1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu akşam Millete Sesleniş konuşması yapacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu akşam Millete Sesleniş konuşması yapacak

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün saat 20.53’te Millete Sesleniş konuşması yapacak. Erdoğan, Danıştay'ın Ayasofya kararının ardından sosyal medya üzerinden 'hayırlı olsun' paylaşımında bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu akşam Millete Sesleniş konuşması yapacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan Danıştay'ın Ayasofya kararının ardından bu akşam saat 20.53'te Millete Sesleniş konuşması gerçekleştirecek. Erdoğan konuşmasını saat 20.53'te yapacak. Bu saatin seçimiyle 1453 İstanbul'un fethi ve fethin üzerinden 600 yıl geçmesinin önemi vurgulanıyor.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, bugün saat 20.53'te bir Millete Sesleniş konuşması gerçekleştireceklerdir." duyurusunda bulundu.

 

 

DANIŞTAY KARARI İPTAL ETTİ

Danıştay 10.Dairesi Ayasofya'nın cami ibadete açılması için açılan davada Ayasofya'nın müze statüsünü iptal etti. Alınan kararla Ayasofya'nın cami olarak ibadete açılmasının önüne açıldı.

Sürekli Vakıflar Tarihi Eserlere ve Çevreye Hizmet Derneği, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine yönelik Bakanlar Kurulu kararının iptali istemiyle Danıştayda dava açtı. 

Davayı duruşmalı inceleyen Daire, 2 Temmuz'daki duruşmada tarafları dinledi.

Duruşmanın ardından dosyayı inceleyen Danıştay 10. Daire kararını verdi.

Daire, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu akşam Millete Sesleniş konuşması yapacak

KARARIN GEREKÇESİ

Danıştayın gerekçesinde Ayasofya'nın tapu belgesinde cami vasfı ile tescilli olduğu, bunun değiştirilemeyeceği kaydedildi.

Gerekçede, "Vakıf senedindeki cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varılmıştır" denildi.

Danıştay'ın gerekçeli kararı şöyle:

"Ayasofya’nın statüsü muhafaza edilerek, hukuk düzenimizle güvence altına alınan, özel hukuk tüzel kişiliğine haiz mazbut vakıf niteliğindeki, Fatih Sultan Mehmet Han vakfı’nın mülkiyetinde olduğu, Ayasofya’nın vakfedenin iradesi gereği sürekli şekilde olarak cami olarak kullanılması için toplumun hizmetine sunulduğu, bedelsiz olarak kamunun istifadesine terkedilmesi yönüyle hayrat-taşınmaz niteliği taşıdığı, tapu belgesinde ve cami vasfıyla tescilli bulunduğu, vakıf senedinin hukuk kuralı etki değer ve gücünde olduğu, vakfedilen taşınmazın vakıf senedindeki niteliğinin ve kullanım amacının değiştirilemeyeceği, bu hususun tüm gerçek ve tüzel kişilerle birlikte davalı idare için de bağlayıcı olduğu, devletin vakıf varlığının vakfedenin iradesine uygun olarak kullanılmasını sağlama yönünde pozitif yükümlülüğü, vakıf mal ve haklarıyla ilgili olarak vakfedenin iradesini ortadan kaldıracak şekilde müdahalede bulunmama yönünde de negatif yükümlülüğünün bulunduğu,

Sonuç olarak da bu durumda Türk Hukuk Sistemi’nde kadimden beri korunarak yaşatılan vakfa ait taşınmaz ve hakların vakfıyesi doğrultusunda istifadesine bırakılan toplum tarafından kullanılmasına engel olunamayağı, vakıf senedinde sürekli olarak tahsis edildiği cami vasfı dışında kullanımının ve başka bir amaca özgülenmesinin hukuken mümkün olmadığı sonucuna varıldığından bu hususlar dikkate alınmaksızın, Ayasofya’nın camii olarak kullanımının sonlandırılarak müzeye çevrilmesi yönünde tesis edilen dava konusu, Bakanlar Kurulu kararında hukuka uygunluk görülmemiştir.
Dava konusu Bakanlar Kurulu kararının iptaline karar verilmiştir."

AYASOFYA İBADETE AÇILDI MI?

Danıştay 10. Dairesi, Ayasofya'nın camiden müzeye dönüştürülmesine dair 24 Kasım 1934 tarihli Bakanlar Kurulu kararını iptal etti. Böylelikle Ayasofya’nın tekrar ibadete açılmasının önü açılmış oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu akşam Millete Sesleniş konuşması yapacak

Gülistan Başköy
Gündem Editörü
HABERE YORUM KAT
1 Yorum