1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cizre'nin üç mahallesinde sandık kurulmayacak

Cizre'nin üç mahallesinde sandık kurulmayacak

Cizre İlçe Seçim Kurulu 1 Kasım'da yapılacak olan milletvekili seçimlerinde belirlediği 3 mahallede sandık kurulmamasını kararlaştırdı.

Cizre'nin üç mahallesinde sandık kurulmayacak

Cizre İlçe Seçim Kurulu, 4-8 Eylül tarihleri arasında çatışmaların yaşandığı Cudi, Nur ve Sur mahallelerinde, 1 Kasım’da yapılacak olan milletvekili seçimlerinde sandık kurulmamasını kararlaştırdı. 18 Eylül’de alınan karara göre 48 bin 687 seçmen başka mahallelerde oy kullanacak.
CİZRE İLÇE SEÇİM KURULU KARARI AÇIKLANDI

Güvenlik nedeniyle Nur, Sur ve Cudi mahallelerinde sandık kurulamayacağı belirtilen Cizre İlçe Seçim Kurulu kararında, taşımalı sistemin gerekçesi şöyle ifade edildi: “İlçe Seçim Kurulu Başkanlığımızca yapılan inceleme ve gözlemlerde, önceki seçimlerde yaşanan aksaklıklardan edinilen tecrübeler nazara alınarak, Nur, Cudi ve Sur mahallelerinde kazılan hendek ve barikatların halen bulunduğu, seçim sandıklarının o mahallelere konulmasının, seçim güvenliği nedeniyle sakıncalı ve tehlikeli olacağı, güvenlik güçlerine ve sandık personeline karşı bombalı eylem yapılma ihtimali, seçimde görevlendirilecek personel bulunmama ihtimali göz önünde bulundurulup, seçimin düzenli geçebilmesi, seçim sonuçlarının sağlıklı şekilde başkanlığımıza intikal ettirilmesi için Cizre ilçesinde sandık kurulum yerlerinin yeniden belirlenmesine ihtiyaç duyulmuştur.”
BİTLİS’TE DE TALEP VAR

Bitlis Valiliği de bazı yerleşim yerlerindeki seçmenlerin il ve ilçe merkezlerinde oy kullanması için İl Seçim Kurulu’ndan ‘taşımalı oy kullandırma’ talebinde bulundu. Vali Ahmet Çınar, “Sandıkların ve iradenin güvenliği açısından böyle bir çalışma yaptık. İlçelerimizde ilçe seçim kurullarına, merkezde ise İl Seçim Kuruluna teklifte bulunduk. Henüz bir sonuç çıkmadı” dedi.

HABERE YORUM KAT