1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Celal Şengör Kimdir | Kanuni Sultan Süleyman'a Salak Dedi

Celal Şengör Kimdir | Kanuni Sultan Süleyman'a Salak Dedi

Prof. Dr. Celal Şengör, “Piri Reis’in hayatındaki en büyük talihsizliği Kanuni Sultan Süleyman gibi bir salağın zamanında doğmuş olmasıdır” dedi. Kısa sürede tepki toplayan bu açıklamaya Şengör'den bir açıklama gelmedi.

Celal Şengör Kimdir | Kanuni Sultan Süleyman'a Salak Dedi

İstanbul Teknik Üniversitesi Maden Fakültesi ve Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celal Şengör, dünyanın ilk atlası olarak bilinen el yazması kitabın tanıtım toplantısında, ‘Osmanlı'ya altın çağını yaşatan padişah’ olarak anılan Kanuni Sultan Süleyman için tartışma yaratabilecek ifadeler kullandı.

Celal Şengör Kimdir | Kanuni Sultan Süleyman'a Salak Dedi

" PİRİ REİS'İN EN BÜYÜK HATASI KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN GİBİ SALAĞIN..."

CNN Türk'te yer alan habere göre Prof. Dr. Şengör, toplantı esnasında basın mensuplarının sorularını cevaplarken, Fatih Sultan Mehmet ve Piri Reis’in kişiliklerinden bahsettiği sırada, “Coğrafi kitaplara olan merakı müthiş. Coğrafya hastası bir sürü şeyi topluyor. Ben onu diyorum; Piri Reis’in hayatındaki en büyük talihsizliği Kanuni Sultan Süleyman gibi bir salağın zamanında doğmuş olmasıdır. Fatih zamanında Piri Reis olaydı inanır mısınız bugün bizim sömürge imparatorluğumuz vardı. Çok samimi söylüyorum bugün biz Amerika’ya falan gitmiştik” dedi.

Bunun üzerine toplantının moderatörlüğünü yapan gazeteci Fatih Altaylı da Şengör’ün konuşmasının ardından, “Tamam mı, yeter midir arkadaşlar? Celal Hoca’yı daha fazla konuşturmayalım da yarın internette hakkında olumsuz şeyler okumayalım” ifadelerini kullandı.

Celal Şengör Kimdir | Kanuni Sultan Süleyman'a Salak Dedi

CELAL ŞENGÖR KİMDİR, NEREDE DOĞDU? ASIL MESLEĞİ NEDİR?

 Dünyaca ünlü olan Türk jeoloji profesörü, yazar.Ali Mehmet Celâl Şengör , 24 Mart 1955 tarihinde, istanbul’da dünyaya geldi. 1973 yılında Robert Koleji ’ni, 1978 yılında New York Eyalet Üniversitesi ’ni başarıyla bitirdi ve jeolog ünvanını aldı. Aynı üniversitede, 1979 yılında master, 1982yılında doktorasını tamamladı.

Doktorasını tamamladıktan sonra Türkiye’ye geri dönen Şengör, 1981 yılında, İstanbul Teknik Üniversitesi, Maden Bölümü’nde asistan olarak görev yapmaya başladı. 1986 yılında, İTU Maden Fakültesinde, Genel Jeoloji bölümünde doçent oldu.

Academia Europaena’ya 1990 yılında kabul edildi ve cemiyetin ilk Türk üyesi oldu. 1992 yılında, İTÜ’de Jeoloji Profesörlüğü’ne yükseldi, bir yıl sonrasında ise Türkiye Bilimler Akademisi’nin kuruculuğunda bulundu ve Tübitak Bilim Kurulu üyesi oldu.

Fransa, İngiltere, Avustarya ve A.B.D.’de misafir öğretim üyesi olarak çalışmalarda bulunan Şengör, A.B.D. Ulusal Bilimler Akedemisi’ne üye olan ilk Türk bilim-insanı oldu. Yapısal jeoloji ve tektonik alanlarında çalışmaları ile dünyaca ünlü olan Şengör, bu konularda 175 makale ve 6 bilimsel eser kaleme almıştır.

1997-1998 yılları arasında, Cumhuriyet Gazetesi’nde Zümrütten Akisler adı altında yazdığı deneme yazıları, Zümrütname adı altında kitaplaştırılmıştır. Şengör, ulusal ve uluslararası pek çok dergide editörlük ve yayın kurulu üyeliği görevlerinde bulunmuştur.

Celal Şengör, 1986 yılında Oya Maltepe ile evlendi. 1989 yılında H. C. Asım Şengör adında bir oğlu doğmuştur.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.