1. HABERLER
  2. SİYASET
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan korona açıklaması: Tedbirleri almaya mecburuz, alacağız

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan korona açıklaması: Tedbirleri almaya mecburuz, alacağız

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgınına ilişkin olarak, Sağlık Bakanlığımızın da attığı adımlarla bu tedbirleri almaya mecburuz ve alacağız. Bizim hastanelerle ilgili bir sıkıntımız yok. Ancak virüsün yayılmasını önlememiz gerekiyor." dedi. Kanal İstanbul projesine ilişkin de konuşan Erdoğan,"Bir numaralı proje, Kanal İstanbul projesidir. Artık işin ihale safhasına gelmiştir." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan korona açıklaması: Tedbirleri almaya mecburuz, alacağız

Son dakika haberi... Cumhurbaşkanı Erdoğan, Üsküdar'daki Hz. Ali Camisinde  cuma namazını kıldıktan sonra gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevaplandırdı. Erdoğan, koronavirüs salgını, aşı çalışmaları, Kanal İstanbul projesi ve Türkiye Varlık Fonuna ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Bir gazetecinin Kovid-19 vakalarının artması ve alınan yeni tedbirlere ilişkin sorusu üzerine Erdoğan, Bilim Kurulu'nun her türlü hazırlığı, çalışmayı yürüttüğünü dile getirerek, burada vatandaşların hassasiyeti çok önemli olduğunu kaydetti. Erdoğan," Defaatle birçok tedbir açıklamamıza rağmen vatandaşlarımızın hala kapalı mekanlarda bu işlere hiç dikkat etmediğini, kapalı mekanlarda bakıyorsunuz sigara içmeye varıncaya kadar bunları yaptıklarını görüyoruz. Maske takmadıklarını görüyoruz. 'TAMAM' diye ifade ettiğimiz, özellikle maske, mesafe ve hijyen, bunlar çok çok önemli fakat buna dikkat edilmediği sürece, hele hele büyükşehirlerde bunun artarak devamı kaçınılmaz hale geliyor. Tabii biz şu anda Sağlık Bakanlığımızın da attığı bu adımlarla bu tedbirleri almaya mecburuz ve alacağız." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan korona açıklaması: Tedbirleri almaya mecburuz, alacağız

"VAKA VE VEFATIN ARTMASI ÜZÜNTÜ DUYDUĞUMUZ TABLODUR"

 Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bizim fiziki altyapı olarak aslında bir sıkıntımız yok. Yani hastaneler noktasında bir sıkıntımız yok. Şu anda tedbir olarak aşı konusu biliyorsunuz gündemde. Aşıyla alakalı olarak da şu anda bizim kendi faaliyetlerimiz hızla ilerliyor. Bu arada Rusya, Çin, Almanya, Almanya'da özellikle Uğur Bey ve eşinin yaptığı çalışma da hassasiyetle ilerliyor. Tüm bunlarla beraber gönüllüler diyebileceğimiz, aşı olmaya gönüllü olanlara yönelik de adımımız var, onun hazırlıklarını da yapıyoruz ve şu anda özellikle Sağlık Bakanlığımızın kararlı bir tutumu, tüm sağlıkçılarımızın bu konudaki kararlı tutumlarıyla bu çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Tabii vaka sayılarının artması, vefatın bu noktada artması, bunlar şu anda bizim bu süreçteki en önemli üzüntü duyduğumuz tablodur. Temenni ederiz ki bunları da süratle inşallah aşalım."

TÜRKİYE'YE GETİRİLECEK AŞILARDA SON DURUM

Erdoğan, yurt dışından Türkiye'ye getirilecek aşı siparişleriyle ilgili son durumun sorulması üzerine, şu ifadeleri kullandı:

"Bu süreç matematik bir süreç değil. Bunlar şu anda bize bu çalışmaları yürüten firmaların başta TÜBİTAK olmak üzere verdikleri raporlar. Bu raporlar üzerinden hareket ediyoruz. Bu raporlara göre de en erken nisan olabileceğini söylüyorlar ama bizim şu anda aşı ithali noktasında görüşmelerimiz var. Mesela benim Sayın Putin ile yaptığım görüşmeler var, aynı şekilde Çin Sağlık Bakanıyla Sağlık Bakanımın yaptığı görüşmeler var, bu görüşmeler devam ediyor. Peyderpey de şu anda oralardan en azından gönderilen bazı aşılarla da bizler bu aşıları gönüllüler üzerinde kullanmaya da başladık. Bir an önce neticelerini görmek, yan etkileri nelerdir neler değildir, bunları görmek için de çalışmalarımız devam ediyor." 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan korona açıklaması: Tedbirleri almaya mecburuz, alacağız

TÜRKİYE VARLIK FONU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Türkiye Varlık Fonu toplantısına başkanlık yapacağının hatırlatılması üzerine, kendisinin Varlık Fonunun resmen başkanı olduğunu ifade etti. Daha önce belli periyotlarla aldıkları kararları bundan sonraki süreçte de devam ettireceklerini belirten Erdoğan, şöyle konuştu:

"Bunda fevkalade bir durum yok. Ancak önümüzdeki sürece yönelik Varlık Fonunu küresel anlamda çok daha farklı bir yere oturtmak istiyoruz. Örneğin dün mesela Katar Emiri'nin Türkiye ziyareti, aslında atılan bu adımlardan bir tanesidir. Şu anda en önemli hedefler, işte dün attığımız imzalar. Biliyorsunuz 11 anlaşma imzalandı. Bunların içerisinde şu anda bazı firmaların kendi hisselerini satışlarından tutunuz da farklı ülkelerdeki şirketlerin hisselerini satın almaya varıncaya kadar atılan adımlar var." 

"KANAL İSTANBUL PROJESİ İLE İSTANBUL ÇOK FARKLI BİR GÖRÜNÜME ULAŞACAKTIR"

Kanal İstanbul projesine ilişkin olarak konuşan Erdoğan," Önümüzde bizim en büyük proje, benim 'Çılgın Projem' dediğim, Kanal İstanbul Projesi'dir. Şu anda Kanal İstanbul Projesi ile ilgili de yoğun bir şekilde talepler artıyor. Yerli ve küresel bunlar var. Dikkat ederseniz şu an itibarıyla yine bizim yatırımlarda herhangi bir durma söz konusu değil. Yatırımlarımız alt yapı, üst yapı olarak devam ediyor. Bunların içerisinde dikkate değer, bir numaralı proje, Kanal İstanbul Projesi'dir. Projenin mimari boyutu hazırdır, bunun yanında teknik bütün boyutlar hazırdır. Artık işin ihale safhasına gelmiştir. Bu görüşmeleri de Ulaştırma Bakanlığımızla biz şu anda Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızı birleştirerek 'Bu işi birlikte yürüteceksiniz.' dedim. Birlikte bu proje inşallah yürütülüyor. Bu adımı da en kısa zamanda atarak, Kanal İstanbul Projesi ile İstanbul çok daha farklı bir görünüme ve uluslararası anlamda da çok farklı bir güce ulaşacaktır." ifadelerini kullandı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT