1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sivas’ta (2)

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sivas’ta (2)

Sivas'ta toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs konusunda Trump'ın "Ben yaptım oldu" demesi ile olmayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sivas’ta (2)

Sivas'ta toplu açılış töreninde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kudüs konusunda Trump'ın "Ben yaptım oldu" demesi ile olmayacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sivas'ta AK Parti İl Başkanlığı Kongresi'nin ardından 821 milyon lira değerinde olan 53 eser ve hizmetin resmi açılış törenine katıldı. Burada halka hitap eden Erdoğan, konuşmasına "Yiğido" isimli şiiri okuyarak başladı. Gün içerisinde oynanacak olan Sivasspor-Başakşehir maçına değinen Erdoğan, "Biraz sonra Sivasspor-Başakşehir maçı var. Ne dileyim. Yukarı tükürsem bıyık, aşağı tükürsem sakal. Başakşehir'in kurucu başkanıyım. Sivas'ta canım ciğerim. Şunu dersek iyi olur. İyi oynayan kazansın" dedi.

Salonun adını "Taha Akgül" olarak açıkladı

Erdoğan, konuşmasında toplu açılışta açılışı yapılacak olan yeni kapalı spor salonunun adını da belirledi. Erdoğan, "Kapalı spor salonun 118 milyon TL'lik bu yatırıma sahip çıkın. Şimdi bu kapalı spor salonumuzun adını da buradan ilan ediyorum. Gururumuz. Kim olabilir. Referandumu yaptık. Kamuoyu araştırmamızı yaptık. Çıkan sonuç şu, kapalı spor salonumuzun adı Taha Akgül" diye konuştu.

Milli güreşçi Taha Akgül'ü yanına çağıran Erdoğan, ondan yeni olimpiyat ve dünya şampiyonlukları beklediğini belirtti.

"Gecikmenin hesabını bizzat soracağım"

Erdoğan konuşmasında, Ankara-Sivas yüksek hızlı tren yolu projesindeki gecikmeden dolayı bizzat hesap soracağını belirtip, "Bu güne kadar Sivas'a yaptığımız yatırımların toplam bedeli 20 katrilyon. Ankara-Sivas yüksek hızlı demir yolu projesinde teknik sebeplerden dolayı gecikmemiz var. Ama aşacağız. Projeyi adım adım takip ediyorum. Bu projede daha fazla gecikmeye yol açanlardan da bunun hesabını bizzat soracağım. Bu tren hattı Sivas'ta kesilmeyecek. Erzincan, Erzurum ve Kars'a bağlanacak. Oradan da Pekin'e demir ipek yoluna kadar uzanacak" ifadelerini kullandı.

"Terörü bitene kadar kovalayacağız"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasında teröre değinerek, bitene kadar terörü kovalayacaklarının altını çizdi. Erdoğan, "780 bin kilometrekare ile tek vatanız. Vatanımızı parçalayamazlar. Birileri var ya; paralel yapıymış, şu yapılmış, bu yapıymış. Yok PKK'ymış, şuymuş, buymuş. Ne olursanız olun. Cudi'de, Gabar'da, Kandil'de, Beslerderesi'nde, tüm terör odaklarının olduğu yerde, inlerine gireceğiz dedik. Girdik mi? Girdik şükür. Şu anda silahlı kuvvetlerimiz, polisimiz, jandarmamız, güvenlik korucularımız en ücra köşeye kadar, onlar kaçıyor biz kovalıyoruz. Bitene kadar kovalayacağız. Halkımızın huzurunu yok edemeyecekler, milletimizin refahını yok edemeyecekler. Onun için yeter ki birbirimize inanalım. Biz birbirimizi makam ve para için değil, biz birbirimizi yaratandan ötürü seviyoruz. Bizim Türkiye Cumhuriyeti devletinden başka devletimiz yoktur. Orada bütünleşti, orada toplandık. Mesele budur" şeklinde konuştu.

"Trump'un ben yaptım oldu demesi ile olmuyor"

Erdoğan konuşmasında Kudüs konusuna değinerek, Trump'ın "Ben yaptım oldu" demesi ile olmayacağını belirtip, "Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir. Kudüs üzerindeki oyunlara asla müsaade etmeyeceğiz. ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıma ve büyükelçiliğini taşıma kararı bunun son örneğidir. İslam dünyasının Kudüs hakkındaki hassasiyetinin bilinmesine rağmen alınan bu karar, bölgede zaten sürekli örselenen başına, huzura karşı bir kışkırtmadır. 1980 yılında 478 sayılı BM Güvenlik Konseyinin aldığı ve altında ABD'nin de imzası olan belgeye göre İsrail'in Kudüs'ü başkent ilan etme kararı geçersizdir. Ey Trump sen 1980'de 478 sayılı bu kararı tek başına nasıl yok farz ediyorsun. Senin böyle bir yetkin var mı ? Sen kendin tek başına bir emlak mı alıp satıyorsun. Büyük bir devlete yakışan barışı sağlamaktır. Karmaşa çıkartmak değildir. Bu bölgedeki hassasiyetler bilindiği halde nasıl oluyor da böyle bir şey yapıyorsun. 1947'den itibaren zaten Filistin hep işgale uğramıştır. İsrail bir işgalci devlettir. Bir terör devletidir. Ey Trump senin düştüğün bu yanlışa biz düşemeyiz. Biz beklerdik ki bu düşünceni önce bizimle paylaş. Şu anda Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye İslam İşbirliği Teşkilatı'nın dönem başkanı. Bizimle bunu anlaşman gerekiyordu. Hiç paylaşmadan böle bir adım atamazsın. Ben günlerdir hem İslam hem de Hristiyan dünyasının ileri gelenlerini tek tek aradım. Şimdi Çarşamba günü İsanbul'da bir zirve yapıyoruz. Burada bir sonuç bildirgesi açıklayacağız. Yani Trump ben yaptım oldu demesi ile olmuyor. İstediğin kadar sen oraya büyükelçiliğini taşı. İstediğin kadar İsrail orayı başkent ilan etsin. Ne olur biliyor musunuz? Sadece İsrail yaptıkları ile kalır. ABD de aldığı bu hukuksuz karar ile baş başa kalır. Çünkü bu hukuksuz bir adımdır. Hukuk tanımaz bir adımı bizim tanımamız mümkün değil" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA

HABERE YORUM KAT