1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Nazım Hikmet Şiiri

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Nazım Hikmet Şiiri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Hiroşima'nın 75. yıldönümü için yaptığı anma konuşmasında Nazım Hikmet tarafından Hiroşima için yazılmış 'Kız Çocuğu' adlı şiiri okudu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Japonya'nın Hiroşima kentine 6 Ağustos 1945 tarihinde ABD tarafından atılan ve yüzbinlerce kişinin ölümüne neden olan felaketin 75. yıl dönümü için düzenlenen anma töreninde konuşma yaptı. 

Japon halkına başsağlığı dileklerini sunan Erdoğan, konuşmasında, "Dost Japon halkına, tam 75 senedir yüreklerindeki acıyı dindirmeye çalışan mağdurların yakınlarına başsağlığı diliyorum. İnsanlık olarak Hiroşima'da yaşanan bu meşum olaydan ders almayı başarmak zorundayız. Barış Anıtı Parkı'nda yer alan kaideye kazındığı gibi Hiroşima, 'Yanlışı tekrar etmeme.' kararlılığımızın nişanesi olmalıdır." ifadelerine yer verdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Nazım Hikmet Şiiri

"BİR DAHA ASLA"

Hiroşima'dan yaşananlardan ders çıkarılmadığını ve bunun en büyük kanıtının Suriye'de, Filistin'de, Yemen'de yaşanan olaylar olduğuna dikkat çeken Cumhurbaşkanı, "Ölüm, çocukları kimi zaman bir mülteci teknesinde, kimi zaman okul sırasında, kimi zaman sokakta, kimi zaman da kendilerini en güvende hissettikleri yer olan annelerinin kucağında buluyor. İnsanlığın 8 Ağustos 1945'te yaşadığı bu utanç verici acıyı bir daha yaşamaması için çocuklarımıza ve gelecek nesillere insanlık onuruna yaraşır bir dünya inşa edebilmek için 'Bir daha asla.' diyerek sözlerime son vermek istiyorum. Tüm Hiroşimalıları, tüm Japon halkını ve törende bulunan tüm katılımcıları tekrar saygıyla selamlıyorum." sözleriyle videosunu sonlandırdı.

Video mesajına ünlü şair Nazım Hikmet'in Hiroşima'da öldürülen çocuklara adadığı 'Kız Çocuğu' şiirine de yer veren Erdoğan'ın okuduğu şiir şöyle:

‘BÜYÜMEZ ÖLÜ ÇOCUKLAR’

Kapıları çalan benim
kapıları birer birer.
Gözünüze görünemem,
göze görünmez ölüler.
Hiroşima’da öleli,
oluyor bir on yıl kadar.
Yedi yaşında bir kızım,
büyümez ölü çocuklar.
Saçlarım tutuştu önce,
gözlerim yandı kavruldu.
Bir avuç kül oluverdim,
külüm havaya savruldu.
Benim sizden kendim için
hiçbir şey istediğim yok.
Şeker bile yiyemez ki,
kâat gibi yanan çocuk.
Çalıyorum kapınızı,
teyze, amca, bir imza ver.
Çocuklar öldürülmesin
şeker de yiyebilsinler.

 

HABERE YORUM KAT