1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Cuma namazları ne zaman başlayacak? 

Cuma namazları ne zaman başlayacak? 

Cuma namazları ne zaman başlayacak? Camiler ne zaman açılacak? soruları Türkiye'de hayatın normalleşmesine ilişkin adımların atılmaya başlamasının ardından vatandaşlar tarafından internet arama motorlarında araştırılıyor. İşte detaylar...

Cuma namazları ne zaman başlayacak? 

Türkiye'de koronavirüs kaynaklı vaka sayısının günden güne düşmesi ve iyileşen hasta sayısının artmasının ardından normalleşme takvimi konuşulmaya başlandı. Bu doğrultuda koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında ibadete kapatılan camilerin ne zaman açılacağı merak konusu oldu.. Bu doğrultuda Cuma namazları ne zaman başlayacak? Camiler ne zaman açılacak? soruları araştırılmaya başlandı. İşte son gelişmeler...

CUMA NAMAZLARI NE ZAMAN BAŞLAYACAK? 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında toplanan AK Parti MYK toplantısında normalleşme adımları ele alındı. Bu kapsamda camilerde ilk etapta Cuma namazları topluca kılınacak. Cami dışında kılınması planlanan cemaatle namaz, 12 Haziran'da başlayacak.

CAMİLER NE ZAMAN AÇILACAK?

Hürriyet'in haberine göre; 4 aşamadan oluşan normalleşme adımlarının ikinci aşamasında sokağa çıkma kısıtlamalarının kademeli olarak kaldırılması planlanıyor. 65 yaş için serbest gün sayısı artacak. Kafe ve lokantalar belli sınırlamalarla hizmet verecek. Camilerde cuma namazının dış mekan ile birlikte topluca kılınmaya başlaması 12 Haziran olarak değerlendiriliyor. Cuma namazında fiziki mesafe ve maske zorunlu olacak.

DİYANET KOVİD-19 NEDENİYLE CAMİLERDE İBADETE KAPATILMIŞTI

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulunun fetvasıyla 16 Mart'ta virüs tehdidi bitene kadar camilerde cemaat ile namaz kılınmasına ara verilmesi kararlaştırılmıştı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş yaptığı açıklamada, cuma namazı yerine vatandaşların öğle namazı kılabileceğini bildirmişti.

Virüs tehdidin devam etmesi üzerine, 19 Mart'ta, cuma namazı vakti ve Miraç Kandili'nin idrak edileceği cumartesi gecesi camilerin kapalı tutulması kararlaştırıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığından il müftülüklerine gönderilen yazıda şunlar kaydedildi:

"Ortaya çıkabilecek olumsuzlukların önüne geçmek maksadıyla kamu kurum ve kuruluşları, Kur'an kursları ve yurtlarda bulunan mescitler de dahil olmak üzere cuma günü ve kandil gecesi camilerimiz kapalı tutulacak ve cuma namazı için sela okunmayacaktır."

HABERE YORUM KAT