1. HABERLER

  2. SİYASET

  3. CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde parlamento seçimlerinin ertelenmesiyle ilgili, "Irak Merkezi Hükümetin operasyonu...

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz:

CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk Yılmaz, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde parlamento seçimlerinin ertelenmesiyle ilgili, "Irak Merkezi Hükümetin operasyonu sonucu peşmergenin bu alanlarda yenilmesi, Barzani'nin geleceğini iyice riske attı, siyasi kariyerini zarara uğrattı. Barzani'nin bu şartlarda seçime gitmesi, kendisinin tasfiye edilmesi anlamına geliyor" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz, TBMM'de basın toplantısı düzenledi. Yılmaz, Türkiye'yi doğrudan ilgilendiren iki konu olduğunu söyleyerek, "Başika'daki askerlerimizin güvenliğidir. Haşdi Şabi'nin buradaki askerimize dönük provokasyonu eyleme dönüşürse askerimizin güvenliğinin acilen takviye edilmesi önem taşır. Oraya dönük saldırı gerçekleşirse oradaki birliğimizin ne kadar olduğu, buna karşı koyup koyamacağının değerlendirilmesi, gerekirse hava takviyesi yapılması önem taşıyor" ifadelerini kullandı. Yılmaz, şunları kaydetti:

"Hükümetin yanlış bir kararla, hiç gereği yokken merkezi hükümetle bu işi götürmeyip, Eski Musul Valisi, akabinde Barzani ile bu işi halletmeye çalışması, bugün daha büyük sıkıntıyı beraberinde getiriyor. Barzani'nin siyasi meşruiyeti zayıflamıştır. Türkiye'nin oradaki varlığının sorgulandığı döneme giriyoruz. Askerimizin güvenliği, son derece önemli. Bölgesel Kürt Yönetimi'nde Barzani kendi bindiği dalı kesti, kendini küçük duruma düşürdü. Bundan sonra muhtemelen Bölgesel Kürt Yönetimi'nde iç sürtüşme ve hesaplaşma başlayacaktır. Başladığını da görüyoruz. Bunun belki de bir iktidar değişimiyle sonuçlanabilir: Bu noktada Türkiye bir an önce tutum, konum belirlemeli. Barzani'nin, orta ve uzun vadede Bölgesel Kürt Yönetimi'nde çok fazla meşruiyeti olmayacak, devam etmesi her geçen gün iyice zorlaşacak. Türkiye'nin, yapması gereken, bu bölgedeki Barzani dışındaki bütün aktörlerle, hatta KDP'nin Barzani dışındaki unsurlarıyla bir yol araması, burada çatışmaya taraf değil çatışmaların üzerinde kendini konumlandırması, Bağdat ile Erbil arasında diyaloğun açılmasına katkı sağlaması, buradaki müzakerelere aktif katılması Türkiye'nin bölgedeki çıkarları açısından büyük önem taşıyor."

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nde parlamento seçimlerinin ertelenmesine ilişkin soruya Yılmaz, "Irak Merkezi Hükümetin operasyonu sonucu peşmergenin bu alanlarda yenilmesi, Barzani'nin geleceğini iyice riske attı, siyasi kariyerini zarara uğrattı. Barzani'nin bu şartlarda seçime gitmesi, kendisinin tasfiye edilmesi anlamına geliyor. Bunu bir şekilde bu defa ertelemek istiyorlar. Özellikle Goran hareketi ve KYB içindeki bazı unsurların, bir şekilde özellikle Barzani'nin zayıfladığı ortamda IKBY'yi seçime zorlamak ve oradan farklı bir siyasi iradenin çıkmasını sağlamak için çalışacaklarını görüyoruz" dedi.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.