1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki: “Bu seçim, seçimlerin anası”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki: “Bu seçim, seçimlerin anası”

Bir dizi açılış ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe'nin Cumhurbaşkanlığa Hükumet Sistemi konulu konferansına için memleketi...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki: “Bu seçim, seçimlerin anası”

Bir dizi açılış ve Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Şükrü Karatepe'nin Cumhurbaşkanlığa Hükumet Sistemi konulu konferansına için memleketi Kayseri'ye gelen Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, referandum oylaması ile ilgili olarak, "Bu seçim, seçimlerin anası gibi" dedi.

Kadir Has Kongre Merkezinde gerçekleştirilen konferansta açılış konuşmasını yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Türkiye'nin önemli bir seçim arefesinde olduğunu ifade etti. Referandumu, "seçimlerin anası" olarak tanımlayan Özhaseki, Cumhurbaşkanlığı Hükumet sisteminin Türkiye'ye getirilerine dair şunları söyledi:

"Yeni bir dönemeçteyiz, bir seçim arefesindeyiz. Aslında bu seçim geçtiğimiz seçimlerin anası gibi, hepsinden önemli. Dün karar verip bugün ortaya çıkmış değiliz, yıllardır tartışılıyor. Bu 18 maddenin gelmesinin 3 ana nedeni var. İlki ikili yapı sürdürülemiyor. Cumhurbaşkanı, başbakan kavgalarından bıktı bu ülke artık. Son 15 seneye bakmayın, bizde dava arkadaşlığı var. Bizde kırılmışlık olsa da sindiririz, hırs yapmayız. Rahmetli Atatürk İnönü'ye küs öldü. Özellikle Maliye Nazırı olarak Celal Bayar'ı atadı, Rus modelini izliyor diye. Son Demirel, Özal; Ahmet Necdet Sezer, Ecevit kavgalarını herkes bilir Bu kavgaları sona erdirmenin yolu yok mu, neden bazı sistemleri kutsuyoruz?

İkincisi istikrarsız ortamlarda yaşam olmuyor. Bu coğrafyada yaşamak zor. Anadolu coğrafyasında bağımsızlığımızı sonuna kadar sürdürelim diyorsanız güçlü olmak zorundasınız. İçeride ve dışarıda azgınlaşmış saldırılardan dolayı neler çektiğimizi görüyorsunuz. Bu, istikrara bağlı. Cumhuriyet tarihi boyunca ortalama 17 ay görünüyor. Koalisyon pazarlıkları ile kirli ilişkilerle her türlü sıkıntılarla kurulmuş hükümetlerin Türkiye'ye çok bir şey yapamayacağını herkes biliyor.

Üçüncüsü de vesayetçi yapı hepimize çok şey çektirdi. Bu vesayetçi yapı iş olmadığı zaman ihtilal yapmış, faili meçhuller işlemiş. Bu ihtilalci yapının sonuna geliyoruz."

Prof. Dr. Şükrü Karatepe ise Osmanlı döneminde, 1786'da parlamentonun açıldığı dönemden bu yana, yalnızca Vahdettin ve Sultan Reşad döneminde, Cumhuriyet ile birlikte de, 1965'ten 1982'ye kadar parlamenter sistemin uygulandığını belirten Prof. Dr. Şükrü Karatepe, 82 Anayasası'ndan sonra pratikte Türkiye'de parlamenter sistemin uygulanmadığını, pratikte başkanlık sisteminin uygulandığını kaydetti. 82 Anayasası ile askeri yapının, cumhurbaşkanı seçimi üzerinde süngü ile söz sahibi olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şükrü Karatepe, bu yapının 2014 yılında yapılan seçimle Erdoğan'ın halk tarafından seçildiği dönemde sona erdiğini vurguladı.

"82 Anayasası yamalı bohça gibi"

82 Anayasası'nın ise 1986 yılından bu yana zaten değişime uğratıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Şükrü Karatepe, "O gün bugündür 3'te 2'si yenilendi. Yama yapıla yapıla tabiri caizse yamalı bir bohçaya dönmüş. Ortada bir anayasa kalmamış. Bu sistemin değişmesini istemeyenler çelişki içinde. 1986'dan beri anayasa durmadan değişiyor, 2012 seçimlerinde yeni bir anayasa lazım denildi ama olmadı. Geçtiğimiz seçimlerde yine İsmail Kahraman başkanlığında bir komisyon toplandı o da olmadı. Sonra benim komisyon başkanlığımda yeniden başkanlık sistemi yazdık. Sadece hükumet sistemini ilgilendiren yeni sistemi oluşturduk. Mevcut durumun başkanlık sistemi içinde anayasaya bağlanmasını istedik" diye konuştu.

Referandumda, söylendiği gibi 18 maddenin değil, 36 maddenin oylanacağını belirten Prof. Dr. Şükrü Karatepe, "Geçen 18 madde değildir. Değişiklik 15 maddede olmuştur. Anayasanın bugünkü sistemden başkanlık sistemine geçmesi için 18 madde değişti, geri kalan 3 maddede uyumluluk maddeleridir. Mevcut sistemden başkanlık sistemine geçtiğimizde 18 maddeyi değiştirdik, 21 madde de hükümsüz hale geldi. Öyle bir sistem geliyor ki, 36 madde ile işletilen bugünkü sistemi 15 madde ile işletir hale getiriyoruz. Yani pratik ve kısa bir yol izleniyor. O zaman biz 15 maddenin değişmesi, 21 maddenin de yürürlükten kaldırılmasını uyguluyoruz. Haberiniz olsun 36 maddeyi oyluyoruz" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.