1. HABERLER
  2. DİN
  3. Cuma Hutbesi 27 Ağustos 2021! Diyanet'in bu haftaki Cuma Hutbesi konusu: ''Allah'ın yardım ettiğine mağlubiyet yoktur''

Cuma Hutbesi 27 Ağustos 2021! Diyanet'in bu haftaki Cuma Hutbesi konusu: ''Allah'ın yardım ettiğine mağlubiyet yoktur''

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 27 Ağustos 2021 tarihli Cuma Hutbesi yayımlandı. Bu haftaki konusu 'Allah'ın yardım ettiğine mağlubiyet yoktur' olan Cuma Hutbesini biz de haberimizde derledik. İşte 27 Ağustos 2021 Cuma Diyanet İşleri Cuma hutbesi...

Cuma Hutbesi 27 Ağustos 2021! Diyanet'in bu haftaki Cuma Hutbesi konusu: ''Allah'ın yardım ettiğine mağlubiyet yoktur''

Her hafta Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından camilerde cemaatle okunması için yayımlanan cuma hutbesinin 27 Ağustos 2021 tarihli hutbesi yayımlandı. İşte 'Allah'ın yardım ettiğine mağlubiyet yoktur' konulu 11 Haziran Cuma hutbesi...

CUMA HUTBESİ 27 AĞUSTOS 2021

DİYANETİN BU HAFTAKİ CUMA HUTBESİ KONUSU: ALLAH'IN YARDIM ETTİĞİNE MAĞKUBİYET YOKTUR

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Yüce Rabbimiz şöyle buyuruyor: “Allah size yardım ederse artık sizi yenecek hiçbir kimse yoktur; eğer sizi yardımsız bırakırsa O’ndan sonra size kim yardım edebilir? Müminler yalnız Allah’a güvensinler.” 

Cuma Hutbesi 27 Ağustos 2021! Diyanet'in bu haftaki Cuma Hutbesi konusu: ''Allah'ın yardım ettiğine mağlubiyet yoktur''

Okuduğum hadis-i şerifte Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyuruyor:  “Allah’tan başka ilâh yoktur, O’nun ortağı da yoktur. Mülk ve hamd O’na aittir. O her şeye kâdirdir. Güç ve kuvvete ancak Allah’ın yardımı ile erişilir.”

Aziz Müminler!

Henüz Hz. Ömer’in hilafet yıllarıydı. Cenâb-ı Hakk’ın yardımı, İyâz b. Ganem komutasındaki sahabe-i kiram efendilerimizin cesaret ve fedakârlığıyla Diyarbakır fethedilmiş, Anadolu’muzun kapıları İslam’a açılmıştı. Yine böyle bir Ağustos günü Malazgirt zaferiyle Anadolu, İslam’ın ve Müslümanların ebedi yurdu oldu. O günden bugüne şehit kanlarıyla sulanmış bu mukaddes topraklar, hak ve hakikatin, güven ve cesaretin, huzur ve barışın sembolü, zalimin hasmı, mazlumun umudu oldu.


Kıymetli Müslümanlar!

Şanlı tarihimiz şahittir ki ecdadımızın gayesi, kuru bir kavga, basit bir cihangirlik davası değildir. Cennetmekân ecdadımız “ya muzaffer olur gayeme ulaşırım; ya da şehit olur cennete girerim” düşüncesiyle sefere çıkmıştır. Allah! Allah! nidalarıyla, biraz sonra öleceğini bile bile ve en ufak bir tereddüt göstermeden vatanını müdafaa etmiştir. İ’lâ-yi kelimetullah yani Allah’ın sözünü yüceltmek, adalet ve merhameti bütün cihana hâkim kılmak için zaferden zafere koşmuştur. İçinde bulunduğumuz Ağustos ayındaki nice zaferlere bizi ulaştıran, işte bu ruhtur. Malazgirt’te, Mohaç’ta, Sakarya’da, Büyük Taarruz’da, bütün terör örgütleriyle ve şer güçleriyle mücadelemizde hep aynı ruh vardır.


Değerli Müminler!

Bugün bize düşen, bu ruhu diri tutmak, yaşatmak ve yüceltmektir. Birliğimizden, beraberliğimizden ve kardeşliğimizden ödün vermemektir. Bizi biz yapan, bizi millet yapan değerlerin etrafında sımsıkı kenetlenmektir. Unutmayalım ki Allah Teâlâ’nın yardım ettiğine galip gelecek hiçbir güç yoktur. 

Bu vesileyle Hz. Âdem (a.s)’dan günümüze kadar i’lâ-yi kelimetullah aşkıyla yanıp tutuşan, mukaddesat uğruna canını feda eden aziz şehitlerimize ve Hakk’a yürüyen kahraman gazilerimize Yüce Rabbimden rahmet diliyorum.

27 AĞUSTOS CUMA HUTBESİ İÇİN TIKLAYINIZ.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT