1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke:

CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke:

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Türkiye'nin kadın ve erkeğin eşitliği açısından 144 ülke arasında 130'uncu sırada...

CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke:

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, Türkiye'nin kadın ve erkeğin eşitliği açısından 144 ülke arasında 130'uncu sırada olduğunu belirterek, "Kadının hayatın her alanında varlık göstermesi kalkınan bir Türkiye hikayesi yazmamız için olmazsa olmazlarımızdandır" dedi.

Bir dizi programa katılmak üzere Malatya'ya gelen CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ve CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz ile birlikte Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç'u ziyaret etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren MTSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü kutlayarak, kadınların iş dünyasına ve iş hayatına katılımını temenni etti. Erkoç, "Şu anda iş dünyasında maalesef kadınlarımız yeterli sayıda değiller, ben bu sayının artmasını ve kadının hayatın bütün alanlarında olmasını temenni ediyorum" diye konuştu.

Malatya'nın ekonomik durumu hakkında CHP heyetine bilgiler veren Erkoç, "Cazibe Merkezleri Programı'na alınan Malatya'ya çok ciddi oranda yatırımcının müracaat ettiğini vurgulayarak, bunun Malatya için son derece önemli olduğunu söyledi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ise CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke'nin sadece CHP için değil, Türkiye için de önemli bir isim olduğunu aktararak, kendisini Malatya'da ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduklarını söyledi.

Referandum süreci ile ilgili konuşan Ağbaba, "Türkiye'de "evet'i savunanlar var, "hayır'ı savunanlar var. Ben bu referandum sürecinin huzur ve barış içerisinde geçmesini temenni ediyorum. Bizim için hayır oyu veren de, evet oyu veren de kıymetli ve değerlidir" dedi.

Konuşmasında Malatya'nın büyüdüğüne ve geliştiğine de dikkat çeken Ağbaba, "Malatya sanayisi ve ticareti ile Türkiye'de artık marka olma yönünde önemli adımlar atan bir kent. Malatya'da da artık ciddi bir sanayi ve ticaret altyapısı var. Burada sağlam adımlarla kurumsallaşan çok sayıda firmamız var. Eskiden başka iller örnek verilirdi ama artık Malatya bu bölgede örnek verilebilecek illerinin başında geliyor" ifadelerini kullandı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün önemine vurgu yaparak konuşmasına başlayan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke, kadınların çektiği zorlukları dile getirdi. Böke, "Gönül isterdi ki 8 Mart'ı, kadınların hak ettiği yerde ve sisteme entegre olmuş bir şekilde kutlayalım ama maalesef emekçi kadınlar çok zorluklar içinde bugünü kutluyor" şeklinde konuştu.

Hayatın birçok alanında kadınların yetersiz sayıda olduğunun altını çizen Böke, "Bu masada oturan kadın sayısı bile çok az. Bu masa aslında Türkiye'ye dair de bir şeyler ifade ediyor. Bugün 144 ülke arasında Türkiye kadın ve erkeğin eşitliği açısından 130'uncu sırada geliyor. Yani bu masanın etrafında gördüğümüz tablo Malatya'ya has bir tablo değil, bu Türkiye'de yaşanıyor olan bir gerçeği gözler önüne seriyor. Yine Türkiye'de kadınların ne kadar zorluklar yaşadığını gösteren bir diğer analiz de 144 ülke arasında kadın ve erkeğin ekonomik eşitliği kapsamında Türkiye'nin 129'uncu sırada kendini buluyor olması. Kadınların iş gücüne katılımı ile ilgili çok ciddi sıkıntılar var. Bu bir kader veya gelenekten kaynaklanan bir şey değil, kadınlar Türkiye'de eşit birey olarak özgür bir şekilde çalışmak istiyorlar ancak sosyal bakım hizmetlerinin kamu tarafından sağlıklı sağlanmamasından kaynaklı maalesef ya çocuk bakmaya ya da ev işlerini yapmak için evde kalmaya bir nevi mahkum ediliyorlar" ifadelerini kullandı.

Böke, kadın ve erkeğe eşit fırsatların sağlanması durumunda kadının ekonomik düzene katılımıyla Türkiye'nin kalkınmasının da önünün açılacağını vurgulayarak,"Dolayısıyla biz siyasetçilere düşen görev de Türkiye'de kadın ve erkeğe eşit fırsat verilmesini sağlayacak yasal düzenlemeler yapmaktır" dedi.

Türkiye'de her alanda olduğu gibi kadınların siyasette de çok az sayıda olduğunu sözlerine ekleyen Böke, "144 ülke arasında siyasette kadın erkek eşitliği açısından da 113'üncü sıradayız. Maalesef siyasette de kadın yok. Oysa hayatın eşit paydaşı olan kadının hem ekonomide hem siyasette hem de iş dünyasında varlık göstermesi bizim hep beraber; "Kalkınan bir Türkiye hikayesi" yazmamız için olmazsa olmazlarımızdandır" şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından MTSO Başkanı Hasan Hüseyin Erkoç, Böke'ye kayısı hediye ederken, MTSO Başkan Yardımcısı Mustafa Çekirdek de, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Böke'ye çiçek verdi.

CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke:

CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke:

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.