1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çelik: Türkiye olmadan NATO düşünülemez

Çelik: Türkiye olmadan NATO düşünülemez

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, NATO Liderler Zirvesi hakkında açıklamalarda bulundu. Çelik,"Türkiye en önde gelen NATO güçlerinden biridir. Tartışmasız biçimde, savunma konularında bilgi sahibi olan herkes Türkiye olmadan NATO düşünülemeyeceğini kabul eder." dedi.

Çelik: Türkiye olmadan NATO düşünülemez

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, NATO'nun 70.yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen  NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Sosyal medya hesabı Twitter'dan değerlendirmelerde bulunan Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"Şimdiye kadar görülen en başarılı, en geniş savunma örgütü olarak NATO’nun geleceği dünyanın geleceğini de doğrudan ilgilendiriyor. 

Ticaret savaşlarının yanı sıra, savunma anlayışlarındaki kopuşların dünyayı iyi bir yere götürmediğini tarihten biliyoruz.

NATO’nun bu kadar geniş bir savunma örgütü olması, aynı zamanda işleyişi hakkındaki eleştirileri de beraberinde getiriyor. Çeşitli dönemlerde çeşitli tanımlara kavuştu NATO ama ilk defa bu kadar tartışılıyor.

TÜRKİYE ÖNDE GELEN NATO GÜÇLERİNDEN BİRİDİR

Türkiye en önde gelen NATO güçlerinden biridir. Tartışmasız biçimde, savunma konularında bilgi sahibi olan herkes Türkiye olmadan NATO düşünülemeyeceğini kabul eder.

Gerek NATO’ya yapılan katkılar, gerekse NATO misyonlarına katılımı konusunda eksiksiz ve başarılı bir sicili var Türkiye’nin. Türkiye bu bakımdan dünyada barış misyonlarının aranılan ve güvenilen gücüdür. Bu güven her zaman artarak devam etmiştir.

Türkiye’nin terörle mücadele ederken NATO ülkelerine sık sık ilkeleri hatırlatması NATO’nun geleceğini etkileyecek başlıktır. Herhangi bir NATO ülkesinin bir terör örgütüyle mücadele ederken başka terör örgütüyle iş tutmasının yanlışlığı sadece Türkiye tarafından dile getiriliyor

TERÖR KONUSUNDAKİ ÇİFTE STANDART NATO İÇİNDEKİ BAĞI ZAYIFLATIYOR

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO’ya hatırlattığı ilkeler esasında bundan sonrasında NATO’nun sağlıklı ve doğru şekilde geleceğe yürümesi için yegane yol haritasıdır. Bu ilkeler hem eleştirilere konu olan eksikleri giderecek hem de ilkeli bir savunma misyonunu güncelleyecektir.

Türkiye’nin haklı ve meşru terörle mücadelesinde sağlam duramayan NATO ülkeleri, NATO için de çok zararlı süreçlerin kapısını açıyorlar. İlkeler yerine başka yaklaşımlarla terör konusunda çifte standart oluşturulması, NATO içindeki bağı da zayıflatıyor.

Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın  NATO’ya özellikle terörle mücadele konusunda hatırlattığı ilkeler, NATO’nun yeni döneme yürüyebilmesi için gereken siyasal gündemin alfabesidir.

NATO’nun ilkeleri kağıtta kalmayan sahada net görülen bir  savunma örgütü olmasının yolu, terörle mücadele konusundaki gündemin Türkiye’nin çizdiği çerçevede güncellenmesi ile mümkündür."

HABERE YORUM KAT