1. HABERLER

  2. YEREL

  3. CHP Pendik Kongreye Hazırlanıyor

CHP Pendik Kongreye Hazırlanıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Pendik ilçe başkanlığı, 8 Kasım 2014 Tarihinde yaşadığı olağanüstü kongreden sonra ve yoğun seçim çalışmalarının ardından Olağan kongreye hazırlanıyor.

CHP Pendik Kongreye Hazırlanıyor

Cumhuriyet Halk Partisi Pendik ilçe başkanlığı, 8 Kasım 2014 Tarihinde yaşadığı olağan üstü kongreden sonra ve yoğun seçim çalışmalarının ardından Olağan kongreye hazırlanıyor.

Cumhuriyet Halk Partisine yakınlığı ile bilinen Haberin Mayası Gazetesi’nin İmtiyaz Sahibi Hakan Özkan köşesinde Pendik CHP'nin olağan kongre sürecini değerlendirdi. Özkan henüz adayların netlik kazanmadığını fakat İstanbul İl Meclis Üyesi Tarık Balyalı’nın güçlü bir aday olma ihtimalinin olduğunu mevcut ilçe Başkanı Kemal Ercan'ın ise yönetim kurulu üyelerini desteğini arkasına almaya çalıştığını belirtti.

İşte O Köşesi:

“Cumhuriyet Halk Partisi; Aralık ayının sonuna doğru ilçe, il, genel merkez kongrelerini ve kurultayını yapmak üzere takvimini açıkladı. CHP  İlçe başkanlıklarını ilçe kongre delegeliği seçim heyecanı sarmış durumda.

Cumhuriyet Halk Partisi Pendik ilçe başkanlığı, 8 Kasım 2014 Tarihinde yaşadığı olağan üstü kongreden sonra ve yoğun seçim çalışmalarının ardından Olağan kongreye hazırlanıyor! Ağustos ayının ikinci haftası mahalle delege seçimlerinin Eylül ayının ikinci haftası ise Pendik kongresinin tamamlanacağı öngörülüyor.

Halit Temizin 5 Yıllık görev süresince yorulan yönetim ve ekibinden görevi devralan Kemal Ercan Olağanüstü kongreyi, CHP Pendik siyasetinin etkin isimlerinin desteğini alarak kazanmıştı. Kemal Ercanın tekrar aday olup olmayacağı örgütte tartışılan bir konu; olağan üstü kongrede desteğini aldığı Doğan Çakmak, Hasan Basri Özbek, Bayram Bekar , Ali Kemal Kumkumoğlu nun desteğini alıp almayacağı diğer bir tartışma konusunu oluşturuyor.

Cumhuriyet Halk Partisi Pendik İlçe Başkanlığında ilçe kongre takvimlerinin açıklanmasıyla birlikte; aday olmayı düşünen isimler ve ekipler, mahalle örgütleri ile  iletişim ve etkileşimlerini artırmaya çalışıyor.

Olağan kongre sürecinde ilçe başkanlığına aday olmayı düşünen ve örgüte danışan isimlerin adaylıkları, kongre delegeleri belirlendikten sonra netleşecektir. Örgütle fikir alış verişini ve değerlendirme paylaşımını arttıran isimler arasında, Rıza Karataş, Özcan Yıldız, Özer Beğenmiş, Muharrem Bozkurt, Tarık Balyalı, Yakup Yeter, Muharrem Kılıçın adı geçmekle birlikte Kemal Ercanın tekrar aday olmak için yönetiminden destek istediği de bilinmekte.

Geçmiş dönemlerde Cumhuriyet Halk Partisi Pendik ilçe başkanlığı kongrelerine, ekipsel organizasyon yeteneği yüksek kadroların çıkardığı adaylar damgalarını vuruyordu. Bu kongreye de Hasan Basri Özbek, Doğan Çakmak, Halit Temiz Ve Bayram Bekar etrafında siyaset yapan ekiplerin damgasını vuracağı bu isimlerin desteklediği adayların kazanma ihtimalinin yüksek olduğu değerlendirmesi hatalı olmaz.

Hasan Basri Özbek ve siyaset yaptığı partililer, adaylaştırılan isimlerin partiyi daha demokratik bir yapıya kavuşturması, sol politikaların uygulanılabilirliğinin arttırılması için çalışma yapması gerektiği görüşleriyle parti içerisinde ideolojik ve istikrarlı bir tutum sergilemişlerdir. Seçimlere dahil olduklarında partide yolunda gitmeyen politikalara ve parti işleyişine eleştirel bir aday çıkarma ihtimalleri yüksektir.

Halit Temiz, Bayram Bekar, Abidin Ekren, Ali Kemal Kumkumoğlu nun bu kongrede ortak bir organizasyona girecekleri algısına sahibim.

Doğan Çakmak ve birlikte siyaset yaptığı partililerin Kemal Ercanı mı destekleyeceği mi yoksa aday mı çıkaracakları daha kesinleşmiş değildir, en azından bir bilgi sızması veya paylaşımı yok.

Yukarıda saydığım ekip sözcüleri Halit Temiz hariç olağan üstü kongrede Kemal Ercanı desteklemiş ve 178 oy almışlardı. Hasan Basri Özbek, Bayram Bekar, Ali Kemal Kumkumoğlu, Özcan Yıldız, bi muhtemel Doğan Çakmak desteklerini Kemal Ercandan çektiklerinde Kemal Ercanın oy kaybı ve ilçe başkanlığı görev sürecinde kazandığı oy değerlendirilmesi gereken bir konu olarak duruyor.

Özcan Yıldız Ve Kemal Ercanın aynı bölgeden aday olması 7.bölgenin oylarının bölünmesine neden olacaktır, diğer bölgelerden ciddi bir oy alamadıklarında birlikte hareket etmenin yöntemlerini tartışacaklarını değerlendiriyorum.

Tarık Balyalı, değerlendirmelerini tamamladığında CHP Pendik ilçe başkanlığına aday olmaya karar verirse, seçimi kazanma ihtimali en yüksek isim, birçok ekibin ve etki gücü yüksek isimlerin desteğini alacağını düşünüyorum.

Yazıya konu olan diğer isimler delegasyon seçimlerinden sonra bir hareket planı çizeceklerinden kongrede ki etki alanlarını şimdiden yazmak doğru olmayacaktır ama Yakup Yeterin iki dönem adaylaşmayı denediği ve sonuç alamadığını da biliyoruz bu kongreye adaylaşabilecek mi hep beraber göreceğiz…

Deniz Aydemir, Özer Beğenmiş,  Muharrem Bozkurt Ve İlçe Başkanlığının örgütçü ismi Bülent Türkyılmazın bu saflaşmalar karşısında ortak bir hareket planı içerisinde hareket edebilme ihtimalleri duygusal tahminimdir.”

Kaynak: Haberin Mayası

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.