1. HABERLER
  2. BİYOGRAFİ
  3. CHP Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kimdir? Nereli? Kaç yaşında?

CHP Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kimdir? Nereli? Kaç yaşında?

CHP'li Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, organize suç örgütü yöneticisi olmaktan hüküm giyen Alaattin Çakıcı'yı makamında ağırlaması ve hediye sunması tepkilere neden oldu. Bunu üzerine CHP Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kimdir? Nereli? Kaç yaşında? soruları merak edildi. İşte Recep Gürkan hayatı

CHP Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kimdir? Nereli? Kaç yaşında?

CHPli Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, organize suç örgütü yöneticisi olmaktan hüküm giyen ve nisan ayında infaz düzenlemesiyle cezaevinden tahliye olan Alaattin Çakıcı'yı, geçtiğimiz pazartesi günü makamında ağırladı. Çakıcı'ya hediye de sunan Gürkan'ın bu hareketi parti içinde tepkilere neden olurken CHP Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kimdir? Nereli? Kaç yaşında? sorularının cevapları merak konusu oldu. Biz de haberimizde sizler için bu bilgileri derledik. İşte CHPli Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan hayatı...

CHPLİ EDİRNE BELEDİYE BAŞKANI RECEP GÜRKAN KİMDİR? NERELİ? KAÇ YAŞINDA? | HAYATI

1964 yılında Edirne'nin İpsala ilçesinde dünyaya gelen Recep Gürkan, 56 yaşındadır. İlk ve orta öğrenimini İpsala’da tamamlayan Gürkan, 1983 yılında Trakya Üniversitesi Edirne Eğitim Yüksekokulu'nda, 2001 yılında Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Bölümü'nde eğitimini tamamladı.

1998-2003 tarihleri arasında Edirne Milli Eğitim Müdürlüğünde, şube müdürlüğü ve milli eğitim müdür yardımcılığı görevlerinde bulundu. 2004 yılında Edirne Valiliği İl Planlama ve Koordinasyon müdürlüğü görevi ile birlikte Edirne Valiliği Sınır Ötesi İş Birliği faaliyetleri ve Avrupa Birliği eğitim ve gençlik programlarında görev aldı.

CHP Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kimdir? Nereli? Kaç yaşında?

Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli valiliklerince kurulmuş bulunan Trakya Kalkınma Birliği Genel Sekreterliği görevini yürüten Gürkan, 2005 yılında Trakya Üniversitesi Genel Sekreterliği görevine atandı. 10 Mart 2011 tarihinde CHP Edirne Milletvekili Aday Adayı olmak için istifa etti.

Üniversite Yönetim Kurulu ile Üniversite Senatosu raportörlüklerini yürüttü. Trakya Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi Teknopark A.Ş. yönetim kurulu kurucu üyeliği yaptı. Edirne Atatürkçü Düşünce Derneği, Edirne Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Edirne Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Edirne Turizm Derneği, Edirne Fotoğraf Sanatı Derneği gibi birçok sivil toplum örgütünün kurucu üyelikleri ve yöneticiliklerinde bulundu.

1990-1995 yılları arasında Eğitim-İş Edirne İl Başkanlığı ile daha sonra kurulan Eğitim-Sen Genel Merkez kurucu üyesi ve yöneticisi olarak görev yaptı. 2010 yılında “Yılın En Başarılı Bürokrat” ödülünü aldı. 3 Nisan 2011 tarihinde yapılan üye bazında ön seçimde 1. sırada seçilerek CHP Edirne Milletvekili adayı oldu.

12 Haziran 2011 seçimlerinde CHP Edirne Milletvekili olarak seçildi. TBMM’de Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu üyesi olarak görev yaptı. 2013 yılı Mart ayında “yilineniyisi.com” tarafından düzenlenen ankette “Yılının Milletvekili” ödülünü almaya hak kazandı.

CHP Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kimdir? Nereli? Kaç yaşında?

30 Mart 2014 tarihinde yapılan yerel seçimlerde CHP Edirne Belediye Başkanı olarak seçildi. 2014 yılında Beşiktaş Platformu Genç Profesyoneller tarafından “Yılın Belediye Başkanı” ödülüne layık görüldü.

ORC Araştırma Şirketi’nin, 2-10 Ocak 2015 tarihleri arasında, 81 ilde 12 bin 600 kişi ile yüz yüze görüşerek gerçekleştirdiği anket sonuçlarına göre, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 2014 yılının ‘En Başarılı’ il belediye başkanları arasında birinci seçildi.

2015 yılı Ocak ayında Mebus Haber Dergisi tarafından “Yılın Başarılı Siyasetçisi Ödülü” ne layık görüldü. 2015 Şubat ayında Siyaset Dergisi’nin 20. yılına özel yaptığı anketlerde okuyucular tarafından “Yılın Belediye Başkanı” ödülüne layık görüldü.

2016 yılı Mart ayında Sosyal Demokrat Belediyeler Birliği tarafından düzenlenen Yerel Yönetim Ödülleri Töreni’nde “Tarihi Elektrik Fabrikası’nın Restorasyonu” Projesi ile Bilim ve Tarih Ödülü’ne layık görülen Başkan Gürkan, ödülünü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun elinden aldı.

2016 yılı Mayıs ayında Yeni Arayışlar Girişimi Platformu Derneği’nce 12’ncisi düzenlenen “Kent ve Yaşam Ödülleri” kapsamında Jüri tarafından, odalar, esnaf birlikleri ve sivil toplum kuruluşlarını Edirne ortak paydasında buluşturma başarısını sağladığı için “Kent Dayanışması Ödülü” ne layık görüldü.

CHP Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kimdir? Nereli? Kaç yaşında?

2016 yılı Haziran ayında Edremit Belediyesi tarafından Usta Sanatçı Tuncel Kurtiz anısına düzenlenen Kaz Dağları Doğal Yaşam Ödülleri Töreni’nde “Yılın En İyi Çevreci İl Belediye Başkanı Ödülü” ne layık görüldü.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde CHP'den Edirne Belediye Başkan adayı olan Recep Gürkan'ın, Eylem ve Yiğit adında iki çocuğu var.

 

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT