1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biden ile iş birliğimizi artıracağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biden ile iş birliğimizi artıracağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden'ın baş başa görüştü. Erdoğan görüşme sonrası açıklamalarda bulundu. Erdoğan, S-400 sorununa ilişkin soru üzerine, "S-400'de bizim düşüncemiz daha önce neyse, aynı düşünceyi Sayın Başkan'a (Biden) ifade ettim, F-35 konusunu da aynı şekilde ifade ettim." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Biden ile iş birliğimizi artıracağız

Brüksel'de başlayan NATO Zirvesi Türkiye-Amerika Birleşik Devletleri ilişkileri açısından kritik bir görüşme yapıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden NATO Zirvesi'nin gerçekleştiği Brüksel'de ilk kez yüz yüze görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Biden'ın baş başa görüşmesi sonrası başlayan heyetler arası toplantı sona erdi. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı Recep Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına, yapılan görüşmelerin tüm insanlık için hayırlara vesile olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Köklü değişimlerin yaşandığı bir dönemden geçildiğini belirtti. "Bölgesel aktörlerin karar alma süreçlerindeki etkisi ve ağırlığı günden güne artıyor." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgınının küresel sistemdeki açıları ortaya çıkardığını ifade etti. Yaptığı açıklamada "Hepimiz güvende olana kadar hiçbirimizin güvende olamayacağı gerçeğiyle bir kez daha yüzleşiyoruz. " ifadelerini kullanan Erdoğan,"Dönem sorumluluktan kaçma değil elinin taşın altına koyma dönemidir. Akdeniz'den Karadeniz'e NATO'nun ittifakına ihtiyaç duyulan her yerde NATO görev almalıdır. " dedi ve terör konusunda da dikkat çeken bir konuşma yaptı.

"Üzülerek bir hususun altını çizmek istiyorum; terör meselesinde örgütler arasında ayrım yapan, iyi terörist-kötü terörist sınıflamasına giden çarpık anlayış, mevcudiyetini ne yazık ki koruyor. Böyle ikircikli bir tavrın terörü yok edemeyeceği, bilakis terör örgütlerine cesaret vereceği açıktır." diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Türkiye DEAŞ belasına karşı göğüs göğüse mücadele etmiş tek NATO müttefikidir. Sınır ötesi operasyonlarımız sayesinde, 8 bin 200 kilometrekareden fazla alanı terörden arındırdık."

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İdlib'e yönelik son dönemde artan terör saldırıları bölgeyi kaosa sürüklemeyi amaçlamaktadır.

Görüşmelerimizde YPG/PKK'ya verilen desteğin sonlandırılmasını açıkça dile getirdik.

Ülkemiz Suriye mahreçli düzensiz göç yükünü tek başına göğüslemek zorunda kalmıştır. Türkiye'ye verilen taahhütlerin çoğu yerine getirilmemiştir.

Tüm müttefiklerimiz sığ siyaseti bırakıp tam bir işbirliği yapmalıdır."

TARİHİ GÖRÜŞME

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden'la kapsamlı bir görüşme yaptıklarını sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, hem sorunları hem ortak çıkarlara sahip olunan alanlardaki iş birliği imkanlarını yapıcı bir yaklaşımla ele aldıklarını belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuya ilişkin yaptığı açıklamanın satır başları şu şekilde:

"İki müttefike ve stratejik ortağa yakışır şekilde, doğrudan diyalog kanallarını, etkin ve düzenli şekilde kullanma konusunda mutabık kaldık. 

Türkiye-ABD ilişkilerinde çözülemeyecek hiçbir mesele olmadığını, iş birliği alanlarımızın sorun başlıklarından daha geniş ve zengin görünüm sergilediğini düşünüyoruz.

Afganistan konusundaki düşüncelerimizi çok açık olarak Sayın Biden'a ifade ettim. Afganistan'dan çıkmamız istenmiyorsa, diplomatik, lojistik, mali konularda ABD'nin bize vereceği destek büyük önem arz ediyor. Afganistan'da Pakistan'ı yanımıza alma düşüncemizi kendilerine söyledik. Şu an itibariyle bir mutabakat söz konusu.

S-400'de bizim düşüncemiz daha önce neyse, aynı düşünceyi Sayın Başkan'a ifade ettim, F-35 konusunu da aynı şekilde ifade ettim.

Biden'la tanışmam görüşmem yeni değil, çok çok eski. Savunma konusunda "Bakanlarımız görüşsün, atılacak adımları atalım" dedik. Biden'ı Türkiye'ye davet ettim. Programı çerçevesinde değerlendireceğini belirtti. 

Hamdolsun 24 Nisan konusu hiç gündeme gelmedi. "

MİÇOTAKİS'LE GÖRÜŞME

"Yunanistan Başbakanı Miçotakis'le güzel bir görüşme geçti. "Gerek Ege gerek diğer bölgelerde olsun, üçüncü ülke veya kişileri bu işe karıştırmayalım" dedim. Görüşmelerimizi gerekirse özel hattan yapmak suretiyle, "Araya birilerini sokmamızın anlamı yok" kararına vardık.
Miçotakis'in sessiz sakin bir yıl geçirme düşüncelerine katılıyorum.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron "İslam'a karşı olmam söz konusu değildir, bunu bir dost olarak size söylüyorum." dedi."

Berkem Temizel
Gece Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
2
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT