1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cemal Kaşıkçı raporunda flaş gelişme: Suudi Arabistan sorumludur! Türkiye'den özür dileyin..."

Cemal Kaşıkçı raporunda flaş gelişme: Suudi Arabistan sorumludur! Türkiye'den özür dileyin..."

Birleşmiş Milletler, İstanbul'da gerçekleşen Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili raporu açıkladı. BM, Cemal Kaşıkçı raporunda; "Kaşıkçı'nın öldürülmesi Suudi Arabistan devletinin sorumlu olduğu yargısız bir infazdır,Suudi Arabistan, diplomatik ayrıcalıkları suistimal etmesinden dolayı Türk Hükümeti'nden özür dilemeli " dedi.

Cemal Kaşıkçı raporunda flaş gelişme: Suudi Arabistan sorumludur! Türkiye'den özür dileyin..."

Birleşmiş Milletler, İstanbul'da gerçekleşen Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili raporu açıkladı. BM, Cemal Kaşıkçı raporunda; "Kaşıkçı'nın öldürülmesi Suudi Arabistan devletinin sorumlu olduğu yargısız bir infazdır" dedi.

BM Kaşıkçı Raporu: "Suudi Arabistan, diplomatik ayrıcalıkları suistimal etmesinden dolayı Türk Hükümeti'nden özür dilemeli"

cemalll.jpg

Raporda yer alan maddeler şu şekilde;

- Kaşıkçı'nın öldürülmesi Suudi Arabistan devletinin sorumlu olduğu yargısız bir infazdır.

- Suudi Arabistan, diplomatik ayrıcalıkları suistimal etmesinden dolayı Türk Hükümeti'nden özür dilemeli.

- ABD, Kaşıkçı cinayetinin araştırılması için FBI soruşturması başlatmalı.

- Suudi Arabistan Veliaht Prensi'nin de aralarında bulunduğu üst düzey yetkililerin soruşturulması için güvenilir kanıtlar var.

- BM Genel Sekreteri (Antonio Guterres), Kaşıkçı'nın öldürülmesine ilişkin cezai soruşturma başlatmalı.

CEMAL KAŞIKÇI'YA NE OLDU? NEDEN ÖLDÜRÜLDÜ?

Ünlü Gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın tüm dünyada sansasyon etkisi yaratan ölümü, gündemden düşmüyor. 2017'den beri ABD'nin en önemli gazeterinden Washington Post'da köşe yazarlığı yapan ünlü gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim’de Suudi Arabistan’ın İstanbul’daki konsolosluğuna, evlenmek için ihtiyaç duyduğu bir belge almak için girmiş ve o günden sonra kendisinden haber alınamamıştı. Peki Cemal Kaşıkçı kimdir, kaç yaşında ve nereli?  İşte,Cemal Kaşıkçı'nın hayatına dair tüm detaylar...

CEMAL KAŞIKÇI KİMDİR?

Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı, 1958 tarihinde Medine’de hayata gözlerini açmıştır. Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğuna girmesinin akabinde ortalıklardan kaybolan ve öldürüldüğü öğrenilen Cemal Kaşıkçı, ilk ve orta öğrenimini Suudi Arabistan’da bitirmesinin ardından, üniversite eğitimini 1982 tarihinde Indiana State Üniversitesi’nden İşletme yüksek lisans derecesi ile tamamlayarak mezun olmuştur. Kariyerine muhabir olarak adım atan Cemal Kaşıkçı; OKAZ, Al Sharq Al Awsat, Al Majalla ve Al Muslimoon başta olmak üzere pek çok günlük ve haftalık Arap gazetelerinde muhabirlik görevini icra etmiştir. Cemal Kaşıkçı, 1991 ve 1999 tarihleri arasında Al Madina isimli gazetede, ‘’Yazı İşleri Müdürlüğü’’ ve ‘’Genel Yayın Yönetmenliği Vekilliği’’ görevini üstlenmiştir.

Suudi Arabistan’ın önde gelen Arab News adlı İngiliz gazetesinde Genel Yayın Yönetmeni Yardımcısı olarak faaliyetlerde bulunan Cemal Kaşıkçı, İngiltere ve ABD'de Suudi Arabistan Büyükelçiliği yapan Prens Türki al Faysal'ın Medya Danışmanlığı alanında görevde bulunmuştur.Suudi reformistler açısından mühim bir platform olan Al Watan adlı gazetenin yazı işleri müdürü olan Cemal Kaşıkçı, buradan istifa etmesinin ardından Nisan 2007 tarihinde ikinci defa Al Watan gazetesinden yazı işleri müdürü unvanıyla görevini yürütmüştür. 2015 tarihinde Bahreyn'de açılan ve Suudi Prens El-Velid bin Talal'in finanse ettiği Al-Arab kanalında bulunan Cemal Kaşıkçı, 2017 tarihinden itibaren Washington Post adlı gazetede köşe yazarlığı görevini icra etmektedir.

HABERE YORUM KAT