1. HABERLER

  2. İÇ HABERLER

  3. CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz:

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz:

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, kıdem tazminatının fona devredilecek olması ile ilgili olarak, "Kıdem tazminatının fona devredilmesini...

CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz:

Cumhuriyet Halk Partisi Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, kıdem tazminatının fona devredilecek olması ile ilgili olarak, "Kıdem tazminatının fona devredilmesini kabul etmiyoruz" dedi.

Parti binasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu'nun bu yıl içerisinde kıdem tazminatını fona devredecek adımı atacaklarına dair açıklamasının, emekçiler nezdinde bir tehdit olarak algılandığını ileri sürdü.

Yapılan reformun emekçilerin bazı haklarını ortadan kaldıracağını iddia eden Kiraz, "Öncelikle sorulması gereken şudur, madem kıdem tazminatının fona devredilmesi emekçiler açısından yararlı bir gelişmedir, neden referandumdan önce hayata geçirilmiyor? İktidar partisi müjde olarak gördüğü bu sözde reformu, referandumda evet çıkması için neden kullanmıyor? Madem bu değişiklik çok hayırlı olacak, neden 15 yıldır bu kanun çıkarılmadı? Biz açıklayalım, Çünkü hükumet bu sözde reformun emekçilerin aleyhine olduğunu, işçilerin kazanılmış haklarına bir darbe vuracağını biliyor ama gizliyor. Kıdem tazminatının fona devredilmesini kabul etmiyoruz. Kıdem tazminatının her ay bir fona düzenli olarak ödenmesi, işverenin işçileri keyfi olarak işten çıkarabilmesinin önünü açacaktır. Çünkü toplu halde yapılması gereken ödeme, işçilere dolaylı yoldan da olsa bir iş güvencesi sağlamaktadır. Ayrıca hükumetin planı, 30 gün üzerinden hesaplanan tazminatın 15 güne indirilmesidir. Bu kazanılmış hakkın kaybı olacaktır. Emekçiler var olan haklarından bir adım dahi geri atmayacak, hakları olanı alabilmek için mücadeleye devam edecektir" diye konuştu.

Başkan Kiraz, açıklanan işsizlik rakamlarını da değerlendirerek, "Son 7 yılın en yüksek seviyede işsizliği ile karşı karşıyayız. Resmi işsizlik rakamları yüzde 12,7 olarak açıklandı. Şuanda her 4 gençten 1'i işsiz demek oluyor. Tarihin en büyük istihdam seferberliği başlatıldı. Sigortalar devlet tarafından karşılanıyor, devlet tarafından önemli teşvikler veriliyor. Buna rağmen insanlar işçi çalıştırmak istihdam oluşturmak yerine işçi çıkartmaya devam ediyorlar. Bu da aslında ekonomik krizin boyutunu gösteriyor" şeklinde konuştu.

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT