1. HABERLER
  2. DİN
  3. Cuma günü ve kandil geceleri camiler kapalı olacak, sala okunmayacak

Cuma günü ve kandil geceleri camiler kapalı olacak, sala okunmayacak

Koronavirüs tehlikesinin Türkiye'de ilerlemesinin alınan tedbirler giderek artıyor. Miraç Kandili'nin de yaklaşmasıyla Diyanet İşleri Başkanlığı'nden 81 il müftülüğüne gelenge gönderildi ve cuma günü ile kandil gecesi camilerin kapalı tutulması, cuma namazı için sala okunmaması kararlaştırıldı.

Cuma günü ve kandil geceleri camiler kapalı olacak, sala okunmayacak

Koronavirüs için alınan tedbirler kapsamında Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan bir açıklama geldi. Diyanet İşleri Başkanlığı, yeni tip Koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle camilerde alınan önlemlerin tam olarak alınamadığından ötürü, il müftülüklerine cuma günü ve kandil gecesi camilerin kapalı tutulması ve cuma namazı için sala okunmaması talimatını verdi.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'ın imzasıyla 81 il müftülüğüne gönderilen genelgede, "İnsanın can güvenliğini sağlamak İslam'ın ana gayelerinden biridir. Nitekim, 'Def‘-i mefâsid, celb-i menâfi‘den evlâdır' (Zararı önlemek, fayda sağlamaktan daha önemlidir) şeklindeki genel kural, İslam hukukunun temel ilkelerindendir. Devletimizin yeni tip korona virüsle mücadele amacıyla almış olduğu tedbirler kapsamında Başkanlığımız tarafından din hizmetlerinin icrası ile ilgili ilgi (a) ve (b) yazılar ile bir dizi tedbir alındığı bilinmektedir. Vatandaşlarımızın sağlığını korumayı, bilhassa yaşlılarımızın can güvenliğini sağlamayı hedefleyen ve muhtemel zararları önlemeye yönelik olan bu kararların uygulanması insani ve vicdani bir sorumluluktur" denildi.

Cuma günü ve kandil geceleri camiler kapalı olacak, sala okunmayacak

Ancak niyeti ne olursa olsun farklı görüşe sahip bazı kişilerin vatandaşların dini hassasiyetlerini istismar ettiği ve camilerde alınan önlemleri zafiyete uğratacak davranışlar sergilediğinin tespit edildiği kaydedilen genelgede, "Bu minvalde ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla cuma günü ve kandil gecesi camilerimiz (kamu kurum ve kuruluşları, Kur'an kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere) kapalı tutulacak ve cuma namazı için sala okunmayacaktır" ifadelerine yer verildi.

Cuma günü ve kandil geceleri camiler kapalı olacak, sala okunmayacak

DAHA ÖNCE CUMA NAMAZI VE CEMAATLE VAKİT NAMAZLARI İPTAL EDİLMİŞTİ

Yeni tip Corona Virüsün yayılmasından sonra camilerde topluca Cuma namazı kılınacak mı soruları akıllarda soru işareti bıraktı. Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, akıldaki soruları gidermek için bir açıklama yaptı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'ın açıklamaları şu şekilde;

"Cuma namazının yanı sıra vakit namazlarının da cemaatle kılınması huşunun değerlendirerek şu açıklamayı yapmaya ihtiyaç duymuştur.

Yeni tip Corona Virüs bulunduğu ortamda insanda insana hızlı bir şekilde yayılarak çok kısa bir sürede salgın haline gelmektedir.

Cuma günü ve kandil geceleri camiler kapalı olacak, sala okunmayacak

Ülkemizde vakası sayısının artmaya başlamasıyla birlikte kamu otoritesi tarafından insanların bir araya geldiği organizasyonlar iptal edilmiştir. Yaşanan olağanüstü durum dikkate alındığında cami ve mescitlerde namazların cemaatle beraber kılınmasına devam edilmesi halinde virüsün yayılma tehlikesi vardır.

Bu amaçla İslam dini insan hayatını tehlikeye atacak uygulamalara cevaz vermez.

Yeni tip Koronavirüsün yayılma tehlikesi ortadan kalıncaya kadar Cuma namazı başta olmak üzere cami ve mescitlerde cemaatle namaza ara verilmesi gerekli hale gelmiştir. camiler, münferiden namaz kılmak isteyenler için açık kalacaktır."

Cuma günü ve kandil geceleri camiler kapalı olacak, sala okunmayacak

TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜSTEN İKİNCİ HASTA HAYATINI KAYBETTİ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından açıklamada bulundu.

Bakan Koca, yaptığı açıklamada koronavirüs nedeniyle 61 yaşındaki bir erkek hastanın hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bakan Koca, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

"61 yaşında erkek bir hastamızı kaybettik. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Bugün sonuçlanan testler, tedbirlerin çok zorunlu olduğunu gösteriyor. Tanı konup tedavilerine başlanan 93 yeni vakamız var. Hasta sayımız 191’e ulaştı. Riskin önünü birlikte keselim." açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT