1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Çocuk Gözaltına Alınmadı, Uzaklaştırıldı

Çocuk Gözaltına Alınmadı, Uzaklaştırıldı

Çocuk Gözaltına Alınmadı, Uzaklaştırıldı

İzmir'de Soma protestoları sürerken yakınlarıyla eğlenmeye giden 10 yaşındaki çocuğun gözaltına alınmak istemesi çok tepki çekmişti. Polisin tavrı karşısında çocuğun ağladığı ve altını ıslattığı görülmüştü. Konuyla ilgili İzmir Valiliği'nden açıklama yapıldı. Çocuğun 10 değil 13 yaşında olduğu, zarar görmesin diye eylem yapanların arasından uzaklaştırılmaya çalışıldığı ve üzerindeki ıslaklığın da TOMA'nın sıktığı sudan kaynaklandığı iddia edildi.

Valilik basın bürosundan yapılan açıklamada, İzmir'de Soma faciası gerekçe gösterilerek 3 gün boyunca kanunsuz eylemler yapıldığı, bu sırada şiddet kullanan, caddeleri trafiğe kapatıp, iş yerleri, banka ve kamu mallarına zarar verenlere yönelik müdahale ve gözaltı işlemlerinin uygulandığı hatırlatıldı.

Eylemcilerin, Talatpaşa Bulvarı üzerine 16 Mayıs'ta 4 ayrı noktada barikat kurarak yolu araç trafiğine kapattığına işaret edilen açıklamada, polisin müdahalesine eylemci grubun taş, sopa ve havai fişeklerle karşılık verdiği kaydedildi.

http://videolar.haberler.com/476/cocugun-soma-eyleminde-gozaltina-alindigi-iddiasi-6047249_KJ_19052014_1647.mp4

"ZARAR GÖRMESİN DİYE UZAKLAŞTIRILDI"

Açıklamada şu görüşlere yer verdi:

"TOMA'larla kademeli ve artan oranda su sıkılarak eylemci grup dağıtılmış, dağılmamakta ısrar edenlere yönelik gözaltı işlemi uygulanmıştır. Bu esnada söz konusu eylemlere 2 gün boyunca sürekli olarak katıldığı ve aktif rol aldığı gözlenen, basın yayın organlarında bilgi ve görüntüleri aktarılan bahse konu çocuk başta olmak üzere yaşıtı diğer çocuklarla beraber zarar görmemesi ve yaralanmaması amacıyla eylemci grubun içerisinden uzaklaştırılmaya çalışılmış, medya organlarınca da bahse konu bu görüntüler yayınlanmıştır. Bu aşamada yapılan, eylemlerde aktif rol aldığı gözlenen çocuğun zarar görmemesi için grubun içerisinden uzaklaştırılmasıdır ve burada gözaltı işlemi kesinlikle uygulanmamıştır.

Söz konusu çocuk iddiaya konu olayın ertesi günü yol kesen, barikat kurup ateş yakan marjinal eylemci grubun arasında tekrar görüldü. İzmir Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerince yaşı küçük diğer çocuklarla birlikte suça sürüklenen çocuk olup, olmadığının anlaşılması için takibe alındı. Çocuğun, 13 yaşındaki A.K olduğu belirlendi."

ÇOCUK ANNESİNE TESLİM EDİLDİ

Açıklamada "Çocuğun, emniyet kayıtlarında bir kez yağma suçundan mağdur, bir kez de kayıp çocuk olarak işlem gördüğü, üç gündür evine gitmediği, çocuğun bizzat kendisi beyan etmesine rağmen ailesi tarafında kayıp müracatında bulunulmadığı tespit edilmiş, nöbetçi çocuk savcısının talimatıyla suça sürüklenen çocuk sıfatı ile işlem yapılan A.K, annesine teslim edilmiştir.

"ŞORTUNDAKİ ISLAKLIK TOMA'DAN, YÜZÜNDE KORKU EMARESİ YOK"

Soma faciası gerekçesiyle Talatpaşa Bulvarı üzerinde yasadışı eylem yapan marjinal gruplar içinde 2 gün boyunca aktif olarak rol aldığına dair MOBESE kamera kayıtları ve fotoğrafları mevcut olup, şortunda olduğu ifade edilen ıslaklığın TOMA'ların eylemci gruplara su ile müdahalesi sırasındaki ıslanmadan dolayı olduğu değerlendirilmekte, müdahale öncesi ve sonrası kamera kayıtlarına bakıldığında da çocuğun yüzünde bir korku emaresi görülmemektedir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.