1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Erdoğan: Azerbaycan ile ticaret hacmimizi 2023'te 15 milyar dolara çıkaracağız

Erdoğan: Azerbaycan ile ticaret hacmimizi 2023'te 15 milyar dolara çıkaracağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile ortak basın toplantısında konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan,"(Azerbaycan ile) Ticaret hacmimizi 2023'te 15 milyar dolara çıkaracağız, hedefimiz bu." derken Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ise, "Karşılıklı yatırımlarımız ülkelerimizin kardeşliğinin göstergesidir." dedi.

Erdoğan: Azerbaycan ile ticaret hacmimizi 2023'te 15 milyar dolara çıkaracağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundular.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Bugün yaptığımız görüşmelerle geleceğe yönelik çok çok önemli adımlar attık. Azerbaycan ile bir çok dayanışmayı yaşadık, yaşıyoruz. Siyasi noktada dayanışma en üst düzeyde devam ediyor. Bakanlarımız bu noktada dayanışmalarını gösterdiler. Bundan dolayı ilgili bakanlarımızı kutluyorum. Bunu daha da ileri götürmenin gayreti içinde olacağız. Biz Azerbaycan'ın başarıları ile iftihar ediyoruz. 

Enerji dışı sektörlerin yüzde 3,5 büyümesi ihracatın yüzde 14 artması tesadüf değildir. Azerbaycan'ın yakaladığı bu olumlu ivmeyi sürdüreceğine inanıyorum.

"NAHÇİVAN'DA SINIRA KADAR DOĞAL GAZ HATTININ KURULACAK OLMASI ÖNEMLİ"

Siyasi noktada önemli bir adım, özellikle Nahçıvan ve Türkiye arasındaki demiryolu konusu. Bu, özellikle Nahçıvan'ın bağımsızlığını elinden alanlara bir cevap teşkil etmektedir. Nahçivan'da sınıra kadar doğal gaz hattının kurulacak olması da çok önemli. Bakanlarımıza talimatlarımızı verdik, yarından itibaren alt yapı çalışmalarına başlayacaklar. Bir an önce burada doğal gaz akmaya başlayacak. 

TANAP'ın Avrupa bağlantısının açılışını yaptık. Ticaret hacmimiz 2019'da yaklaşık 4,5 milyar dolar oldu. Bu rakamı inşallah 15 milyar dolara çıkaracağız. 

Dayanışmamız terörle mücadelede de devam ediyor. FETÖ ile mücadelede bize en fazla desteği veren ülke Azerbaycan olmuştur. 

"KARABAĞ, AZERBAYCAN KADAR BİZİM DE MESELEMİZDİR"

Türkiye ve Azerbaycan birer istikrar abidesi olarak yükseliyor. Bunu güçlü ordularımıza da borçluyuz. Azerbaycan ile gerek dayanışmalarımız gerekse savunma sanayiinde attığımız adımlar büyük önem arz ediyor. Azerbaycan, tek millet iki devlet olduğumuzu bir kez daha dünyaya göstermiştir. 

Karabağ, Azerbaycan kadar bizim de meselemizdir. Yukarı Karabağ sorununun Azerbaycan'ın egemenliği ve toprak bütünlüğü temelinde çözüme kavuşturulması en büyük arzumuzdur.

Yarın hocalı katliamının 28. yıl dönümünü yad edeceğiz. Masum, yaşlı, kadın, çocuk demeden 20. yüzyılın en büyük vahşetlerinden biri işlenmiştir. Toplam 613 kardeşimiz hunharca şehit edilmiştir. Bu katliamı unutmadık, unutmayacağız. 

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'in açıklamalarından satır başları şu şekilde:

Ermenistan'ın asılsız iddialarına karşı Türkiye bizim yanımızda. Türkiye-Azerbaycan iş birliği ebedi bir işbirliğidir. Türkiye ile her konuda görüş birliği içerisindeyiz. Erdoğan sayesinde Türkiye bugün dünya çapında bir güç merkezidir. 

KARŞILIKLI YATIRIMLARIMIZ KARDEŞLİĞİN GÖSTERGESİDİR

Ticaretimizin 15 milyar dolara çıkması hedefine ulaşacağız. Karşılıklı yatırımlarımız ülkelerimizin kardeşliğinin göstergesidir. Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu hattının geleceğini de bugün konuştuk. Nahçivan'dan Türkiye'ye ihracat artacak. 

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT