1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Çocuklarda ortopedik sorunlara dikkat

Çocuklarda ortopedik sorunlara dikkat

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Necmioğlu, çocuklarda doğuştan ya da gelişimsel olarak ortaya çıkan ortopedik problemlerin, aileleri en...

Çocuklarda ortopedik sorunlara dikkat

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Serdar Necmioğlu, çocuklarda doğuştan ya da gelişimsel olarak ortaya çıkan ortopedik problemlerin, aileleri en çok endişelendiren sağlık sorunları arasında yer aldığına dikkat çekti. Necmioğlu, sağlıklı çocuklarda, doğumdan 6 yaşına kadar yapılacak düzenli kontrollerin, sorunun erken evrede belirlenmesi ve tedavi başarısı için büyük önem taşıdığını vurguladı.

Memorial Diyarbakır Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Serdar Necmioğlu, çocuklarda görülen ortopedik sorunlar hakkında bilgi verdi. Çocukta doğuştan kalça çıkığı sorunu varsa kalça ekleminin gelişiminin de anormal olduğuna dikkat çeken Necmioğlu, "Bu durumda olan çocuklar genelde geç yürür. Gövdesi, sorunlu olan kalçaya doğru eğilerek adım atmaya, çıkıklık iki tarafta da söz konusu ise iki yana sallanarak yürümeye çalışır. Kalça çıkığının tedavisinde erken teşhis çok önemlidir. Bebek doğduğu andan itibaren kalça muayenesi yapılmalı ve ultrason tetkiki ile sorun tespit edilmelidir. Doğumdan sonraki ilk aylarda tanı konulduğu andan itibaren tedaviye başlandığında, basit cihaz ve bandajlar ile sorun ortadan kaldırılabilir. Tanısı geç konulmuş ve tedavi edilmemiş çocuklarda, eklem kireçlenmesi ve ağrılı kalça sorunları oluşur" dedi.

"Düztabanlık tedavi gerektirir"

Çocukların, ayaklarında esnek düztabanlık görünümü ile dünyaya geldiğini anlatan Necmioğlu, "Çocuk, ayağa kalkıp yere bastığında ayağın uzunlamasına arkı kaybolur. Çocuk büyüdükçe ve ayakları üzerinde yürümeye başladıkça yumuşak dokular gerginleşir ve sertleşir. Böylelikle ayağın arkı ortaya çıkmaya başlar. Genellikle 3-4 yaşından sonra ayağın normal şeklini alması ön görülür. Çocuk ergenlik çağına gelmiş ve ayağında halen düztabanlık görülüyorsa mutlaka tedavi için doktora başvurulmalıdır" diye konuştu.

"İçe dönük basma kusuru kendiliğinden düzelebilir"

İçe dönük basma denilen ortopedik sorunun, çocuğun yürürken veya koşarken, ayağının içe doğru dönük durması hali olduğunu aktaran Necmioğlu, "Aileler bu durumun kalıcı olacağı düşüncesi ile endişelenir. Oysa çocuğun ayağındaki içe basma kusuru, 8 yaşına kadar kendiliğinden normale döner. Ayrıca alçı, cihazlama, ameliyat, özel ayakkabı ve egzersiz gibi herhangi bir tedavi de gerekli değildir" ifadelerinde bulundu.

"Bacak eğriliklerinde tedaviye gerek yoktur"

Çocukluk çağında dizde çarpıklığın, bacakların dizden itibaren içe bükük veya yanlara doğru açık olması durumu olduğunu dile getiren Necmioğlu, şunları kaydetti:

"Bu tip bozukluklar birçok çocuk için normal kabul edilir. Çocukluk çağında 1,5- 3 yaşları arasında görülen yuvarlak şekildeki bacak eğrilikleri yaş ilerledikçe kendiliğinden normale döner. 3- 6 yaş arasındaki çocuklarda da bacaklar, dışa dönerek X şeklini alır. Ancak bu durum da zamanla ortadan kalkacaktır. Tedavi, Blaunt Hastalığı olarak tanımlanan ve yuvarlak şekil bacağı olan çok az sayıdaki çocuk için gereklidir. Çocukluk döneminde yaşanan ağrı sorunları çocuğun hareketlerini kısıtlamıyor ve normal yaşamını etkilemiyorsa, gün içinde kendiliğinden geçiyorsa endişe edilecek bir durum yoktur. Ancak Perthes Hastalığı olarak bilinen, genellikle aksama ve topallama gibi şikayetlerle ortaya çıkan ortopedik problem mutlaka tedavi gerektirir. Çocuğun kalçasında veya dizinde sürekli ağrı ve topallama oluyorsa en kısa sürede bir çocuk ortopedi uzmanına başvurulmalıdır. Erken teşhis edilen bu hastalıkta da başarı oranları yüksektir. Çarpık ayak çocuk doğar doğmaz fark edilebilir. Parmaklar ve topuk içe doğru dönük durur. İlk bakışta ayağın üst kısmı alta gelmiş gibi görünür. Ayaktaki bu şekil bozukluğunun yanında bacaklar da normale göre daha ince ve kısadır. Çarpık ayak ağrısızdır ve uygun tedavi yöntemi ile tamamen iyileşir."

"Eğri boyun problemine cerrahi müdahale gerekir"

Eğri boyunun, bebeğin doğduğu anda boynunun bir yana doğru eğik durması olduğuna da işaret eden Prof. Dr. Necmioğlu, şunları söyledi: "Çocuğun kulağı köprücük kemiğine doğru yaklaşmış, yüzü ise karşı tarafa bakmaktadır. Nedeni, o bölgedeki kasın gergin olmasıdır. Başlangıç tedavisi, günde birkaç kez yapılacak egzersizlerdir. Baş ters tarafa döndürülür ve boyun da karşı yana doğru eğilir. Bu şekilde kas boyunun uzatılması hedeflenir. Çocuk yatarken başını istenilen tarafa döndürmesi için oyuncaklar veya ilgi çekecek eşyalar o yöne konulur. Genellikle bir yıl içerisinde bu durumun düzelmesi beklenir. Eğer beklenen iyileşme olmazsa ameliyat ile gergin olan kasa müdahale edilebilir."

Haber KaynağıHaber Kaynağı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.