1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması! Sinyali verdi: İşçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması! Sinyali verdi: İşçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz

Asgari ücrete yıl ortasında zam yapılması gündeme gelirken bu konuda görüşleri sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan," Yapılacak görüşmeler neticesinde de yıl ortasında böyle bir değerlendirme gerektiğinde biz kesinlikle vatandaşımızdan, hele hele işçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz. Veren el alan elden hayırlıdır." dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Belçika'nın Brüksel kentinde bulunan NATO  karargahında dün yapılan Olağanüstü Devlet ve Hükûmet Başkanları Zirvesi'ne katıldı. Zirve sonrası Türkiye'ye dönüşte gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, gündemdeki konular hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması! Sinyali verdi: İşçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz

Sene başında yüzde 50'nin üzerinde zam yapılan asgari ücrete yüksek enflasyon sonrası yeniden zam yapılması konuşulurken bu konu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a soruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yılbaşında asgari ücret ve memur maaş zammı belirlendikten sonra “Gerekirse yıl ortasına doğru enflasyon ve günün koşulları değerlendirilerek tekrar bir değerlendirme yapılabilir” dediniz. Geçtiğimiz günlerde masada işçi adına pazarlıkları yürüten Türk-İş Başkanı Ergün Atalay da biz bir davet gelirse zevkle o masaya otururuz dedi. Bir gündem var mı, yıl ortasında asgari ücretle ilgili yeni bir gelişme, bir zam olur mu? Bir de emekliler için bayram ikramiyesi ödeniyor, onların da bir zam beklentisi var, emeklilere de bir müjdeniz olacak mı? " sorusuna şu yanıtı verdi:

"Şu anda daha üçüncü aydayız. Yıl ortasına geldiğimiz zaman zaten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanım da önüme mevcut durumu getirir. Zaten Vedat Bey sendikalarla bugüne kadar samimi görüş alışverişinde bulunmuştur. Yapılacak görüşmeler neticesinde de yıl ortasında böyle bir değerlendirme gerektiğinde biz kesinlikle vatandaşımızdan, hele hele işçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz. Veren el alan elden hayırlıdır."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması! Sinyali verdi: İşçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz

BAKAN BİLGİN: ASGARİ ÜCRETE YAPTIĞIMIZ ARTIŞ ÇOK ÖNEMLİDİR

Diğer yandan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, geçtiğimiz günlerde Gaziantep'te bakanlık tarafından hazırlanan "Üretim Sürecine Katılım Programı" kapsamındaki "Yeni Bir İstihdam Modeli"nin tanıtım toplantısına katılmış burada gerçekleştirdiği konuşmada asgari ücret tartışmalarının yeniden yapıldığını belirterek şunları söylemişti:

" Ben bunu çok anlamlı bulmuyorum. Çünkü tarihsel olarak asgari ücrette yaptığımız artış çok önemlidir. Bu üretim sürecinde işçi ve işverenin birlikte sorumluluk almasının da, aldığının da bir gereğini ortaya koymaktadır. Yani işveren de asgari ücretin dışında diğer ücret türlerini de kendiliğinden kademelendirmiştir. Daha üst ücret alanları da asgari ücret düzeyinde yeniden düzenlemiştir." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması! Sinyali verdi: İşçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz

TÜRK - İŞ BAŞKANI ATALAY: MASAYA ÇAĞIRIRLARSA OTURURUZ

Öte yandan Türk - İŞ Başkanı Ergün Atalay, asgari ücrete yeniden zam yapılması konusunda Bolu'da açıklama yapmıştı. Başkan Atalay, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ile
asgari ücreti yeniden görüşeceklerini belirterek şunları söyledi:

"Biz asgari ücreti haziran ayında hiç görüşmedik. Bunun günü aralık ayı. Aralık ayında taraflar toplanır. Biz konuyu müzakere ederiz. Aradan 4-5 gün geçti. Herkes konuşuyor. Dün Bakan Bey'e sordum. O da 'Bunun günü aralık ayı.' dedi. Şimdi resmi muhatabı bakanlık, Türk-İş ve TİSK. Fiyat artışı pazarda var mı? Var. Markette var mı? Var. Kasapta var mı? Var. Domatesin, elektriğin, doğal gazın, benzinin nereye geldiğini hepimiz biliyoruz. Ya otomatiğe bağlamak lazım. Enflasyon her ayın başında açıklanıyor. O zaman her ayın başında enflasyon açıklandığı zaman bu enflasyon miktarını asgari ücretliye, emekliye vermek lazım. Haziran ayı olur mu olmaz mı? Böyle bir yönetmelik yok. Ülkeyi yönetenler yapabilirler mi? Yaparlar. Biz de zevkle keyifle o masaya haziran ayında çağırırlarsa otururuz. Çağırmazlarsa bu kayıplarımızı aralık ayındaki, ocak ayından beri ne kayıp varsa masaya koyarız. Onu almadan da o meselenin altına imza atmayız. Onun için milleti beklenti içine sokmamak lazım."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması! Sinyali verdi: İşçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz

DİSK BAŞKANI ÇERKEZOĞLU: ARTIŞ ELİMİZE GEÇMEDEN EFNLASYON KARŞISINDA ERİDİ 

DİSK Başkanı Arzu Çerkezoğlu da asgari ücretin yeniden belirlenmesi gerektiğini ifade ederek şu ifadeleri kullanmıştı: 

"Türkiye çok yüksek enflasyonlu bir döneme girdi. Asgari ücrete yapılan yüzde 50’lik artış elimize geçmeden enflasyon karşısında eridi. TÜİK’in resmi enflasyonu bile yüzde 55, resmi gıda enflasyonu yüzde 65. O nedenle sağlık işçisi ve bütün Türkiye işçi sınıfı asgari ücretin bir an önce güncellenmesini ve asgari ücretin bu kaybının giderilmesini istiyor. Bunun önünde herhangi bir engel de yok, mevzuat buna uygun. Asgari Ücret Tespit Komisyonu Çalışma Bakanlığı’nın çağrısıyla hemen toplanmalıdır.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması! Sinyali verdi: İşçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz

ASGARİ ÜCRET NE KADAR? 

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi, işveren ve hükümet heyetlerinin oy birliğiyle asgari ücret brüt 5 bin 4 lira, net 4 bin 253 lira 40 kuruş oldu.

Asgari ücretten gelir ve damga vergisi alınmayacak.

Brüt asgari ücretin 700 lira 56 kuruşunu çalışan SGK primi, 50 lira 4 kuruşunu çalışanın işsizlik sigortası primi (%1) oluşturacak. Yeni asgari ücretin işverene toplam maliyeti bir işçi için 5 bin 879 lira 70 kuruş olacak.

Bunun 5 bin 4 lirası brüt asgari ücret, 775 lira 62 kuruşu sosyal güvenlik primi, 100 lira 8 kuruşu ise işsizlik sigorta primi işveren payından (%2) oluşacak.

Asgari ücret, milyonlarca çalışanın geçim ücreti olmasının yanında, mevzuattaki birçok düzenlemede ölçü olarak kabul edilmesi nedeniyle de tüm vatandaşları yakından ilgilendiriyor.

Başta işsizlik ödeneği olmak üzere, asgari geçim indirimi, kıdem ve ihbar tazminatları, genel sağlık sigortası primi, geçici iş göremezlik ödeneği, SGK prim borçlanmaları ve idari para cezalarının da aralarında olduğu birçok kalem, yeni asgari ücretteki değişimden etkilenecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması! Sinyali verdi: İşçimizden böyle bir şeyi esirgemeyizCumhurbaşkanı Erdoğan'dan asgari ücret açıklaması! Sinyali verdi: İşçimizden böyle bir şeyi esirgemeyiz

Tayfun Altuntaş
Haberler, Son Dakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
0
0
0
1
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT