1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. NASA canlı yayınladı! Crew Dragon'la ilk insanlı uçuş denemesi gerçekleşti

NASA canlı yayınladı! Crew Dragon'la ilk insanlı uçuş denemesi gerçekleşti

SpaceX'in "Crew Dragon" isimli uzay mekiğinin ilk insanlı uçuş denemesi gerçekleşiyor. Bu zay yolcuğuluna çıkan isimler ise Doug Hurley (53) ve Bob Behnken (49) isimli astronotlar. Bu ölümsüz anlar NASA'nın Youtube hesabından canlı olarak yayınlanıyor.

NASA canlı yayınladı! Crew Dragon'la ilk insanlı uçuş denemesi gerçekleşti

Tüm dünya şu anda SpaceX'in "Crew Dragon" isimli uzay mekiğine kilitlenmiş durumda. Çarşamba günü uygunsuz hava koşulları yüzünden yapılamayan SpaceX'in "Crew Dragon" isimli uzay mekiğiyle ilk insanlı uçuş denemesi, bugün Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden Türkiye saati ile 22.22'de gerçekleştirilecek.

CANLI İZLEMEK İÇİN TIKLAYINIZ

NASA'nın Twitter hesabından yapılan paylaşımda, ''30 Mayıs Cumartesi günü Crew Dragon misyonunun lansman girişimini planlamaya devam ediyoruz. Hava şartlarında iyileşme gözlemlense de ekiplerimiz fırlatma rotasındaki hava durumunu izlemeye devam ediyor.'' ifadesine yer verildi.Uzay ajansı, paylaştığı videolu bilgilendirmede ise Doug Hurley (53) ve Bob Behnken (49) isimli astronotların daha önce iki defa uzay uçuşu gerçekleştirdiğini ancak ilk defa bir arada, Amerika topraklarından ve ticari bir firma ile uzay yolculuğuna çıkacaklarını belirtti.

NASA canlı yayınlıyor! Crew Dragon'la ilk insanlı uçuş denemesi gerçekleşiyor

TEST UÇUŞU OLUMSUZ HAVA KOŞULLARI NEDENİYLE ERTELENMİŞTİ

 25 Mayıs'ta uçuşa dakikalar kala, test uçuşunu hava şartlarının elverişsiz olduğu gerekçesi ile ertelediğini duyuran NASA yetkilileri, bir sonraki uçuşun cumartesi gerçekleşeceğini bildirmişti.

İnsanlı uçuş denemesinin başarılı olması durumunda, NASA, alçak dünya yörüngesinde bulunan Uluslararası Uzay İstasyonu'na astronot göndermek için her seferinde Rusya’ya koltuk başına ödediği yaklaşık 85 milyon dolarlık masraftan da kurtulmuş olacak.NASA, 2011 yılından bu yana mürettebatlı uçuş projesini askıya almasından dolayı her seferinde astronotlarını uzay istasyonuna taşımak için Rusya’ya ait Soyuz uzay araçlarını kullanıyordu.

NASA canlı yayınlıyor! Crew Dragon'la ilk insanlı uçuş denemesi gerçekleşiyor

İLK DEFA MÜRETTEBATLI BİR UZAY MEKİĞİNİN ALÇAK YÖRÜNGEYE ULAŞTIRILMASI DENENECEK

İnsanlı uçuşu gerçekleştirme projesi için NASA’dan 3 milyar doların üzerinde bir bütçe alan SpaceX’in bugün yapılacak test uçuşunun başarılı olması durumunda uzay endüstrisini için atılacak diğer adımları cesaretlendireceği öngörülüyor.İş adamı Elon Musk'ın sahibi olduğu Kaliforniya merkezli SpaceX firması, son altı yılını Crew Dragon kapsülünü inşa etmek ve test etmek için harcadı.Şirket, yıllardır uzay istasyonuna birçok defa malzeme taşımak için seferler düzenledi. Bugün, ''SpaceX Demo-2'' isimli test uçuşunda Uluslararası Uzay İstasyonu'na yapılacak yolculukta ise ilk defa içinde mürettebatı olan bir uzay mekiğinin alçak yörüngeye ulaştırılması denenmiş olacak. 
NASA canlı yayınlıyor! Crew Dragon'la ilk insanlı uçuş denemesi gerçekleşiyor

 

 

Bölge Gündem
Editör Ekibi

HABERE YORUM KAT