1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan iki kritik zirveye katılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan iki kritik zirveye katılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki önemli zirvede Türkiye'yi temsil edecek. Erdoğan önümüzdeki hafta ilk olarak 17-18 Aralık'ta İsviçre'nin Cenevre kentinde 1. Küresel Mülteci Forumu'na katılacak. Erdoğan daha sonra 18-19 Aralık'ta ise Malezya'daki Kuala Lumpur Zirvesinde Türkiye'yi temsil edecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan iki kritik zirveye katılacak

Yoğun diploması trafiğini sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki hafta 17-18 Aralık'ta İsviçre'nin Cenevre kentindeki 1. Küresel Mülteci Forumu'na katılacak, ardındansa 18-19 Aralık'ta  Malezya'da  Kuala Lumpur Zirvesine katılacak.

Sabah Gazetesinden Hasan Ay'ın haberine göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, 17-18 Aralık'ta İsviçre'nin Cenevre kentinde, Birleşmiş Milletler Mülteci Örgütü (UNHCR) ile İsviçre Hükümeti'nin ortaklaşa ev sahipliğinde, Türkiye'nin eş başkanlığında yapılacak 1. Küresel Mülteci Forumu'na katılacak.

Foruma Kosta Rika Devlet Başkanı Carlos Alvarado Quesada, Pakistan Başbakanı İmran Han'ın da aralarında bulunduğu devlet ve hükümet başkanları, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in de içinde bulunduğu uluslar arası kurum temsilcileri, akademisyen ve sivil toplum kuruluşu yetkilileri katılacaklar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında yapacağı görüşmelerde başta Suriye meselesi olmak üzere mülteci meselesini ele alacak.

SİYASİ VE EKONOMİ İŞBİRLİĞİ

Erdoğan, 18-19 Aralık'ta ise Malezya'nın başkenti Kuala Lumpur'a geçecek. Malezya Başbakanı Mahathir Muhammed'in ev sahipliğindeki zirveye Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamad Al Thani, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Pakistan Başbakanı İmran Han da katılacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede İslam ülkeleri arasında hem siyasi hem de ekonomik işbirliğinin arttırılması mesajını verecek. Zirvede, Suriye, Filistin meseleleri ile terörle mücadelede işbirliği, mülteci sorununu değerlendirilecek.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT