1. YAZARLAR
  2. Mahir Doğan
  3. Çocukların İnternet Kullanımında Dikkat Edilecek en önemli 6 Husus!
Mahir Doğan

Mahir Doğan

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Çocukların İnternet Kullanımında Dikkat Edilecek en önemli 6 Husus!

Günlük hayatımızın vazgeçilmezi olan internet çocuklarımızın da vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Gerek eğitsel avantajları gerekse eğlence yönü göz önünde bulundurulduğunda çocuklarımızın günümüz teknolojisinden uzak tutulması çok doğru olacak bir yaklaşım değil.

Peki, ne yapmak gerekiyor?

Çocuklarımızı eğlenecekler ya da öğrenecekler diye bu teknolojinin acımasız olan diğer yanının kollarına mı bırakalım diyebilirsiniz. Çocuklarımızı sosyal hayatlarında nasıl ki koruyup kollamayı bir görev haline getiriyorsak ebeveyn olarak bu sanal alemin tehlikelerinden de uzak tutmalıyız elbette ancak bunu yasaklayarak daha cazip hale sokmak yerine gerekli otokontrol mekanizmalarını aşılayarak ve teknolojik tedbirleri alarak sağlayabilmek mümkün olabilir.

Bir pedagog değilim elbette ama yıllardır bilişim sektörünün içinde 7 den 70 e her kesime eğitim vermiş biri olarak ne tür kazanımlar elde edilebileceğini ve ne tür riskler barındırdığını gayet iyi bilmekteyim. Sözü fazla uzatmadan ne tür tedbirler alınabileceği noktasında anne babalara kılavuzluk etmeye çalışalım.

•    İnternet servis sağlayıcılardan güvenli internet paketlerinden birine geçiş sağlanabilir. Tüm internet servis sağlayıcılar yasal düzenlemeler ile kullanıcılara güvenli internet paketleri kullanımı hizmeti sunma zorunluluğuna tabi tutulmuşlardır. Yani siz bir internet kullanıcısı olarak isterseniz servis sağlayıcınızdan aile yada çocuk paketlerinden birini talep edebilir ve bu sayede aile yapısına yada çocuklara uygun olmayan içeriklerin engellenmesi konusunda tedbir alabilirsiniz.
•    İçerik filtre programları ile belirleyeceğiniz kelimeleri barındıran web sayfaların açılmasını engelleyebilirsiniz.
•    Bilgisayar ve internet kullanımı konusunda zaman kısıtlaması yapabilmeniz de mümkün. Günün her saati sınırsız bir kullanım hakkı vermek yerine belirlenecek zaman dilimlerinde kullanıma müsaade edilmesi ve bunun kararlı bir şekilde takip edilmesi bir süre sonra çocuklarınız tarafında kabul görecek bir kural haline gelecektir.
•    Çocuklarımızın odasında değil de ortak kullanım alanlarında bilgisayarlar ve tabletler ile vakit geçirmesi onların bu vakitlerinin nasıl geçirdiklerini kontrol edebilme noktasında ebeveynlere kolaylık sağlayacaktır.
•    Çocuklarımız bir şeyler araştırırken onlarla birlikte bu süreci geçirmek, oyun oynadıklarında onlar ile birlikte oynamak neleri araştırdıkları bunları hangi kaynaklardan sağladıkları, ne tür oyunlar oynadıkları ve bu oyunları oynarken kimler ile iletişim kurdukları konusunda sizin de bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır. Özellikle medyada da duyduğumuz online oyunlar ve bu cephede yaşanan sıkıntılar göz önünde bulundurulursa söylediklerimiz daha da anlam kazanacaktır.
•    Olmazsa olmazlarımız arasında olan sosyal medya hesaplarının kontrolünün ebeveynler olarak sizlerin elinde olması da ah vah etmeden olabileceklere tedbir alınması noktasında faydalı olabilecektir.

Bir sonraki yazımızda görüşmek dileğiyle.
mahir.dogan@dogandesign.net
www.mahirdogan.kim

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
2 Yorum