1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çermik’te Kut’ül Amare tiyatro oyunu sahnelendi

Çermik’te Kut’ül Amare tiyatro oyunu sahnelendi

Diyarbakır'da Kültür ve Sosyal Belediyecilik kapsamında öğrencilere tiyatro beğenisini aşılayan Çermik Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü...

Çermik’te Kut’ül Amare tiyatro oyunu sahnelendi

Diyarbakır'da Kültür ve Sosyal Belediyecilik kapsamında öğrencilere tiyatro beğenisini aşılayan Çermik Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen tiyatro etkinliği öğrencilerin büyük beğenisini topladı. Demet Sönmez, M. Akif Yıldız tarafından yazılan ve Toygun Ateş tarafından yönetilen Karşıyaka Sanat Merkezi oyuncuları tarafından sahnelenen, Kut'ül Amare zaferini anlatan "Kut'ül Amare-Telgrafhane 1916" adlı tiyatro oyunu, üç seans olarak sahnelendi.

Osmanlı'nın Irak cephesinde İngiliz kuvvetlerini yenilgiye uğrattığı Küt'ul Amare Zaferi'nin tiyatro gösterisi, Diyarbakır'ın Çermik Belediyesi ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Çermik Anadolu Lisesi konferans salonunda sahnelendi. Programa, Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu, İlçe Milli Eğitim Müdürü Murat Bozdoğan, öğrenciler ve öğretmenlerde katıldı. Kültür ve Sosyal Belediyecilik kapsamında öğrencilere tiyatro sevgisi aşılayan Çermik Belediyesi düzenlediği tiyatro etkinliğiyle öğrencilerin büyük beğenisini topladı.

Belediye Başkanı Şehmus Karamehmetoğlu Kut'ül Amare savaşının Türk savaş tarihine altın harflerle yazılan Çanakkale Zaferi'nden sonra ikinci büyük zafer günü olduğunu söyledi. Kut'ül Amare Zaferini kutlamak ve vatan için canlarını feda eden şehitleri saygı ile anmak için toplandıklarını dile getiren Başkan Karamehmetoğlu, "Türk sabrının İngiliz inadını kırdığı birinci zaferi Çanakkale'de, ikinci zaferi Kut'ül Amare Zaferidir" dedi.

Öğrenciler tarafından büyük bir ilgiyle izlenen tiyatro oyununda, Osmanlı İmparatorluğu ordusunun son zaferi, Çanakkale'den sonra kazandığı eşsiz zafer Kut'ül Amare anlatıldı.

Çermik’te Kut’ül Amare tiyatro oyunu sahnelendi

Çermik’te Kut’ül Amare tiyatro oyunu sahnelendi

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT