1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çekmeköy–Sancaktepe–Sultanbeyli Metro Hattı hakkında flaş gelişme! 2022'de açılacak...

Çekmeköy–Sancaktepe–Sultanbeyli Metro Hattı hakkında flaş gelişme! 2022'de açılacak...

Çekmeköy–Sancaktepe–Sultanbeyli Metro Hattı'nın yapımı 2 yıldır durmuştu. Deutsche Bank'tan sağlanan kredi ile metro hattının 26 Kasım'da İmamoğlu'nun katılımıyla tekrar başlayacağı açıklandı. Çekmeköy–Sancaktepe–Sultanbeyli Metro Hattı 2022 yılının son çeyreğinde hizmete açılacağı planlanıyor.

Çekmeköy–Sancaktepe–Sultanbeyli Metro Hattı hakkında flaş gelişme! 2022'de açılacak...

Çekmeköy–Sancaktepe–Sultanbeyli Metro Hattı için Alman Deutsche Bank'tan kredi sağlandı. İBB, Anadolu Yakası'ndaki kara yolu trafiğini rahatlatacak olan metro hattının yapımı 2 yıldır durmuştu. Kredi ile çalışmalar yeniden başlayacak ve metro hattı 2022'de hizmete açılacak.

ÇEKMEKÖY-SANCAKTEPE-SULTANBEYLİ METRO HATTI NE ZAMAN AÇILACAK?

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun katılımıyla 26 Kasım Salı günü Sancaktepe Abdurrahman Gazi Metro İstasyonu inşaat alanında düzenlenecek törenle, kazı çalışmasını yapacak tünel açma makinesi TBM tekrar tünele indirilecek. Tüneller ve 6 istasyonun peronları TBM ile kazılacak. Bilet holleri aç-kapa olarak yapılacak. 2 istasyonun peron ve bilet holü ise komple aç-kapa yöntemi ile yapılacak.


ÜSKÜDAR-ÇEKMEKÖY HATTININ DEVAMI

Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Metro Hattı'nın devam niteliğindeki Çekmeköy – Sancaktepe – Sultanbeyli Metro Hattı, sırası ile Meclis Mahallesi, Sarıgazi (entegrasyon istasyonu), Şehir Hastanesi, Abdurrahmangazi, Samandıra, Veysel Karani, Hasanpaşa ve Sultanbeyli İstasyonlarından geçerek Sultanbeyli TEM yolu kenarında son bulacak.

65 BİN YOLCU TAŞINACAK

10,9 km'lik 8 istasyonlu hatta, yolculuk süresi 16 dakika sürecek ve saatte tek yönde 65 bin yolcu taşınabilecek. Son teknolojiyle inşa edilen ve tam otomatik sürücüsüz metro olarak hizmet verecek hattın istasyonlarında, tam boy peron ayırıcı kapılar kullanılacak. Samandıra İstasyonu'nda sürücülerin park ederek metro ile yolculuğuna devam edebilmesi için 336 araç kapasiteli tam otomatik mekanik otopark yapılacak.

DEUTSCHE BANK'TAN KREDİ SAĞLANDI

Çekmeköy–Sancaktepe–Sultanbeyli Metro Hattı için Ekim 2019'da yapılan anlaşma ile Deutsche Bank'tan kredi sağlandı. Hattın 2022 yılının son çeyreğinde hizmete açılması planlanıyor.

Mayıs 2017'de yapımına başlanan projede, 29 Aralık 2017'de İBB tarafından çalışmalar durdurulmuş, Mart 2018'de tekrar başlatılmıştı. Ancak, hak ediş ödemelerinin yapılamaması sebebiyle Ekim 2018'de inşaat tekrar durmak zorunda kalmıştı. Metro hattında yapılan fiziki imalat oranı yaklaşık yüzde 6 seviyesinde.

FRANSIZLAR DA KREDİ VERMİŞTİ

Reuters'ta yer alan habere göre Fransa İstanbul Başkonsolosu Bertrand Buchwalter, bu ay başında Fransız Kalkınma Ajansı'nın (AFD), Tuzla-Pendik metro yapımı için İBB ile 86 milyon euro tutarında bir kredi anlaşmasına imza attığını açıklamıştı. (Sözcü)

HABERE YORUM KAT