1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Çin'de 14 Şubat sevgililer gününde çiftler birbirine maske buketi yolluyor

Çin'de 14 Şubat sevgililer gününde çiftler birbirine maske buketi yolluyor

Çin'i esir alan koronavirüs 14 Şubat Sevgililer Günü'nün kutlanmasına engel olamadı. Ancak Çinli sevgililer bu sene birbirine çiçek buketi yerine maske buketi gönderiyor.

Çin'de 14 Şubat sevgililer gününde çiftler birbirine maske buketi yolluyor

Koronavirüs ile mücadele eden Çin sevgililer gününe de bu gündemle girdi. Bu sebeple sevgililer günü de farklı hediyelerin ortaya çıkmasına neden oldu.

Çin’de yeni tip Koronavirüs (Covid-19) salgınında can kaybı dünya çapında bin 1.350'yi aştı. Virüs korkusu nedeniyle hastalığın ortaya çıktığı Wuhan da dahil olmak üzere başkent Pekin, Şanghay ve diğer büyük kentlerde insanlar mümkün olduğunca dışarı çıkmıyor. Zira bu korku Çinli çiftlerin sevgililer günü kutlama alışkanlıklarını da etkilemiş durumda. 

KİMSE ÇİÇEK ALMIYOR

CNA'nın haberine göre, ülkede her yıl 14 Şubat'ta dolup taşan restoranlar ve çiçekçiler de sinek avlıyor. Şangay'da restoran işleten Bill Hu, bugün sıfır rezervasyon aldığını söylerken, çiçek satan Zhong Wenping de "Bugün en yoğun gün olurdu. Bir hafta önceden çiçekleri hazırlamaya başlardım. Ancak kimse dışarı çıkmak istemiyor" diye konuştu. 

"HERKES UZAK İLİŞKİ YAŞIYOR"

Ancak ölümcül salgın ülkedeki romantizmi tamamen durdurabilmiş değil. Bunun bir kanıtı da Çin'in popüler sosyal medya platformu Weibo. Bugün platforma 5 milyondan fazla aşk mesajı yağdı. Bazı kullanıcılar sevgilileri için özel mesajlar paylaşırken, 'herkesin bu sene uzak ilişki yaşadığı' esprisi de en çok beğenilen yorumlar arasında yer aldı. 

SEVGİLİLER BİRBİRİNE MASKE BUKETİ GÖNDERİYOR

Ülkedeki en yaygın online sipariş platformu Meituan Dianping'in verilerine göre, bu sene çifler birbirlerinin evlerine en çok maske buketi, dezenfektanlar ve koruyucu gözlük gönderiyor. Verilere göre ayrıca, 10 Şubat'tan itibaren üzerine güzel dilekler yazılmış maskeler de en çok satanlar arasında. 
İkinci sırada ise mide ilaçları, sebze ve meyveler yer alıyor. Platforma göre ayrıca, evlerinden çıkmak istemeyen çiftler birbirlerine sık sık abur cubur paketleri yolluyor. 

People's Daily China'da yer alan habere göre, salgın nedeniyle ayrı kalan çiftler, aynı filmi eşzamanlı izleyerek, bir yemeği aynı anda yiyerek veya birlikte online bilgisayar oyunu oynarak flörtleşiyor. 

Çin'de 14 Şubat sevgililer gününde çiftler birbirine maske buketi yolluyor

HABERE YORUM KAT