1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Miçotakis oyunu yanlış oynuyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Miçotakis oyunu yanlış oynuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Berlin zirvesi öncesi açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamasında "Yunanistan Almanya’ya davet edilmediği için ciddi bir rahatsızlık içinde. Libya ve Türkiye arasında yapılan anlaşma Yunanistan’ı malum çıldırtmıştı." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan:  Miçotakis oyunu yanlış oynuyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarda bulundu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları:

Bugün çok önemli bir zirve için Alman şansölyesi Merkel ile görüşmek üzere Berlin'e gideceğiz. Darbeci Hafter yüzünden yüzlerce sivil hayatını kaybetti. DAEŞ ve El Kaide gibi terör örgütlerinin Libya'da yeniden zemin kazandığını görüyoruz. 

"ZİRVENİ LİBYA'YI FERAHA KAVUŞTURMASINI TEMENNİ EDİYORUM"

Türkiye, Libya'da barışın anahtarı olmuştur. Sayın Putin ile yaptığımız çağrı Darbeci Hafter'in dizginlenmesinde büyük rolü oynadı. Zirvenin Libya'yı feraha kavuşturacak olmasını temenni ediyorum.

"YUNANİSTAN ALMANYA'YA DAVET EDİLMEDİĞİ İÇİN ÇOK RAHATSIZ" 

İdlib'te yaşanan katliamı da Berlin'de dile getireceğiz. 

SORU-CEVAP

(Yunanistan'ın tepki çeken görüşmesi) Yunanistan Almanya’ya davet edilmediği için ciddi bir rahatsızlık içinde. Libya ve Türkiye arasında yapılan anlaşma Yunanistan’ı malum çıldırtmıştı. Bunu ardından da rövanşist anlayışla bunu nasıl geri alırız çabasına girdi.

Hafter’in bir kıymeti harbiyesi yok. Tuttu Hafter’i Yunanistan’a davet etti. Bu görüşmeleri yaptılar hiçbir kıymeti yok. Hafter Almanya’ya geldiğinde orada neler söyleyecek hepsini orada görme imkanımız olacak.

Miçotakis oyunu yanlış oynuyor. Attığı adımlar doğru değil.

(Libya ile ilgili taslak metin iddiası ve seçim çağrısı haberleri…) Bize ulaşmış böyle bir metin yok. Herhalde böyle bir şey olsa benim de haberim olur. BM riyasetinde Libya’da seçim atmosferine girilmesi olumlu bir gelişme olacaktır ama bunun sağlıklı bir şekilde olması gerekir. Silahların gölgesinde bir seçim düşünülemez.

(Olumlu bir sonuç çıkmazsa Türkiye’nin yol haritası ne olacak?) Doğmamış çocuğu don biçilmez. Toplantıdaki, tüm gelişmeleri görmemiz lazım. Sonuç bildirgesini görmemiz lazım. Sonrasında ne gibi adımlar atabiliriz değerlendirmemizi yapar açıklamamızı da dünya kamuoyuna ifade deriz.

 "YARGI CAMİAMIZ İÇİN GERÇEKTEN ÇOK ÇOK ÜZÜCÜ BİR ADIM OLMUŞTUR"

(FETÖ yargılamalarında aynı sanığa bir mahkemenin beraat vermesini nasıl değerlendiriyorsunuz?) Tabii bu yargı camiamız için gerçekten çok çok üzücü bir adım olmuştur. İlginç olan şey şu bunların hepsinin talimatlarını da verdik kararı veren kişilerin de FETÖ’cü olması bu işin nerelere vardığını gösteriyor bu işin arkasında ne gibi oyunlar olabileceğini de gösteriyor. Ama bir gerçek var ki hak en sonunda yerini buluyor. Müebbet hapse mahkum olmuş birini hemen beraat ettirme ve tahliyesini verme gibi bir yola bir mahkeme nasıl gidiyor. Bu anlaşılır bir şey değil. Sağ olsun adalet bakanlığımız ve savcılarımız bu noktada adımlarını attılar. İçişleri bakanlığı ile birlikte operasyonla yakaladılar.

HABERE YORUM KAT