1. YAZARLAR

  2. Bahadır Emre Bozkurtlar

  3. CHP seçim kazanmak istiyor mu?
Bahadır Emre Bozkurtlar

Bahadır Emre Bozkurtlar

Yazarın Tüm Yazıları >

CHP seçim kazanmak istiyor mu?

Türkiye çok önemli bir yerel seçim öncesinde neredeyse son düzlüğe girdi.

Partiler adaylarını açıkladı meclis üyeleri listeleri belirlendi, ittifaklar kuruldu ve şimdi de seçmenden oy isteme zamanı geldi çattı.

Kim neye göre oy istiyor, hangi vaatlerde bulunuyor yakından takip ediyoruz elbet. Ancak çok açıkça görünen o ki, Kılıçdaroğlu Başkanlığındaki CHP, onuncu seçimini kaybetmek üzere dörtnala koşuyor.

Her seçim döneminde, benim gibi birçok kişi de aynı şekilde bas bas bağırıyor;  “CHP’nin seçim kazanmak gibi bir derdi yok.”  Ana muhalefet limanında,  Atatürk bayraklı gemisini demirlemiş bekliyor.  

Üstelik rahatı da yerinde…

Ülkeyi yönetmek gibi bir amaçları olmadığı gibi, bazı belediyeler dışında yönettikleri belediyelerin hali de ortada.
Nasıl olsa o geminin direğinde Atatürk bayrağı dalgalandığı sürece o geminin yolcusu eksik olmaz.
Gemi’de servis yok, kamaralar dar ve havasız, yataklar leş gibi.

Gemi’nin mutfağında pişirilen yemeklerden ve mutfağın hijyenden yoksun ortamından bahsedip de  buradaki ilk yazımda midenizi kaldırmayayım.

He bir de bu geminin yanında demir almak isteyen korsan gemisini de unutmayalım.

Bu yaptığım benzetme sanırım çok açık olmuştur.

Bakınız, CHP daha önceki seçimlerde gizli yaptığı HDP ittifakını bu seçim öncesinde  artık saklamaktan kaçınmıyor.
Üstelik bu HDP de, adını bile anıp reklamını yapmak istemediğim terör örgütüyle olan fiziki bağını gizlemediği ve meydanlarda da bas bas bağırarak devlete meydan okuduğu halde…

CHP’li Belediye Başkan adaylarının, mitinglerde o adayların yanında ; “Bizim oylar Kürdistan’a “ diyen  ve bu lafı duyup gülüşen parti yöneticilerinin olduğu bir ortamda siz seçim kazanmayı  düşünebilir misiniz?

CHP de düşünmüyor zaten.

Gerçi kendi seçmenine bu konuda güveni tam. Zira ben ne yaparsam yapayım bana oy verirler düşüncesinde olduğu için hiçbir endişe taşımıyor.

Ama hesap etmediği çok önemli bir ayrıntı var ki, bu seçimde ciddi bir oy kaybı kapıda.

CHP, girdiği ittifakla terör örgütünün güdümündeki HDP seçmeninden gelecek oyları hesaplarken, kendi kemik seçmeninden nasıl bir küskünler ordusu oluşturduğunun farkında değil, ya da görmezden geliyor.

Çünkü, ulusalcı kesim ne olursa olsun devletin bölünmez bütünlüğüne zarar getirecek bir aksiyonda bulunmayacağı gibi, buna tepkisini de göstermekten kaçınmaz.

Bu yazdıklarım bir tahmin ya da öngörü olarak algılamasın.

CHP, HDP ittifakını nasıl gizlemiyorsa, artık seçmen de buna gösterdiği tepkiyi gizlemiyor; açık açık söylüyor.
Şimdi gelelim asıl soruya.

Kaybettiği her seçim sonrasında kendini galip ilan eden, ama buna rağmen iktidar olamayışının sorumlusu olarak her defasında kendi seçmenini sorumlu tutan bir Genel Başkan, bu seçim sonrasında da koltuğunda oturmaya devam edebilecek mi?

Valla ben size söyleyeyim;

Kılıçdaroğlu’nu sırtını yasladığı HDP (!) bile tanımaz, seçim sonrası “İyi salladık” nidalarını bu sefer CHP seçmeni Genel Merkezi sallayarak, hatta yerinden oynatarak Kılıçdaroğlu’na kapıyı gösterir.

Çünkü CHP Seçmeni’nde artık  tahammül kalmadı…

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT