başkanı olduğu Yeşiller Saar eyalet seçimlerinde yüzde 5 barajına aşamayarak meclise giremedi. Sosyal Demokrat Parti Yeni Genel Başkanı ve SPD'nin Başbakan adayı Martin Schulz'un son zamanlarda partisine kazandırdığı artı puanlar Saar eyaletinde kendini gösteremedi hatta 1.1 oranında oy kaybı yaşadı. 2012 eyalet seçimlerinde Hristiyan Demokrat Parti yüzde 35.5 oranında oy alırken, Sosyal Demokrat Parti SPD ise yüzde 30.6 oranında oy aldı. Sol Parti 16,1 oy alırken Yeşiller ise yüzde 5 oranında kalmıştı.

Eyaletin Hristiyan Demokrat Birlik partili (CDU) Başbakanı Annegret Kramp-Karrenbauer, Türk politikacıların eyalette tüm etkinliklerinin yasaklamasının ardından oylarını arttırdığı iddia edildi. 1957 yılında Fransa'da ayrılarak Almanya'ya bağlanan Saar eyaletinin nüfusu 997 bin olurken, eyalet genelinden seçmen sayısı 800 bin civarında bulunuyor. Yaşlı bir nüfusu sahip olan eyaletin yüzde 62'si Katolik nüfusa sahip olduğu için 18 yıldır eyaletin idaresini Hristiyan Demokrat Parti CDU yapıyor.

Almanya'daki "2017 süper seçim yılında" 7 Mayıs'ta, kuzeydeki Schleswig-Holstein seçimleri ile devam edecek. Buradaki seçimden bir hafta sonra ise Almanya'nın en kalabalık eyaleti olan Kuzey Ren Vestfalya'da halk sandık başına gidecek. Maratonun final etabında ise 24 Eylül'deki genel seçimleri yapılacak.

Öte yandan, Saar eyaletinde yapılan eyalet seçimleri, 24 Eylül'de yapılacak genel seçimlerin bir ön provası olarak görülüyor.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT